Początek roku szkolnego coraz bliżej. Ile miesięcznie wydają rodzice na edukację dzieci?

Finanse osobiste

Pieniądze w słoiku z napisem edukacja na tle książek
Fot. stock.adobe.com/number1411

Miesięczny koszt, jaki ponoszą rodzice w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły, to najczęściej od 101 do 500 zł. Dla niemal 40% rodziców koszt wyprawki to główne obciążenie związane z edukacją, wynika z badania wykonanego na potrzeby raportu Santander Consumer Banku (SCB) "Polaków Portfel Własny – Rodzina w Szkole".

Miesięczny koszt, jaki w tym czasie ponosi większość rodzin w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły, to najczęściej od 101 do 500 zł #szkoła #edukacja

W Polsce jest około 4,6 mln dzieci, które będą pobierać edukację w roku szkolnym 2018/2019. Dla prawie 40% rodziców wyposażenie dziecka w podręczniki, niezbędne przybory, ubrania i pozostałe potrzebne na początku września sprzęty jest dużym wyzwaniem finansowym. Dodatkowo, przez 10 miesięcy rodzice pokrywają koszty ubrań i niezbędnego sprzętu sportowego, dojazdów, zajęć dodatkowych, wycieczek i „zielonych szkół” czy wyżywienia dziecka.

„Miesięczny koszt, jaki w tym czasie ponosi większość rodzin w związku z uczęszczaniem jednego dziecka do szkoły, to najczęściej od 101 do 500 zł (64,5% wskazań). Wielkość wydatków przeznaczanych na edukację jest skorelowana z dochodami respondenta” – czytamy w komunikacie.

Spore nadwyrężenie domowego budżetu

„Budżety rodzin dzieci w wieku szkolnym są najbardziej nadwyrężone pod koniec wakacji. Niemal 40% badanych przez nas rodziców wskazało koszt wyprawki jako główne obciążenie finansowe związane z edukacją – była to pierwsza najczęściej wybierana odpowiedź. Na kolejnych miejscach znalazły się zakup odzieży i obuwia na zajęcia sportowe oraz koszty związane z dodatkowymi zajęciami muzycznymi, sportowymi czy nauką języków obcych” – powiedział rzecznik prasowy SCB Paweł Florkiewicz, cytowany w komunikacie.

Koszt zajęć dodatkowych

Im większe miasto, tym większym obciążeniem dla budżetu rodziny są wydatki związane z zajęciami dodatkowymi dziecka. Podczas, gdy wśród rodzin wiejskich wskazywało na nie niecałe 14% rodziców, w największych miastach są one istotnym obciążeniem dla prawie połowy (46%), podano także.

„Wydatki związane z rozpoczęciem edukacji najczęściej pokrywane są z bieżących dochodów, środków z programu 500+ lub są rozkładane w czasie. W roku szkolnym 2018/2019 niemal wszyscy rodzice biorący udział w badaniu planują skorzystać ze świadczenia ‚Dobry start’, które przeznaczone jest właśnie na sfinansowanie wyprawek” – czytamy także.

Zakupy na kredyt

Około 4% rodziców przewiduje, że pieniądze na tegoroczną wyprawkę pożyczy – od rodziny i przyjaciół lub od instytucji finansowej, takiej jak bank czy firma pożyczkowa. Wśród nich największa grupa planuje zapłacić za zakupy kartą kredytową.

Z badania wynika także, że im liczniejsza rodzina, tym rodzice wcześniej zaczynają planować i realizować wydatki na wyprawkę. W rodzinach z trójką dzieci na ten cel z wyprzedzeniem oszczędza niemal co trzeci badany. Wśród rodziców jedynaków robi to tylko 17%, wynika też z badania.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 2-3 lipca 2018 r. W badaniu udział wzięli rodzice dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-18 lat z całej Polski. Wielkość próby, n=1000.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: