Polacy na wakacjach ‒ dokąd planują wyjechać, ile chcą wydać na urlop

Bezgotówkowo / Finanse osobiste

W tym roku na urlop zamierza wyjechać zdecydowanie więcej Polaków niż w poprzednim. Wśród klientów Twisto znacząco wzrósł odsetek osób, które wybiorą się za granicę. Wyjazd opłacą z bieżącej pensji i kartą wielowalutową.

dwie turystki z plecakami, z kartą płatniczą i smartfonem w ręku
Fot. stock.adobe.com / Antonioguillem

W tym roku na urlop zamierza wyjechać zdecydowanie więcej Polaków niż w poprzednim. Wśród klientów Twisto znacząco wzrósł odsetek osób, które wybiorą się za granicę. Wyjazd opłacą z bieżącej pensji i kartą wielowalutową.

Ubiegłoroczne wakacje '2020 upłynęły pod znakiem pandemii koronawirusa. Z tego względu na wyjazd pozwoliło sobie jedynie 49,5 proc. klientów Twisto.

Główną przeszkodę stanowiła niepewna sytuacja epidemiologiczna i materialna związana z COVID-19. W tym roku obawy powoli schodzą na dalszy plan, bo wakacyjny wyjazd planuje aż 83 proc. klientów – wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 2,5 tys. polskich klientów.

Dokąd na wakacje?

Zdania respondentów są podzielone, choć wśród klientów wyraźnie widać większą niż w ubiegłym roku chęć do podróży zagranicznych. Z badania wynika, że 44 proc. spędzi tegoroczny urlop za granicą lub w kraju i za granicą. W ubiegłym roku ten odsetek wyniósł 32 proc.

Nieco inne wyniki prezentuje przeprowadzone niedawno badanie Związku Banków Polskich, z którego wynika, że 63 proc. respondentów  wybierze wakacje w kraju, a za granicę wyjedzie tylko 17 proc. ankietowanych.

‒ Z naszej karty i aplikacji korzystają przede wszystkim ludzie młodzi. Wielu z nich ceni naszą aplikację właśnie ze względu na korzystny kurs walutowy. Nic dziwnego, że mogą wykazywać większą chęć do spędzenia urlopu poza granicami kraju – mówi Adam Miziołek, country manager Twisto w Polsce.

Czytaj także: Rusza BLIK zbliżeniowy: klienci pierwszych sześciu banków zapłacą nim już wkrótce

Ile wydamy na wakacje?

Z deklaracji klientów wynika, że najczęściej wakacyjne wydatki na jedną osobę będą mieścić się w przedziale 1‒2 tys. zł. Taką odpowiedź wskazało aż 41 proc. ankietowanych. Poniżej 1 tys. zł na osobę przeznaczy 30 proc. użytkowników, a 29 proc. twierdzi, że kwota ta będzie wyższa niż 2 tys. zł. Przy czym 20 proc. z tej grupy zamierza zmieścić przedziale 2‒4 tys., jedynie 3,9 proc. zamierza wydać od 4‒5 tys. zł, a 5,2 proc. powyżej 5 tys. zł na osobę.

Z kolei z badania ZBP wynika, że średnio na jedną osobę wydatki wakacyjne wyniosą 1222 zł. Samotnie na wakacje zamierza wybrać się tylko 6 proc. Polaków. Najczęściej wakacyjne wyjazdy będziemy spędzać z partnerką lub partnerem albo z dzieckiem. Wydatki na gospodarstwo domowe będą zatem większe.

Wakacyjne wydatki na jedną osobę będą mieścić się w przedziale 1‒2 tys. zł. Taką odpowiedź wskazało aż 41 proc. ankietowanych

Osoby, które brały udział w badaniu zadeklarowały, że zamierzają pokryć koszt wakacji przede wszystkim miesięczną pensją (58 proc.), wykorzystując limit płatniczy Twisto (56 proc.) i z oszczędności (48 proc.). Jedynie 16 proc. klientów zamierza dodatkowo skorzystać ze wsparcia innych instytucji finansowych lub rodziny.

Podobne wyniki wskazuje badanie ZBP – większość sfinansuje wakacyjny wyjazd z bieżących dochodów lub oszczędności. Tylko 7 proc. ankietowanych planuje zaciągnąć na ten cel kredyt lub pożyczkę w banku.

Na co wydamy pieniądze?

Wakacyjne wydatki tradycyjnie wiążą się przede wszystkim z transportem (zakup biletów lotniczych i paliwa). Taką odpowiedź wskazało 81 proc. ankietowanych.

Kolejne kategorie związane były z zakwaterowaniem ‒ 79 proc., wyżywieniem podczas wyjazdu 27 proc., zakupem letniej odzieży ‒ 17 proc. i wakacyjnego ekwipunku (np. sprzętu sportowego) ‒ 12,6 proc.

Kartą klienci będą płacić przede wszystkim w restauracjach i innych punktach gastronomicznych (64 proc.), za bilety lotnicze (54 proc.) oraz  za zakwaterowanie (48 proc.) i letnią odzież (21 proc.). 

‒ Zdecydowana większość naszych klientów planuje pokryć z Twisto wydatki realizowane w obcych walutach, zaczynając od tych największych ‒ jak opłata za rezerwację noclegu i bilety lotnicze, przez wydatki w miejscu pobytu ‒ np. w punktach gastronomicznych.

Na każdej transakcji mogą zaoszczędzić około 3 proc., co przy większych wydatkach zamienia się w atrakcyjną kwotę ‒ mówi Adam Miziołek.

Czytaj także: BankTech 2021: Rynek płatniczy w fazie ożywionej transformacji

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

W przypadku zagranicznych podróży powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo płatności. Dotyczy to wielu aspektów. Co do zasady płatności kartą są bezpieczniejsze niż noszenie gotówki. Nawet w przypadku zgubienia portfela lub kradzieży, użytkownik nie traci wszystkich zasobów.

Karta Twisto nie jest połączona z kontem bankowym, a dodatkowo można ją zablokować w dowolnym momencie przez aplikację

Karta zabezpieczona jest PIN-em, więc ryzyko utraty pieniędzy jest niewielkie, ponadto zwykle za pomocą kilku kliknięć można ją zablokować w aplikacji.  Dzięki nowym rozwiązaniom, można zostawić portfel w domu i płacić telefonem, który zawsze mamy pod ręką.

Karta Twisto nie jest połączona z kontem bankowym, a dodatkowo można ją zablokować w dowolnym momencie przez aplikację. Korzystanie z karty jest tańsze niż w przypadku oferty bankowej. Banki zwykle doliczają prowizje za przewalutowanie transakcji, które sięgają nawet 6 proc. W tym przypadku nie ma żadnych dodatkowych czy ukrytych opłat, a przewalutowanie dokonywane jest po korzystnych kursach organizacji Mastercard.

Z kolei dzięki limitowi, klient ma dostęp do dodatkowych środków na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, np. zgubienia bagażu czy wyższych kosztów zakwaterowania. 

Źródło: Twisto Polska
Udostępnij artykuł: