Polenergia: instalacja fotowoltaiczna lepsza niż lokata bankowa?

ESG

Polenergia Fotowoltaika jako pierwsza w Polsce wprowadza na rynek ofertę Polenergia 360, która jest odpowiedzią Grupy na ustanowione od 1 kwietnia 2022 roku zmiany w systemie rozliczania energii z przydomowych instalacji fotowoltaicznych. To kompleksowy ekosystem rozwiązań, który gwarantuje niezależność energetyczną polskich gospodarstw domowych oraz sprawi, że prosumenci nie będą narażeni na zbyt długi okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną, poinformowała Firma w komunikacie prasowym.

Źródło: Polenergia

Polenergia Fotowoltaika jako pierwsza w Polsce wprowadza na rynek ofertę Polenergia 360, która jest odpowiedzią Grupy na ustanowione od 1 kwietnia 2022 roku zmiany w systemie rozliczania energii z przydomowych instalacji fotowoltaicznych. To kompleksowy ekosystem rozwiązań, który gwarantuje niezależność energetyczną polskich gospodarstw domowych oraz sprawi, że prosumenci nie będą narażeni na zbyt długi okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną, poinformowała Firma w komunikacie prasowym.

Polenergia 360 to jedyny na polskim rynku pakiet rozwiązań adresowany do prosumentów, który ofertę zakupu paneli słonecznych i 2-letnią gwarancję ceny odkupu energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną łączy ze sprzedażą w 100 proc. zielonej energii w standardzie Energia 2051 o najdłuższej dostępnej obecnie na rynku 8-letniej gwarancji ceny.

Standard wyprzedza rynek o 30 lat, bo już teraz spełnia wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu zakładające konieczność dostarczania zeroemisyjnej energii dopiero od 2050 roku. Produkty, które łączy oferta Polenergia 360 dają wszystkim klientom pewność zakupu czystej, zielonej i zeroemisyjnej energii, i udowadniają, że przejście na zieloną stronę ekologicznych rozwiązań jest bezpieczne i ekonomicznie racjonalne.

Standard spełnia wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu zakładające konieczność dostarczania zeroemisyjnej energii dopiero od 2050 roku

– W Polenergii rozumiemy makrotrendy związane z ekologia i zmianą ekonomiki wytwarzania energii w źródłach lokalnych. Kreujemy innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką.

Dzisiaj wdrażamy niespotykaną na rynku ofertę dla klientów, którym dajemy pewność, że brakująca cześć energii niewyprodukowana przez ich własne instalacje fotowoltaiczne będzie uzupełniana czystą, zieloną energią pochodzącą z farm wiatrowych i słonecznych Polenergii – mówi dr Jarosław Bogacz, członek Zarządu Grupy Polenergia.

Polenergia 360 – wszechstronna oferta

Polenergia Fotowoltaika w ramach pakietu Polenergia 360 oferuje klientom innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii.

Pakiet obejmuje najwyższej jakości instalację fotowoltaiczną dla klientów indywidualnych i firm w oparciu o moduły najlepszych światowych producentów, pompy ciepła, magazyny energii, stacje ładowania samochodów elektrycznych, smart home oraz autorską aplikację na tablety i smartfony Polenergia Connect, dzięki której klienci mogą m.in. monitorować pracę inwertera i modułów swojej instalacji fotowoltaicznej, jak również na bieżąco sprawdzać dane o unikniętej emisji CO2, którą ograniczyli dzięki własnej elektrowni słonecznej.

Będziemy dostarczać zieloną energię z gwarancją ceny. Nasza oferta sprawi, że instalacja fotowoltaiczna będzie dużo korzystniejszą opcją niż lokata bankowa

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tysięcy klientów, którzy wciąż zastanawiają się nad montażem instalacji fotowoltaicznej. Mamy kompleksową ofertę, która jest szyta na miarę każdego prosumenta. Nie tylko wykonujemy indywidualny projekt instalacji i pomagamy w jej sfinansowaniu, ale zapewniamy też profesjonalny montaż, audyt pomontażowy i monitoring elektrowni słonecznej 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Teraz także będziemy dostarczać zieloną energię z gwarancją ceny. Nasza oferta sprawi, że instalacja fotowoltaiczna będzie dużo korzystniejszą opcją niż lokata bankowa – wylicza Kamil Sankowski, członek Zarządu Polenergii Fotowoltaiki.

Źródło: Polenergia

Czytaj także: Mimo zmian w przepisach fotowoltaika nadal będzie opłacalna

Polenergia 360 – bilansowanie 2.0 i gwarancja ceny

Oferta Polenergia 360 jest skierowana do wszystkich klientów, dla których z jednej strony ważne jest skuteczne zabezpieczenie przed możliwymi podwyżkami cen energii, a z drugiej strony istotna jest pełna elastyczność i swoboda w podejmowaniu decyzji, i łatwość dokonywania zmian. Polenergia 360 to nie tyko bilansowanie potrzeb klienta w 100 proc. zieloną energią, ale także bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych.

Dajemy rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną polskich gospodarstw domowych i gwarantujące w długim terminie stałe ceny

Klienci, którzy zdecydują się na ofertę Polenergia 360 będą mogą wybrać jeden z dwóch okresów obowiązywania cennika na 6 lub 8 lat, w trakcie których gwarantowane będą ceny energii elektrycznej. Dodatkowo klient otrzymuje gwarancję ceny energii wprowadzonej do sieci do końca czerwca 2024 roku. Dzięki temu okres zwrotu z inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 4,5 kWp przy uwzględnieniu autokonsumpcji na poziomie 20 proc. oraz skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej wynosi około 8 lat.

Klienci, którzy do 30 czerwca 2022 roku podpiszą umowę na zakup energii elektrycznej, otrzymają wyjątkową promocję 50 proc. rabatu na opłaty stałe do 30 czerwca 2024 roku.

– Przedstawiając nową ofertę Polenergia 360 spełniamy złożoną obietnicę – dajemy rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną polskich gospodarstw domowych i gwarantujące w długim terminie stałe ceny energii, co w obecnej sytuacji olbrzymiej zmienności cen na rynku jest kluczowe.

8-letnia gwarancja cen sprzedaży energii elektrycznej połączona z 2-letnim gwarantowaniem ceny odkupu energii wprowadzonej do sieci jest ekonomicznie racjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które jako pierwsi w Polsce oferujemy wszystkim nowym prosumentom – podkreśla Grzegorz Lot, członek Zarządu Polenergii Sprzedaż.

Czytaj także: Od 15 kwietnia nabór do kolejnej edycji programu Mój Prąd; budżet ma wynieść ok. 350 mln zł

Instalacje fotowoltaiczne największym źródłem OZE w Polsce

Miniony rok okazał się rekordowy pod względem rozwoju fotowoltaiki w Polsce. W ciągu zaledwie 12 miesięcy przybyło blisko 400 tysięcy nowych prosumentów. Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii, pod koniec stycznia 2022 roku było w naszym kraju blisko 867 tysięcy prosumentów, którzy jednocześnie produkowali i konsumowali energię elektryczną. Łączna moc wszystkich mikroinstalacji słonecznych wyniosła 6123 MW. Dynamika rozwoju polskiego rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, dzięki temu jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce.

– W tym roku osiągniemy w naszym kraju poziom miliona domów z własną instalacją fotowoltaiczną. To dużo, ale z perspektywy całego rynku budowlanego oznacza to, że tylko co siódmy budynek w Polsce będzie wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny.

Dodatkowo każdego roku powstaje w Polsce około 100 tysięcy nowych domów, zatem rynek fotowoltaiki ma przed sobą długą i stabilną przyszłość – podsumowuje Kamil Sankowski.

Pod koniec stycznia 2022 roku było w naszym kraju blisko 867 tysięcy prosumentów

Motorem wzrostu naszego rynku były trzy systemy wsparcia. Pierwszy i najważniejszy, to obowiązujący do końca marca tego roku system opustów zwany net meteringiem, który był bezgotówkowym sposobem rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji. Jego wprowadzenie w 2016 roku doprowadziło do skrócenia okresu zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną z ponad 15 do poniżej 10 lat.

Drugi, to wciąż obowiązująca ulga termomodernizacyjna.

Trzeci to dotacja z programu „Mój Prąd”. Te instrumenty wspólnie skróciły okres zwrotu o dodatkowe 2-3 lata.

Net metering zmienia się w net-billing

Około 80 proc. energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych jest produkowanej w ciągu dnia, gdy prosumenci najczęściej są w pracy. W tym czasie nadwyżki nieskonsumowanej energii oddawane są do sieci. Sposób rozliczania z prosumentami właśnie tej nadwyżki jest kluczowym elementem systemu wsparcia OZE, który decyduje o opłacalności inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną.

Dotychczasowy system net meteringu przewidywał, że za każdą 1 kWh nadprodukcji energii elektrycznej, prosument mający instalację do 10 kWp mógł za darmo odebrać 0,8 kWh energii lub 0,7 kWh w przypadku instalacji od 10 kWp do 50 kWp. Ponadto, prosument nie musiał ponosić opłaty dystrybucyjnej za pobieraną energię elektryczną.

Net-billing znacząco różni się od dotychczasowego systemu opustów. W nowym systemie prosumenci będą musieli sprzedawać i kupować energię elektryczną

Z obecnego systemu rozliczania prosumentów na zasadzie opustów nie będzie można już korzystać od 1 kwietnia 2022 roku. Obecni prosumenci zachowają swoje prawa do rozliczenia, natomiast od 1 lipca będzie obowiązywał nowy system, tzw. net-billing.

Net-billing znacząco różni się od dotychczasowego systemu opustów. W nowym systemie prosumenci będą musieli sprzedawać i kupować energię elektryczną. W okresie wzmożonej produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną wygenerowane nadwyżki energii zostaną sprzedane operatorowi. Gdy instalacja słoneczna będzie produkowała mniej energii, wtedy brakującą energię trzeba będzie kupić z sieci po cenach dla odbiorcy końcowego.

Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku po średniej cenie godzinowej. Dlatego tak istotna dla wszystkich prosumentów staje się zawarta w ofercie Polenergia 360 usługa optymalizacji zużycia energii, która daje gwarancję ceny zakupu i odkupu energii. Umowa, którą zawiera klient jest elastyczna i daje możliwość zmiany oferty co 3 lata.

Czytaj także: Wspólny pakiet usług PZU i Banku Ochrony Środowiska, na początek ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych

Źródło: Polenergia
Udostępnij artykuł: