Połączenie gazowe z Litwą wymaga wsparcia

Finanse i gospodarka

Projekt budowy połączenia gazowego z Litwą to ponad 550 km gazociągu o wartości blisko 550 mln euro.

Projekt budowy połączenia gazowego z Litwą to ponad 550 km gazociągu o wartości blisko 550 mln euro.

Z uwagi na skalę projekt nie powstanie bez wsparcia rządowego i samorządowego - mówi Sławomir Śliwiński, członek zarządu Gaz-Systemu.

- Projekt ma szansę otrzymać znaczące dofinansowanie ze środków europejskich, bo Komisja Europejska mocno dopinguje przedsięwzięcia wzmacniające niezależność energetyczną krajów nadbałtyckich - przekonywał Sławomir Śliwiński.

Podkreślił, że w kierunku litewskim będzie mógł być również tłoczony gaz z oddawanego do użytku w przyszłym roku terminalu LNG w Świnoujściu, za pośrednictwem rozbudowywanej właśnie tłoczni w Rembelszczyźnie pod Warszawą.

- To przedsięwzięcie sprzyja także integracji rynku europejskiego, po to realizowane są te projekty międzynarodowe, żeby likwidować istniejące "wyspy energetyczne" - dodał.

Według niego o wielowymiarowości tego projektu świadczy to, że przyczyni się on również do stworzenia normalnego rynku handlu gazem. - Im więcej towaru może wpłynąć na nasz rynek, tym bardziej podlega on prawom ekonomii i może być przez różne podmioty kupowany i sprzedawany w zależności od potrzeb i możliwości - powiedział.

W planie inwestycyjnym Gaz-Systemu ten gazociąg przewidziany jest do realizacji w latach 2019-2020, ale Sławomir Śliwiński zastrzegł, że te terminy muszą jeszcze znaleźć potwierdzenie po stronie litewski

Źródło: 8.10.2014, gazownictwo.wnp.pl, (PA)

Udostępnij artykuł: