Pogorszenie bieżących wskaźników koniunktury konsumenckiej w lutym

Gospodarka

W lutym odnotowano pogorszenie bieżących wskaźników koniunktury konsumenckiej, przy jednoczesnej poprawie przyszłej koniunktury - podał GUS.

Wykres spadkowy
Fot. stock.adobe.com/ Brownfalcon

W lutym odnotowano pogorszenie bieżących wskaźników koniunktury konsumenckiej, przy jednoczesnej poprawie przyszłej koniunktury - podał GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -25,2 i był o 0,1 pkt proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

GUS podał, że wśród składowych wskaźnika niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano przede wszystkim dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 2,9 pkt. proc. i 1,6 pkt. proc.).

Czytaj także: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł w styczniu 2021 roku >>>

W odniesieniu do lutego 2020 roku obecna wartość BWUK jest niższa o 26,5 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej w górę

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 0,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -22,3.

Według GUS na wzrost wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrosty odpowiednio o 3,3 pkt. proc. i 0,8 pkt. proc.).

W lutym WWUK osiągnął wartość o 20,1 pkt. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2020 roku.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: