Podziemne inwestycje w Warszawie w formule PPP

Samorząd

Warszawa chce podjęć się realizacji kolejnej dużej i bardzo potrzebnej inwestycji. Szczególnie potrzebnej osobom poruszającycm się w Warszawie samochodami. Chodzi bowiem o budowę podziemnych parkingów, które mają powstać pod placami: Powstańców Warszawy, Wilsona, Teatralnym i Trzech Krzyży.

Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i będzie kosztować 230 mln zł. Przetarg ogłoszony zostanie w lutym 2012 a podpisanie umowy planowane jest na grudzień 2012 roku. Nowych miejsc parkingowych ma powstać 2,3 tys. (na dziś centrum oferuje 50 tys. miejsc parkingowych i postojowych).

W ramach PPP partner prywatny będzie zobowiązany do zaprojektowania, sfinansowania, wybudowania i zarządzania całością inwestycji. Miasto nie chce dokładać do projektu w żaden sposób. Jedynym wkładem jest grunt pod inwestycje.

Sprawa opłat za korzystanie z parkingów jest jeszcze ustalana. Partner prywatny, z pewnością, będzie chciał ustalić takie stawki, aby inwestycja przez czas użytkowania co najmniej się zwróciła. Miasto zastanawia się nad wpisaniem do umowy wysokości maksymalnej dopuszczalnej stawki za 1 godzinę parkowania i maksymalnego procentu, o jaki cena parkowania może być wyższa od ceny parkowania w strefie niestrzeżonego, płatnego parkowania.

Wstępne rozeznanie na rynku inwestorów sugeruje, że startem w przetargu będzie prawdopodobnie zainteresowany Budimex i portugalska Mota-Engil Central Europe.

Źródło: www.samorzad.pb.pl

Udostępnij artykuł: