Polacy wymieniają coraz więcej walut na wakacje

Finanse osobiste

W te wakacje Polacy wymienili średnio 7 tysięcy złotych, decydując się głównie na euro i dolary. To o 635 złotych więcej, niż w poprzednim okresie letnim - tak wynika z danych firmy Currency One, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Banknoty i monety euro
Fot. stock.adobe.com/eyetronic

W te wakacje Polacy wymienili średnio 7 tysięcy złotych, decydując się głównie na euro i dolary. To o 635 złotych więcej, niż w poprzednim okresie letnim - tak wynika z danych firmy Currency One, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Polacy wymieniają coraz więcej walut na wakacje #wymianawalut #kantor

Według danych Currency One, najpopularniejszą walutą kupowaną na wakacje jest euro - 52% transakcji zrealizowano z udziałem tej waluty. Dużą popularnością cieszą się też egzotyczne kierunki, gdzie zabieramy ze sobą dolary amerykańskie - jest to bowiem druga najczęściej wymieniana waluta na wakacje. Z drugiej strony letniego spektrum są wyjazdy w egzotyczne miejsca, takie jak Meksyk czy Australia, czy bliżej - do Szwecji, Czech, Danii i Norwegii.Wyjeżdżając na wakacje, musimy liczyć się z kosztami. Nikt jednak, będąc na urlopie, nie chce oszczędzać. Przeciwnie, to właśnie wtedy popuszczamy wodze finansowej wyobraźni, stąd tak duża popularność wymian. Na letnią podróż średnio w tym roku wymienialiśmy prawie 7 tysięcy złotych. To aż o 10% więcej niż w poprzednim sezonie. Transakcje wymiany walut są szczególnie popularne na początku lipca - rekordową liczbę operacji zanotowano 2 lipca. Podobnie było w 2017 roku, gdy najpopularniejszym dniem w e-kantorach był pierwszy poniedziałek lipca.

Wrosło zainteresowanie wymianą walut 

Tak jak rok temu, najwięcej transakcji zostało zrealizowanych przez użytkowników e-kantorów mieszkających w województwie mazowieckim - aż 19,3%, natomiast najmniej, bo jedynie 1,6%, przez osoby z województwa podlaskiego. Zdecydowaną większość z nich stanowią mężczyźni - 69% w grupie wiekowej 30-50 lat.Zgodnie z analizą ekspertów, zainteresowanie wymianą walut wzrosło aż o 16% w porównaniu z poprzednim wakacyjnym sezonem. “To, co cieszy, to duży wzrost liczby klientów szukających walut w e-kantorach i rosnąca średnia wielkość transakcji. Oznacza to, że zgodnie danymi Głównego Urzędu Statystycznego na temat wzrostu wynagrodzeń, nie tylko zarabiamy lepiej, ale i więcej wydajemy, również na zagraniczne wakacje. To pozytywny sygnał, jednoznacznie wskazujący, że z każdym kolejnym rokiem, Polaków stać na więcej” - powiedział Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy Currency One.

Warto również zaznaczyć coraz większą popularność wymiany walut w polskich e-kantorach przez osoby z zagranicy. W ciągu dwóch lat liczba obcokrajowców, szukających korzystnych kursów w Internecie, wzrosła aż o 25%. W te wakacje najczęściej wysyłaliśmy walutę do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii, jednak największy wzrost zainteresowania zanotowały takie kierunki jak Słowacja, Czechy, Grecja i Belgia.

Źródło: Currency One

Udostępnij artykuł: