Podsumowanie I kwartału na rynku nieruchomości w Krakowie

Finanse i gospodarka

Rynek nieruchomości w Krakowie w minionym kwartale bieżącego roku charakteryzował się spadkiem cen mieszkań na rynku wtórnym. Średnia cena sprzedawanego mieszkania wynosiła 6 491 za mkw. W I kwartale 2012 roku sprzedaż mieszkań utrzymywała się na niższym poziomie niż pod koniec ubiegłego roku.

Rynek nieruchomości w Krakowie w minionym kwartale bieżącego roku charakteryzował się spadkiem cen mieszkań na rynku wtórnym. Średnia cena sprzedawanego mieszkania wynosiła 6 491 za mkw. W I kwartale 2012 roku sprzedaż mieszkań utrzymywała się na niższym poziomie niż pod koniec ubiegłego roku.

Cena maleje

Kwota, jaką musieliśmy zapłacić w I kwartale 2012 roku jest podobna do ceny z ostatnich miesięcy 2011 roku. Średnia za mkw. na rynku wtórnym w Krakowie, wynosiła 5 959,41zł.

Jednak ofert sprzedażowych, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego jest wiele, a klientów szukających swojego M dużo mniej. Przez to, klienci sprzedający nieruchomość byli bardziej skłonni do negocjacji, co wpłynęło na cenę, po której dane mieszkanie mogliśmy rzeczywiście nabyć.

I tak, w ostatnim kwartale 2011 roku, przy cenie wywoławczej około 280 tys. zł mieszkanie np. czterdziestopięciometrowe sprzedawane było za kwotę między 258-268 tys. złotych. W I kwartale bieżącego roku, tą samą nieruchomość mogliśmy nabyć już za 250 tys. zł.

- O dziwo po pierwszym kwartale bieżącego roku najdroższą dzielnicą są Dębniki. Tutaj za mkw płacimy 7 317,80 tys. zł za mkw. Drogą dzielnicą jest również Stare Podgórze - 6 650,64 tys. zł za mkw. oraz Ruczaj - 6 486,78 tys. zł za mkw. - podaje analityk krakowskiej agencji nieruchomości Tecnocasa. Analiza cenowa nie uwzględnia dzielnicy Stare Miasto. Do najtańszych dzielnic należą Kozłówek gdzie cena wyniosła 4 634 zł za mkw, Kurdwanów 5 180 zł, oraz Grzegórzki - Dąbie 5 385 zł za mkw - dodaje.

Najlepsze mieszkania

W I kwartale 2012 roku, najczęściej zadawane były pytania o nieruchomości do 300 tys. złotych. Największą popularnością wśród kupujących cieszyły się mieszkania dwupokojowe (43,72 % zawieranych transakcji), o metrażu 45-55 mkw. Dalej plasowały się mieszkania trzypokojowe (28,34%) oraz jednopokojowe (19,84%). Klienci chętniej decydowali się na niskie bloki z cegły lub płyty - zbudowane w latach 60'-70', co spowodowało wzrost zainteresowania takimi dzielnicami jak: Kurdwanów, Grzegórzki - Dąbie, Dębniki. Coraz częściej nabywcy, przy zakupie, kierowali się infrastrukturą niż prestiżem dzielnicy.

Duży wybór ofert

Każdy, kto chciał kupić swoje upragnione M w ubiegłym kwartale 2012 roku, nie musiał od razu podejmować decyzji. Klienci mogli wybierać. Wynikało to z utrudnionej sytuacji na rynku kredytowym. Przez ostatnie trzy miesiące 2012 roku warunki udzielania kredytów zmieniły się. Potencjalni nabywcy często byli zmuszeni do odłożenia zakupu mieszkania na inny termin.

Podsumowanie i prognozy

Analizując dane z pierwszego kwartału 2012 roku na podstawie danych sieci Tecnocasa wynika, że cena sprzedażowa jest o 8,2% niższa od średniej ceny z pierwszego kwartału 2011 roku. Na podstawie obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym i finansowym firma prognozuje, że w danym momencie ceny się ustabilizują na obecnym poziomie.

*Dane pochodzą z analiz własnych prowadzonych przez Agencję Nieruchomości Tecnocasa na podstawie zawieranych transakcji sprzedażowych oraz zapytań ofertowych na terenie Krakowa.

Rzecznik Prasowy - Piotr Nędza
Agencja Nieruchomości Tecnocasa

Udostępnij artykuł: