Poduszka finansowa rzadkością w polskich domach

Raporty

Zabezpieczenie finansowe to podstawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Czy deklaracje respondentów rzeczywiście przekładają się na posiadanie poduszki finansowej, która pozwala na miękkie lądowanie w przypadku kłopotów finansowych?

Zabezpieczenie finansowe to podstawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Czy deklaracje respondentów rzeczywiście przekładają się na posiadanie poduszki finansowej, która pozwala na miękkie lądowanie w przypadku kłopotów finansowych?

Badanie przeprowadzone w lipcu br. pokazuje, że jesteśmy świadomi konieczności posiadania zabezpieczenia finansowego. Aż 75% osób uznaje takie zabezpieczenie za podstawę, podczas gdy tylko 20% za luksus.
130719.infografika.bm.poduszka.finansowa.06.530x255
- Podstawowym celem oszczędzania powinno być zbudowanie zabezpieczenia finansowego, czyli subiektywnego poczucia, że jesteśmy gotowi na miłe i niemiłe niespodzianki losu - podkreśla Marek Ubysz, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium.

Czym jest poduszka finansowa?

Co ważne badani trafnie określają, czym jest zabezpieczenie finansowe. Aż 95% twierdzi, że to oszczędności tworzą naszą poduszkę finansową. Poduszkę tę opisują jako pieniądze na czarną godzinę (23%), miękkie lądowanie po utracie dochodów (30%) i ochronę na przyszłość (42%).
130719.infografika.bm.poduszka.finansowa.02.600x320
Dlaczego zabezpieczenie finansowe jest takie ważne? Ponieważ chroni nas przed przyszłością, która jest nieprzewidywalna. Utrata pracy, zdrowia, nagły wydatek mieszkaniowy czy konieczność zmiany otoczenia zawodowego wiąże się z kosztami, których bez zabezpieczenia nie jesteśmy w stanie unieść. W tego typu sytuacjach poduszka finansowa zapewnia miękkie lądowanie i psychiczny komfort. Osoba zabezpieczona finansowo to taka, która, przynajmniej przez pewien czas, potrafi utrzymać dotychczasowy poziom życia po utracie źródła dochodów. Poduszka finansowa ułatwia odnalezienie się w nowej sytuacji i wybór rozwiązania bez poczucia presji czasu.

Duża, większa, największa...

O jakich kwotach mówimy? Według respondentów wystarczająca poduszka finansowa powinna być większa niż 10 miesięcznych pensji lub innych dochodów - taką odpowiedź wybrała ponad połowa ankietowanych (53%). Pozostałe wskazania cieszyły się dużo mniejszą popularnością: 6-9 pensji (22%), 3-5 pensji (21%). Zabezpieczenie finansowe w wysokości jednej - dwóch miesięcznych pensji zadowoliłoby jedynie 4% badanych.
130719.infografika.bm.poduszka.finansowa.04.600x341
Wyniki badania ilustrują też zdrowy rozsądek w podejściu do gromadzenia pieniędzy z myślą o przyszłości. Na pytanie "Ludzie oszczędzają, bo kieruje nimi..."- aż 57% respondentów wskazało właśnie rozsądek jako główny motyw oszczędzania. To, czego brakuje to działanie. Według raportu NBP "Rozwój systemu finansowego w Polsce" z listopada 2012 r. zaledwie, co trzeci Polak deklaruje, że posiada oszczędności. Z kolei najwięcej gospodarstw domowych posiadających oszczędności dysponuje środkami, które nie przekraczają sześciomiesięcznych dochodów.

Konsekwencja ważniejsza niż pieniądze

W podjęciu decyzji o oszczędzaniu przeszkadza nie tylko brak pieniędzy - według 53% badanych wysokie dochody nie są niezbędne w procesie oszczędzania. Ich brak można nadrobić wytrwałością, dobrymi chęciami i silną motywacją. Aż 38% respondentów jako największą przeszkodę w oszczędzaniu wskazało brak konsekwencji.
130719.infografika.bm.poduszka.finansowa.05.600x346
- Wygląda na to, że powoli przełamujemy "monopol" braku pieniędzy jako wymówki i dyżurnego wytłumaczenia braku oszczędności. To dobrze. Wysoka świadomość finansowa i konsekwencja pozwalają zrekompensować niższe zarobki i efektywnie oszczędzać - twierdzi Marek Ubysz.

Bank Millennium od lat promuje nawyk oszczędzania oferując rozwiązania ułatwiające tworzenie zabezpieczenia finansowego. W ramach Centrum Oszczędzania klienci banku mogą korzystać z kont oszczędnościowych, lokat złotówkowych i walutowych oraz depozytów. Z kolei poprzez bankowość internetową i mobilną mają dostęp do Aukcji Lokat Terminowych i specjalnych ofert Happy Hours, podczas których mogą zyskać dodatkowy 1%. 

Dane na podstawie badania internetowego przeprowadzonego w lipcu 2013 roku przez Bank Millennium na próbie 823 osób.

Źródło: Bank Millennium

Udostępnij artykuł: