Polacy na wakacjach: rodzice z 500 plus chętniej korzystają z usług biur podróży

Bez krawata

Ponad 86 proc. Polaków organizuje swoje wakacje samodzielnie albo z pomocą rodziny i znajomych. Na fachową pomoc biura podróży decyduje się niecałe 9 proc. wyjeżdżających na urlop – wynika z badania Diners Club Polska. Polacy najczęściej organizują wakacje przez Internet, z pomocą narzędzi, które ułatwiają kupno biletów lotniczych i rezerwację noclegów.

Pieniądze w paszporcie na tle mapy
Fot. stock.adobe.com/Pio Si

Ponad 86 proc. Polaków organizuje swoje wakacje samodzielnie albo z pomocą rodziny i znajomych. Na fachową pomoc biura podróży decyduje się niecałe 9 proc. wyjeżdżających na urlop – wynika z badania Diners Club Polska. Polacy najczęściej organizują wakacje przez Internet, z pomocą narzędzi, które ułatwiają kupno biletów lotniczych i rezerwację noclegów.

Polacy na #wakacje2018: rodzice z #500plus chętniej korzystają z usług biur podróży

Polacy urlopy wolą organizować sami – wynika z najnowszego badania wakacyjnego Diners Club Polska. W tym roku zrobi tak ponad 60 proc. badanych. Co czwarty ankietowany (25 proc.) przy planowaniu urlopu skorzysta ze wsparcia rodziny i znajomych. Zdecydowanie mniej popularna jest profesjonalna pomoc biur podróży. Wakacje z touroperatorem w tym roku wybrało jedynie 8,6 proc. osób. Rok temu tę odpowiedź wskazało ponad 16 proc. ankietowanych.

- Samodzielna organizacja urlopu jest coraz łatwiejsza, głównie dzięki rozwojowi łatwych w obsłudze i powszechnie dostępnych narzędzi, które ułatwiają samodzielne wyszukiwanie i rezerwowanie noclegów, transportu i atrakcji na miejscu. Nie bez znaczenia jest również chęć ograniczenia wydatków związanych z wyjazdem. Niektóre narzędzia internetowe, jak np. platforma ClubMiles uruchomiona przez Diners Club Polska, umożliwiają wygodne zakupy biletów czy dokonywanie rezerwacji hotelowych, a przy okazji oferują dodatkowe korzyści, np. cashback – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

30-latkowie i mieszkańcy wsi najbardziej samodzielni

Wakacje organizowane „na własną rękę” to domena 30-latków. Na taką odpowiedź wskazało aż 80 proc. badanych z tej grupy wiekowej. Podobnie jak w zeszłym roku, na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku 70 i więcej lat (samodzielnie urlop zorganizuje jedynie 25 proc. z nich). Jednocześnie właśnie w tej grupie wiekowej jest najwyższy odsetek osób, które  wykupią wczasy w biurze podróży - 38 proc.Z kolei z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej korzystają 60-latkowie – wakacje w ten sposób zorganizuje co drugi badany w tym wieku. Na tę odpowiedź wskazało również 31 proc. badanych w przedziale wiekowym 18-29 lat.

Sposób organizowania urlopu determinuje również miejsce zamieszkania. Tak jak rok wcześniej, w samodzielnym organizowaniu swoich urlopów przodują mieszkańcy wsi – 69 proc. badanych. Z kolei z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej korzystają ankietowani z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców – 37 proc.Zmiany widać wśród beneficjentów programu Rodzina 500 plus. W zeszłym roku wszyscy ankietowani wskazali, że zorganizują swój urlop samodzielnie. W tym roku 14 proc. skorzysta z pomocy rodziny bądź znajomych, a 3 proc. z biura podróży.

W planowaniu najważniejszy hotel i bilet lotniczy

Polacy organizując urlop na własną rękę najczęściej korzystają z Internetu. Najchętniej wykorzystywane narzędzia to internetowe platformy rezerwacyjne z szeroką bazą przewoźników lotniczych i ofert hotelowych – na to wskazało 28,9 proc. badanych oraz wyszukiwarki lotów i noclegów – 27,8 proc.Jak pokazało badanie, Polacy chętnie skorzystaliby również z narzędzi, które oferują użytkownikom dodatkowe korzyści, np. automatycznie uruchamiane ubezpieczenie w podróży - co czwarty ankietowany (27,8 proc.). 9,3 proc. ankietowanych za atut platform rezerwacyjnych uznało możliwość połączenia zakupów z programem lojalnościowym.- Na rynku jest dużo wyszukiwarek, gdzie można znaleźć i zarezerwować nocleg lub kupić bilet lotniczy. Brakuje natomiast miejsc, gdzie można znaleźć jedno i drugie, co w szybkim tempie obecnego życia pozwoliłoby jeszcze bardziej zaoszczędzić czas. Dlatego uruchomiliśmy platformę ClubMiles, żeby w jednym miejscu można było załatwić dwie najważniejsze sprawy – nocleg i bilet lotniczy. Dokonanie płatności za wyjazd zagraniczny przy użyciu karty Diners Club sprawia, że automatycznie uruchamia się ubezpieczenie podróży zagranicznej w pakiecie karty – mówi Paweł Kałudow z Diners Club.

Źródło: ClubMiles

Udostępnij artykuł: