Polacy oszczędzają – czy na pewno?

Finanse i gospodarka

Decyzję o oszczędzaniu każdy podejmuje indywidualnie, ale jak twierdzą ekonomiści - a ostatnio także politycy - oszczędzać może, a nawet powinien każdy. Należy tylko odpowiednio do tego podejść.

Decyzję o oszczędzaniu każdy podejmuje indywidualnie, ale jak twierdzą ekonomiści - a ostatnio także politycy - oszczędzać może, a nawet powinien każdy. Należy tylko odpowiednio do tego podejść.

Jak pokazują badania, oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20% naszych oszczędności. Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98%, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. Dla porównania - w Holandii - wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50% wszystkich oszczędności[1].

Zdecydowana większość naszych przyszłych emerytów polega więc na emeryturach, które mają pochodzić z obowiązkowych składek wpłacanych do ZUS i OFE.

kujawski.krzysztof.aspiro.01.250x167"Zachodzące obecnie w Polsce zmiany demograficzne - w tym wydłużenie trwania życia, spadek przyrostu naturalnego, emigracje - powodują trwałe zmiany w strukturze naszego społeczeństwa. W efekcie (jeśli te trendy nie zostaną odwrócone) w perspektywie kolejnych kilkunastu lat będzie spadał odsetek osób zawodowo czynnych natomiast będzie zwiększał się odsetek emerytów. Nasz państwowy system ubezpieczeń staje się coraz mniej wydolny. Z wyliczeń ekspertów oraz samego ZUS wynika, że stopa zastąpienia - czyli wysokość pierwszej emerytury otrzymanej z ZUS oraz z OFE w stosunku do zarobków uzyskiwanych przed przejściem na emeryturę coraz bardziej się obniża. Wg obecnych danych stopa zastąpienia dla przyszłych emerytów wyniesie maksymalnie ok. 40% dla mężczyzn, a dla kobiet jedynie ok. 30%" - mówi Krzysztof Kujawski z Aspiro. Przeciętne oszczędności przypadające na jednego Polaka wynoszą niespełna 9 tysięcy euro - stanowi to około 15% oszczędności przypadających na jedną osobę w Unii Europejskiej (blisko 60 tysięcy euro). Dla przykładu - w Holandii - na jedną osobę przypada aż 118 tysięcy euro oszczędności.

Jak byśmy nie spojrzeli na temat oszczędzania - z pewnością jesteśmy w "ogonie" Europy. Niestety Polacy zapytani o to na co przeznaczają zaoszczędzone - najczęściej wskazują drobne przyjemności (30%) i wakacje (28%)[2]. Ale z drugiej strony według danych NBP Polacy mają około 1,1 biliona złotych oszczędności. W większości są to środki zdeponowane na kontach i lokatach bankowych - około 600 mld złotych. Przeszło 270 mld złotych to środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych.

Natomiast w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach Polacy ulokowali przeszło 120 mld złotych. Nadal w przysłowiowej "skarpecie" Polacy mają odłożone prawie 113 mld złotych. Oczywiście, w zależności od sytuacji na rynku, struktura oszczędności zmienia się np. w ostatnim kwartale obserwujemy odpływ środków z rachunków bankowych. Natomiast istotne jest to, że suma naszych oszczędności stale się powiększa. W stosunku do II kwartału 2012 roku nasze oszczędności wzrosły o około 100 mld złotych.

Dlatego też już dziś stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji o świadomym oszczędzaniu pod kątem emerytury. Dzięki regularnemu oszczędzaniu możemy sobie i bliskim zapewnić  bezpieczeństwo finansowe będąc już na emeryturze.

"Obserwując polityczne i gospodarcze zawirowania wokół emerytur oraz wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom naszych klientów zdecydowaliśmy się na wdrożenie modelu pracy, który uświadomi naszym klientom, jak będzie wyglądała emerytura w przyszłości oraz co konkretnie mogą - a nawet powinni - zrobić już teraz. Każdemu klientowi - zarówno indywidualnemu, jak i prowadzącemu działalność gospodarczą - który zgłosi się do Aspiro, doradcy przygotują spersonalizowaną informację o wysokości jego emerytury, stopy zastąpienia oraz wysokości miesięcznej raty oszczędności, która zapewni zgromadzenie odpowiedniego kapitału właśnie z myślą o emeryturze. Wystarczy podać wiek oraz średnie miesięczne zarobki. Dla zobrazowania wysokości zgromadzonych środków doradcy Aspiro przeprowadzą symulacje w kilku okresach - w przypadku, gdy klient zdecyduje się odkładać regularnie konkretne kwoty już dziś, za 5, za 10, czy za 15 lat. Ponadto, klienci będą mogli skorzystać również ze wsparcia i porady doradcy w zakresie doboru optymalnych narzędzi i produktów finansowych, które zapewnią im realizację wybranego celu oszczędnościowego" - mówi Łukasz Szrek z Aspiro. Chcąc zapewnić sobie emeryturę na poziomie jaki będzie nas satysfakcjonował i nie patrzeć z zazdrością na emerytów z Zachodu, warto już dziś zacząć planować swoje wydatki i określić rezerwy, które można wygospodarować na oszczędności.

Dodatkowo należy zapoznać się z dostępnymi na rynku narzędziami i produktami, które pomaga w regularnym i systematycznym oszczędzaniu. Bo nic tak nie wspiera oszczędzania jak konsekwencja.

Źródło: Aspiro

(1) http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,14505544,Srednie_oszczednosci_Polakow__37_tys__zl.html
(2) http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2013.pdf

Udostępnij artykuł: