Podwyższenie wieku emerytalnego, wyciekł tajny plan

Mój plan emerytalny

Przedsiębiorcy zrzeszeni w partiach chadeckich CDU/CSU uważają obecny system emerytalny w Niemczech za przestarzały i proponują jego gruntowną reformę. Projekt zmian przygotowała Unia Stanu Średniego i Gospodarki (Mittelstands- und Wirtschaftsunion – MIT), reprezentująca wewnątrz chrześcijańskiej demokracji interesy przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów, pisze z Berlina Włodzimierz Korzycki.

emerytury
Fot. stock.adobe.com/elnariz

Przedsiębiorcy zrzeszeni w partiach chadeckich CDU/CSU uważają obecny system emerytalny w Niemczech za przestarzały i proponują jego gruntowną reformę. Projekt zmian przygotowała Unia Stanu Średniego i Gospodarki (Mittelstands- und Wirtschaftsunion – MIT), reprezentująca wewnątrz chrześcijańskiej demokracji interesy przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów, pisze z Berlina Włodzimierz Korzycki.

Dokument MIT-u, ujawniony przez niemiecką prasę, przewiduje m.in. podniesienie wieku emerytalnego, który dziś wynosi 67 lat jednakowo dla kobiet i mężczyzn.

Zmiany od 2031 roku?

Jego nieco sarkastycznie brzmiący tytuł to „Dalej tak się nie da” (Ein Weiter so geht nicht). Może był to odnośnik to hasła wyborczego CDU z lat kanclerstwa Helmuta Kohla „Dalej tak, Niemcy. Stabilne ceny. Pewne renty. Więcej miejsc pracy” (Weiter so, Deutschland. Stabile Preise. Sichere Renten. Mehr Arbeitsplätze).

W poufnej propozycji CDU/CSU, określanej w prasie mianem tajnego dokumentu (Geheimpapier), jest mowa o tym, by od 2031 roku stopniowo dopasowywać wiek emerytalny do przeciętnego wieku obywateli. Konkretnie co rok podwyższać wiek emerytalny o dziewięć miesięcy.

Mieszany system emerytalny

Autorzy wyrażają pogląd, że błędem było ustanowienie progu 63 lat jako wieku przejścia na emeryturę dla seniorów mających 45-letni staż pracy. A to dlatego, że „odciąga to z rynku fachowców oraz płatników składek do systemu emerytalnego”.

Wiceprzewodnicząca MIT-u i deputowana do Bundestagu Jana Schimke powiedziała dziennikowi „Bild”, że gruntowna reforma ma pomóc w zrewidowaniu „błędnych decyzji z przeszłości”.

Już dziś budżet musi dopłacać do emerytur 100 miliardów euro rocznie

„Tajny papier” przedsiębiorców z CDU/CSU proponuje zniesienie jednolitego wieku emerytalnego i uelastycznienie go.

Zawiera też  mieszany projekt finansowania emerytur: pieniędzmi ze składek jak obecnie oraz z innych źródeł kapitałowych, którymi zarządzałby odrębny prawno-publiczny kapitałowy fundusz emerytalny, organizacyjnie ulokowany w obecnym ustawowym systemie ubezpieczeń. Fundusz inwestowałby gromadzony kapitał na rynku finansowym.

Dłuższe życie, wyższy wiek emerytalny

Model chadeków spotkał się z aprobatą ze strony partii opozycyjnych: Zielonych, którzy uzupełniliby to funduszem obywatelskim, oraz liberalnej FDP, która dodatkowo proponuje, by dwa procent ustawowej składki emerytalnej inwestować w akcje na giełdzie.

Odrzuciły go zaś koalicyjna SPD i opozycyjna Lewica jako ich zdaniem będący tylko przesuwaniem kapitału bez poprawienia sytuacji biedniejszych emerytów.

Gospodarstwo domowe emerytów ma do dyspozycji średnio 2900 euro (na zachodzie Niemiec) i 2600 euro (w nowych landach)

Krytycy obecnego systemu wskazują, że już dziś budżet musi dopłacać do emerytur 100 miliardów euro rocznie, a sytuacja stale się pogarsza. W ciągu następnych dziesięciu lat na emeryturę przejdzie ponad dwanaście milionów ludzi z roczników wyżu demograficznego. Będzie ich musiała utrzymywać coraz mniejsza ilość wchodzących na rynek pracy.

Emerytury w Niemczech pochodzą z trzech źródeł. Są to: państwowe ubezpieczenie ustawowe (die gesetzliche Rentenversicherung), ubezpieczenie zakładowe (die betriebliche Altersvorsorge) i ubezpieczenie prywatne (die private Altersvorsorge).

Z tego pierwszego źródła niemieccy emeryci otrzymują 1200 euro, a emerytki 800 euro netto miesięcznie. Czterdzieści procent seniorów ma dodatkowo rentę zakładową (Betriebsrente) lub prywatną. Wszystkie mogą się sumować.

Dzięki temu, jak podaje Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe (Deutsche Rentenversicherung – DRV), gospodarstwo domowe emerytów ma do dyspozycji średnio 2900 euro (na zachodzie Niemiec) i 2600 euro (w nowych landach).

Niemieccy eksperci wiedzą, że skoro emeryci żyją dłużej, to system ich zaopatrzenia trzeba zreformować, uelastycznić, by mieli z czego żyć.

Między innymi podnosząc wiek emerytalny, choć niekoniecznie jednakowo dla wszystkich. Przyszłość zaczyna się dziś. Ważne, by to sobie uświadomić w porę.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: