Polacy wakacje planują z rozwagą i na własną rękę

Finanse i gospodarka

Plany wakacyjne na ten rok deklaruje 28% Polaków. Zdecydowana większość wybierze organizację urlopu we własnym zakresie (86%). Ze zorganizowanych form wypoczynku skorzysta 13% respondentów.

Plany wakacyjne na ten rok deklaruje 28% Polaków. Zdecydowana większość wybierze organizację urlopu we własnym zakresie (86%). Ze zorganizowanych form wypoczynku skorzysta 13% respondentów.

39% ankietowanych  wyjedzie w tym roku nad morze. Co piąty Polak spędzi tegoroczne wakacje korzystając z gościny rodziny lub znajomych. 23% wyda na wakacje w tym roku ponad 2000 zł, jednak ponad 38%  badanych na urlop przeznaczy od 500 do 1000 zł.

Dokąd na wakacje?

Zdecydowanie w Polskę - wynika ze wskazań respondentów - a najchętniej: nad morze lub jezioro. Najczęstszym kierunkiem wybieranym w tym roku jest tradycyjnie Bałtyk (39%), 16 % ankietowanych spędzi urlop nad jeziorem, a 14 % w górach. Co piąty  ankietowany podczas tegorocznych wakacji skorzysta z gościny rodziny lub znajomych. 15%  ankietowany planuje wyjazd za granicę.

Urlop raczej aktywny, ale niezbyt długi

Połowa ankietowanych stwierdza, że spędzi urlop aktywnie, korzystając z różnych form rekreacji. Co czwarta osoba zapytana jak wykorzysta wolny czas podczas wakacji twierdzi, że "odda się leniuchowaniu". Dla ponad połowy respondentów tegoroczny wypoczynek potrwa siedem dni, co czwarty badany będzie przebywać na wakacjach dwa tygodnie.
130629.provident.01.500x255

Za ile na wakacje?

Po budżetach jakie Polacy deklarują, widać że wydatki wakacyjne będą pod mocną kontrolą. 23% zamierza przeznaczyć na ten cel więcej niż 2000 zł, a 12% planuje zamknąć się w kwocie 1500-2000 złotych. Zdecydowana większość chciałaby, aby koszt wakacji nie przekroczyły 1000 zł. Będą to osoby, które prawdopodobnie skorzystają z gościny rodziny.
130629.provident.02.500x300

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Jak pokazują wyniki Barometru Providenta, większość Polaków o niskich i średnich dochodach spędzi tegoroczne wakacje w domu. Co szósty ankietowanych, który planuje urlop, wyjedzie za granicę. Jak wynika z badań kwotę ponad 2000 złotych na wakacje zamierza przeznaczyć 23% respondentów.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie 829  tysiące klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które mogą być charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach (do 3000 netto na osobę).

*Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2013 roku, metodą wywiadu telefonicznego CATI, na losowej próbie 500 klientów Providenta

Źródło: Provident Polska S.A.

Udostępnij artykuł: