Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos: powstanie surowcowy gigant? ME: jest coś na rzeczy

Gospodarka

Odnosząc się do doniesień prasowych, według których prace nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos nabrały tempa, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że "jest coś na rzeczy".

Cysterna PKN Orlen
Fot. Materiały prasowe PKN Orlen SA

Odnosząc się do doniesień prasowych, według których prace nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos nabrały tempa, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że "jest coś na rzeczy".

Prace nad połączeniem PKN #Orlen i Grupy #Lotos nabrały tempa? Grzegorz #Tobiszowski: jest coś na rzeczy #PKNOrlen #MinisterstwoEnergii

- Nie chciałbym komentować, to jest bardzo poważna sprawa i chciałbym ją zostawić kolegom w ministerstwie, którzy się tym zajmują. Jak państwo wiecie, jest coś na rzeczy - powiedział Tobiszowski dziennikarzom.Dzisiejsza "Rzeczpospolita" napisała, że prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu nabrały tempa i w ich efekcie może powstać "surowcowy gigant".

Zielone światło u premiera

"Projekt wydaje się mieć zielone światło zarówno u premiera Mateusza Morawieckiego, który jest zwolennikiem wzmacniania pozycji naszych koncernów na świecie, np. przez konsolidację, jak i u ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który z kolei szuka chętnych do podziału ryzyka przy atomie - twierdzą osoby zbliżone do rządu"- czytamy w gazecie.Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 20,9 mld zł w 2016 roku.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: