Polacy chcą oszczędzać i nie planują trzymać pieniędzy w domu

Aktualności / Finanse osobiste

Fot. Pixabay.com

Aż 88% Polaków uważa, że odpowiedzialny człowiek powinien oszczędzać z myślą o przyszłości, a 83% nie zgadza się, że najlepiej trzymać pieniądze w domu - wynika z badania Kantar TNS dla BGŻOptima.

Czy 100 tys. zł to wystarczające oszczędności dla Polaków, aby czuli się bezpiecznie? #BGŻOptima #oszczędności

– W teorii oszczędzamy modelowo, jednak w praktyce robimy to chaotycznie. Oszczędzamy często tam, gdzie na koniec dnia nie ma zysku. W 2016 r. stopa oszczędności wyniosła 3,6% i jest to dobra informacja. Okazuje się jednak, że Polacy w ubiegłym roku stracili 1 mld zł – z takiej sumy odsetek klienci dobrowolnie zrezygnowali, przechowując pieniądze na ROR – powiedział dyrektor zarządzający w BGżOptima Piotr Marciniak podczas konferencji prasowej.

BGŻOptima zapytał również o poczucie bezpieczeństwa, czyli tzw. poduszkę bezpieczeństwa. – Blisko 3/4 badanych wskazuje jako minimalną poduszkę bezpieczeństwa kwotę do 100 tys. zł, a prawie połowa badanych będzie miała poczucie bezpieczeństwa dysponując kwotą do 50 tys. zł – powiedział Marciniak.

Dodał, że w konsekwencji tylko co trzeci oszczędzający zgromadził oszczędności na poziomie, który uważa za bezpieczny.

Czy wystarczą nam 3-miesieczne dochody w roli poduszki bezpieczeństwa?

– Prawie 70% badanych posiada oszczędności w postaci minimum trzykrotności swojego miesięcznego wynagrodzenia. Mimo to prawie połowa z nich nie czuje się bezpiecznie ze swoją poduszką finansową. W ten sposób obalony został pewien mit, że wystarczą nam 3-miesieczne dochody w roli poduszki bezpieczeństwa – wskazał Marciniak.

Z badań wynika także, że blisko połowa ankietowanych jest zainteresowana krótkoterminowym oszczędzaniem – maksymalnie na okres do roku. W tym 1/5 myśli o oszczędzaniu w perspektywie nie dłuższej niż pół roku. Tylko co trzeci badany jest zainteresowany oszczędzaniem z horyzontem dłuższym niż 3 lata. Prawie 40% w ogóle nie oszczędza na emeryturę. bierne podejście do oszczędzania na emerytur e dotyczy wszystkich grup wiekowych.

– Z badań okazało się również, że nie inwestujemy, bo nie mamy wystarczającej wiedzy, tak wskazało 52% osób – dodał dyrektor.

Polacy wysoko cenią sobie bezpieczeństwo

Badanie wykazało także, że choć doświadczenie z inwestowaniem miało 40% oszczędzających, zaledwie 6% określa się jako regularni inwestorzy.

– Myśląc o skutecznym pomnażaniu oszczędności, rozważamy możliwości, które są dla wielu nieosiągalne czyli nieruchomości, antyki czy złoto. Tymczasem np. obligacje skarbu państwa mają pozytywną konotację dające poczucie bezpieczeństwa Polakom. Z kolei niemal wszystkie fundusze znajdują się w strefie najmniej bezpiecznej – powiedział Marciniak.

Dodał, że kierujemy się tym, co nam się wydaje, jeśli chodzi o skuteczne pomnażanie oszczędności, a nie faktami.

– Co ciekawe, 25% Polaków nie boi się skoku ze spadochronem, ale tylko nie boi się 17% zakupu funduszu akcyjnego. Preferujemy aktywa materialne, trudno osiągalne ze względu na wysoki próg wejścia, a unikamy rozwiązań rynku finansowego. Nader wszystko wysoko cenimy sobie bezpieczeństwo – zaznaczył Maciniak.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar TNS dla BGŻOptima w dniach 23-29 września 2017 r. na próbie 1000 osób metodą CAWI. Objęte zostały osoby posiadające oszczędności w kwocie minimum 1000 zł.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: