Podaj kod BLIK i odbierz pieniądze? CyberRescue ostrzega

Bezgotówkowo

Oszustwo na OLX nadal aktualne. Tym razem przestępcy proszą o kod BLIK, informując sprzedawcę, że w ten sposób uniknie prowizji i szybko otrzyma pieniądze. Uważaj! ‒ ostrzegają eksperci z CyberRescue.

BLIK, napis na smartfonie trzymanym w dłoniach
Źródło: CyberRescue

Oszustwo na OLX nadal aktualne. Tym razem przestępcy proszą o kod BLIK, informując sprzedawcę, że w ten sposób uniknie prowizji i szybko otrzyma pieniądze. Uważaj! ‒ ostrzegają eksperci z CyberRescue.

Wystawiasz produkt na sprzedaż na platformie OLX. Odzywa się oszust, który prosi o podanie kodu BLIK, aby odebrać pieniądze.

Najczęściej „kupujący” wyjaśnia, że jest za granicą i inaczej nie może zapłacić za produkt lub tłumaczy, że w ten sposób sprzedawca uniknie prowizji.

Czytaj także: Uważaj na platformy wysokiego ryzyka! KNF ostrzega

Gdy oszust zadzwoni

Pan Zbigniew wystawił na OLX używanego tableta za 800 zł. Kilka godzin później otrzymał telefon od rzekomego kupującego.

Ta osoba tłumaczyła mi, że jest za granicą, a chce szybko kupić tablet dla syna na Święta mówi Zbigniew.

Niestety oszust poprosił mężczyznę o podanie kodu BLIK. Nalegał na to, tłumacząc, że nie jest w stanie inaczej zapłacić za towar.

Brak wiedzy na temat płatności metodą BLIK doprowadził do tego, że pan Zbigniew stracił 800 zł.

Czytaj także: Bank ING wymaga potwierdzenia numeru telefonu w SMSie? Uwaga, to oszustwo!

To nie pierwszy przypadek

‒ Oszuści szukają coraz to nowszych sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze. W tym przypadku brak wiedzy na temat płatności metodą BLIK przyczynił się do utraty wysokiej sumy ‒ tłumaczy Arek Tosek z CyberRescue.

BLIK to 6-cyfrowy kod wygenerowany w aplikacji danego banku. Dzięki niemu możemy płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Za pomocą kodu można także robić przelewy na telefon czy wypłacać pieniądze z bankomatów.

Kod BLIK służy do płatności za różne produkty, a nie do odbioru pieniędzy od drugiej osoby.

Ostatnią deską ratunku w takich sytuacjach jest nie autoryzowanie takiej transakcji w swojej aplikacji bankowej. Korzystajmy jedynie z metod kupna/sprzedaży oferowanych przez portal. Wszystkie transakcje poza portalem obarczone są wysokim ryzykiem.

Czytaj także: Uwaga na fałszywe połączenia telefoniczne przestępców podszywających się pod banki!

Źródło: CyberRescue
Udostępnij artykuł: