Podatek bankowy: Lepsze warunki dla bankowości spółdzielczej?

NBS 2016/01

Ten rok sektor finansowy rozpoczyna z niepokojem. Od lutego banki oraz firmy ubezpieczeniowe i pożyczkowe będą obłożone dodatkowym podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44% wartości aktywów. Ale nie tylko to na początku 2016 r. budzi niepokój.

Bohdan Szafrański

Zgodnie z ustawą, podatek zapłacą banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku to 4 mld zł. Zwolniono z podatku Bank Gospodarstwa Krajowego i inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Bohdan Szafrański

Absolwent SGGW w Warszawie, ukoń...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: