Po silnych wzrostach stabilizacja rynku chmurowego w Polsce w 2018 r.

Gospodarka

W Polsce oczekiwana jest stabilizacja rynku chmurowego w 2018 roku, po większych niż zakładano wcześniej wzrostach, uważa cloud sales director z firmy Senetic Daniel Kaczmarczyk.

Mężczyzna trzymający tablet na tle chmury
Fot. Pixabay.com

W Polsce oczekiwana jest stabilizacja rynku chmurowego w 2018 roku, po większych niż zakładano wcześniej wzrostach, uważa cloud sales director z firmy Senetic Daniel Kaczmarczyk.

Po silnych wzrostach stabilizacja rynku chmurowego w Polsce w 2018 r.

- Stabilizacja rynku chmurowego jest zauważalna również na polskim rynku, jednak mimo zmian na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, przedsiębiorcy nadal podchodzą do niego z pewną ostrożnością. Właśnie dlatego rolą dostawcy jest nie tylko sprzedaż, ale przede wszystkim edukacja, uświadamianie firm, ile mogą zyskać dzięki chmurze i fachowe wsparcie - powiedział ISBnews Kaczmarczyk.Jego zdaniem, na stabilizację tempa wzrostu przychodów z chmury publicznej wskazują m.in. w ostatnim raporcie analitycy z instytutu Gartnera, którzy uważają, że ma na to wpłynąć zarówno ich upowszechnienie, jak i postępująca dojrzałość wśród innych rozwiązań IT. W skali globalnej oczekuje się jednak, że tym roku usługi w chmurze publicznej wzrosną o 21,4% osiągając wartość 186,4 mld dolarów.- Coraz więcej firm decyduje się na chmurę. Model usługowy pozwala na dostęp do najnowszych rozwiązań firmom, które wcześniej nie mogły sobie na to pozwolić. Usługa eliminuje problem wyposażenia i utrzymania serwerowni oraz zastępuje koszty stałe zmiennymi - podkreślił Kaczmarczyk.

 

Warto zwrócić uwagę na segment IaaS

Kaczmarczyk dodał, że Senetic, obserwując potrzeby rynku wprowadził usługę "support 24/7/365", dzięki któremu klient w każdej chwili może liczyć na specjalistyczną pomoc.Według niego, warto m.in. zwrócić uwagę na dane dotyczące segmentu IaaS (Infrastructure as a Service), który według prognoz Gartnera ma osiągnąć poziom 40,8 mld USD w tym roku, co oznacza wzrost o 35,9% r/r. Z kolei na rynku SaaS, który pozostanie największym segmentem rynku usług w chmurze oczekiwany jest wzrost przychodów o 22,2% do 73,6 mld USD w 2018 r.Senetic rozpoczął działalność w 2009 r., notując 7 mln zł przychodów. Obecnie osiąga około 250 mln zł obrotu rocznie. Ma ponad 70 tys. produktów w ofercie, które sprzedaje do 94 krajów na całym świecie. Senetic posiada 24 spółki zagraniczne i intensywnie pracuje nad uruchomieniem kolejnych.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: