Po wyroku TSUE ws. kredytów frankowych masowe ugody z frankowiczami? Banki komentują

Kredyty / Nieruchomości / Prawo i regulacje / Z rynku

PKO BP planuje na przełomie maja i czerwca rozpocząć zawieranie masowych ugód z kredytobiorcami walutowymi - poinformował wiceprezes banku Rafał Kozłowski.

Franki szwajcarskie na tle tablicy z napisem kredyt
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

PKO BP planuje na przełomie maja i czerwca rozpocząć zawieranie masowych ugód z kredytobiorcami walutowymi - poinformował wiceprezes banku Rafał Kozłowski.

Od przełomu maja i czerwca zamierzamy zawierać z klientami masowo ugody.

- powiedział Kozłowski w trakcie debaty "Ekonomiczne konsekwencje kredytów frankowych”.

Czytaj także: ZBP: wyrok TSUE ws. kredytów frankowych pozytywny dla banków, nie rozstrzygnął kwestii przedawnień roszczeń >>>

W ubiegłym tygodniu NWZ PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu o wartości 6,7 mld zł na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych. Bank oceniał, że prace nad warunkami tych ugód są na ukończeniu i warunki te będą uwzględniały ocenę otoczenia prawnego i orzeczniczego.

Zawieranie ugód ma rozpocząć się po zakończeniu trwającego jeszcze pilotażu oraz po przyjęciu przez radę nadzorczą banku zasad oferowania ugód.

Czytaj także: Orzeczenie TSUE to nie jest przełom w kwestii kredytów frankowych >>>

Bank poinformował, że proces mediacji będzie toczył się przy udziale Sądu Polubownego przy KNF.

Prezes mBanku: orzeczenie TSUE dość zachęcające

Czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów walutowych jest dość "zachęcające" - ocenił wiceprezes mBanku Marek Lusztyn.

Orzeczenie jest dość zachęcające. Trybunał potwierdził, że nie można automatycznie orzekać nieważności umowy - to powinna być ostateczność, jeżeli nie ma żadnych innych dróg zachowania umowy w mocy.

"Trybunał nie wykluczył ponadto dochodzenia (przez bank - przyp. red.) kosztów korzystania z kapitału. Nie wypowiedział się w kwestii przedawnienia umów - powiedział Lusztyn podczas czwartkowej konferencji.

Czytaj także: Kredyty frankowe: TSUE wydał orzeczenie, co to oznacza dla frankowiczów i banków?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wydał w czwartek wyrok dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich, uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w takiej umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Citi Handlowy: TSUE zostawił kluczowe decyzje ws. kredytów CHF polskim sądom

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pozostawił kluczowe decyzje w sprawach kredytów frankowych krajowym sądom. Niektóre sformułowania czwartkowego wyroku są mniej prokonsumenckie niż można się było wcześniej spodziewać - ocenił analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

"TSUE kluczowe decyzje pozostawił krajowym sądom, ponieważ dotyczą materii regulowanej przez polskie prawo cywilne, a nie bezpośrednio przez dyrektywę czy ogólnie przez prawo europejskie" - powiedział Powierża.

"Pewne sformułowania w streszczeniu są mniej prokonsumenckie niż można się było wcześniej spodziewać. Tak naprawdę udział konsumenta w takich sprawach jest ograniczony do tego, żeby podjąć decyzję, czy korzysta z ochrony. To sąd ocenia, czy po usunięciu niewłaściwego warunku umownego umowa może funkcjonować czy nie" - dodał.

Zdaniem analityka w wyroku TSUE nie ma żadnych sformułowań, które by wykluczały możliwość przyznania bankom wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

"Jest to w pełni zostawione do decyzji sądów krajowych, bez podania żadnej konkretnej wskazówki ani postawienia warunków brzegowych" - powiedział Powierża.

Orzeczenie nie jest tak niekorzystne dla banków, jak się można było spodziewać. TSUE pozostawił decyzje w sprawach kredytów frankowych krajowym sądom.

"Wygląda na to, że więcej "amunicji" mają w tym momencie banki, które będą podkreślać korzystne dla nich stwierdzenia TSUE oraz to, że Trybunał nie sprzeciwił się wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy" - dodał.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: