Polak może kupić rekordowo duże mieszkanie

Raporty

Październik był już czwartym z rzędu miesiącem konsekwentnego wzrostu możliwości zakupowych Polaków na rynku nieruchomości- wynika z szacunków Lion’s Banku. Co więcej, październikowy wynik był najwyższy od początku prowadzenia badania (styczeń 2008). Trzyosobowa rodzina może dziś kupić prawie dwa razy większy lokal niż pięć lat temu.

Październik był już czwartym z rzędu miesiącem konsekwentnego wzrostu możliwości zakupowych Polaków na rynku nieruchomości- wynika z szacunków Lion’s Banku. Co więcej, październikowy wynik był najwyższy od początku prowadzenia badania (styczeń 2008). Trzyosobowa rodzina może dziś kupić prawie dwa razy większy lokal niż pięć lat temu.

Indeks możliwości zakupowych Polaków na rynku nieruchomości wzrósł w październiku do 147,9 pkt. - wynika z danych Lion’s Bank. Jest to już czwarty z rzędu wzrost. Jeszcze w czerwcu indeks był na poziomie 133,2 pkt. Teoretycznie oznacza to, że jeśli rodzina składająca się z 3 osób mogła w czerwcu br. pozwolić sobie na zakup 133,2 m kw. mieszkania, to w październiku mogłaby kupić już 147,9 m kw. Jeśli natomiast za nieruchomość bazową przyjąć lokal o powierzchni 50 m kw., to dziś możliwości zakupowe wyniosłyby 55,5 m kw.

Prawie dwa razy większe mieszkanie niż w kryzysie

Jeszcze wyraźniej widać zmianę w możliwościach zakupowych gdyby wziąć pod uwagę dłuższe okresy. I tak na przykład od grudnia 2008 roku, kiedy indeks przyjął najniższą wartość, doszło do zmiany wyniku z poziomu 80,1 pkt do 147,9 pkt., czyli o 84,7%. Teoretycznie oznacza to, że jeśli rodzina składająca się z 3 osób mogła pięć lat temu kupić mieszkanie o powierzchni 50 m kw., to dziś możliwości zakupowe wyniosłyby aż 92,4 m kw.

131128.obraz.rynku.01.550x397

131128.obraz.rynku.02.550x356

Październikowa powtórka z września

Pozytywna zmiana notowań indeksu to wynik korzystnych dla kupujących zmian we wszystkich branych pod uwagę obszarach. Identyczna sytuacja miała miejsce we wrześniu. Po pierwsze w otoczeniu rekordowo niskich stóp procentowych banki są skłonne pożyczać kredytobiorcom więcej. I tak w październiku br. 3-osobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogła od banku pożyczyć na 30 lat przeciętnie 414 tys. zł, czyli aż o 54 tys. zł więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Znany już wynik za listopad, który pod uwagę wzięty zostanie dopiero w przyszło miesięcznym odczycie indeksu, sugeruje pogorszenie w tym zakresie (zdolność kredytowa na poziomie 402 tys. zł).

131128.obraz.rynku.03.550x307

Wynagrodzenia powoli do góry

Tradycyjnie już obserwowana jest też umiarkowanie pozytywna kontrybucja wzrostu przeciętnego poziomu wynagrodzeń. Uśrednione wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw z ostatnich 12 miesięcy wyniosło w październiku 2013 r. 3 804,08 zł. Rok wcześniej było to 3 711,73 zł.

W ostatnich miesiącach stabilizacji podlegają też przeciętne ceny transakcyjnej mieszkań. W październiku korekta była niemal niezauważalna i wyniosła 0,05% miesięcznie. W tym miesiącu obserwowana zmiana miała więc niewielki pozytywny skutek dla możliwości nabywczych Polaków. W dłuższym horyzoncie trzeba jednak pamiętać, że te same dane sugerują, że w ostatnich 12 miesiącach mieszkania zdrożały o 7,6% (październik 2012 do październik 2013). Od grudnia natomiast indeks zanotował aż 10,1-proc. zwyżkę. Ceny mieszkań były więc na początku roku czynnikiem wpływającym negatywnie na możliwości zakupowe.

131128.obraz.rynku.04.550x155

Przedstawione wyniki są efektem wielu uproszczeń. Uwzględniają one przeciętną ofertę rynkową kredytów mieszkaniowych dla 3-os rodziny z dochodem 5 tys. zł netto, przeciętną cenę transakcyjną mieszkania i poziom wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (za GUS). Nie wzięto natomiast pod uwagę np. możliwości skorzystania z programów dopłat do kredytu, wymagań co do wysokości wkładu własnego czy różnicy w przeciętnej cenie metra kwadratowego mieszkania o mniejszym i większym metrażu.

Bartosz Turek,
Lion’s Bank

Udostępnij artykuł: