Polacy coraz częściej wymieniają waluty w sieci

Polecamy

Wymiana walut za pośrednictwem Internetu staje się coraz popularniejsza. Liczba e-transakcji wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z analizy serwisu Walutomat.pl. Najliczniejszą grupę wymieniających online stanowią osoby prywatne zamieszkujące największe miasta Polski. Natomiast największych operacji dokonują firmy zlokalizowane w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

Wymiana walut za pośrednictwem Internetu staje się coraz popularniejsza. Liczba e-transakcji wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z analizy serwisu Walutomat.pl. Najliczniejszą grupę wymieniających online stanowią osoby prywatne zamieszkujące największe miasta Polski. Natomiast największych operacji dokonują firmy zlokalizowane w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zyskują internetowe platformy do wymiany walut. Kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta już z takiego rozwiązania. Największą grupę wymieniających (90%) stanowią osoby prywatne, głównie kredytobiorcy zadłużeni w obcej walucie. Każdy z nich wymienia średnio rocznie ponad 32 tys. - wynika z danych serwisu Walutomat.pl.

Najchętniej waluty wymieniają osoby prywatne pochodzące z największych miast Polski. Już co piąty wymieniający pochodzi województwa mazowieckiego, głównie z Warszawy. Na drugim miejscu uplasowały się Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska, z których pochodzi łącznie 10 tys. wymieniających. Natomiast mieszkańcy Małopolski dokonują transakcji o największych wartościach. Każdy korzystający z internetowej platformy wymiany walut w tym regionie, wymienia średnio rocznie ponad 70 tys. zł.

Zaskakująco dobre wyniki zanotowano w województwie zachodniopomorskim, w którym wymieniono ponad 83 mln zł. Jest to kwota porównywalna do tych, które wymieniają mieszkańcy największych województw. Najmniej użytkowników odnotowano w Podlaskiem, Opolskiem, Świętokrzyskiem. Jednak są to regiony o mniejszej populacji w porównaniu do pozostałych województw.

- Wzrost zainteresowania wymianą złotówek na obcą walutę to efekt ustawy antyspreadowej, która daje możliwość spłacania kredytu w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Zadłużeni we frankach lub euro to mieszkańcy największych miast Polski - to głownie oni szukają najniższych kursów i najczęściej wybierają internetowe rozwiązania. Kluczową przewagą jest tutaj cena oraz dostępność takich serwisów przez całą dobę. Patrząc na statystyki, w sieci można kupić franka szwajcarskiego nawet o 20 groszy taniej niż w banku - mówi Adrian Łaźniewski - rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl

50 ml zł - tyle zaoszczędzili Internauci korzystający z Walutomatu - wynika z danych serwisu. Użytkownicy platformy sami ustalają kurs i dzięki temu franki szwajcarskie, euro, dolary i funty są tutaj tańsze niż w banku czy kantorze.
120223.walutomat.01.550x

Małe regiony wymieniają dużo waluty

Kolejną grupę użytkowników dokonujących wymiany walut w sieci stanowią firmy. Co dziesiąta internetowa transakcja zawierana jest przez przedsiębiorstwa z sektora MSP. Ponad 20% firm korzystających z wymiany walut w internecie zarejestrowano w Warszawie. Drugie pod tym względem jest województwo wielkopolskie, a co dziesiąta transakcja zawierana jest na Śląsku. Natomiast przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego dokonują operacji internetowych o największych wartościach. Firmy z tego regionu wymieniły łącznie ponad 90 mln. zł. Jest to kwota wyższa od obrotów jakie uzyskują przedsiębiorstwa zlokalizowane na Mazowszu czy Wielkopolsce. Najmniej firm pochodzi z województwa świętokrzyskiego, zaś łączna wartość zawieranych transakcji w tym regionie jest zbliżona do tych zawieranych na Pomorzu.

- W dużych miastach za pośrednictwem Internetu wymieniają głównie kredytobiorcy, natomiast w mniejszych regionach największych transakcji dokonują małe i średnie firmy. Przedsiębiorcy korzystający z platform online ponoszą mniejsze koszty operacji, niż gdyby dokonywali tych operacji w sposób tradycyjny. Użytkownicy internetowych platform wymiany waluty sami ustalają satysfakcjonujący dla obu stron kurs, który nie jest obarczony spreadem jak w przypadku banków czy kantorów - komentuje Adrian Łaźniewski.

120223.walutomat.02.550x

Raport powstał na podstawie analizy zachowań 35 tysięcy użytkowników, którzy przez ostatnie 2 lata wymienili ponad 2 miliardy zł za pośrednictwem Walutomatu.

Serwis Walutomat.pl to pierwsza w Polsce społecznościowa platforma wymiany walut w sieci. Właściciel i operator serwisu, firma Revelco Sp. z o.o., udostępnia platformę transakcyjną, czuwa nad prawidłowością przebiegu rozliczeń i bezpieczeństwem transakcji online. Kursy wymiany są ustalane bezpośrednio przez użytkowników. Platforma działa w oparciu o trójstopniowy system weryfikacji i zabezpieczeń transakcji: weryfikację tożsamości klienta opartą o bankowy system weryfikacji danych użytkowników, konieczność zabezpieczenia środków przed złożeniem zlecenia wymiany, SMS-owe zabezpieczenie rozliczeń.

Źródło: dotPR

Udostępnij artykuł: