Polisy OC i AC: na czym polscy kierowcy tracą najwięcej?

Finanse osobiste

Zaledwie 15 procent polskich kierowców ma dobrze dobrane polisy do wieku i wartości swojego auta. Natomiast aż 80 procent ma niewystarczająco dopasowane ubezpieczenia i często nie wie, jaki jest zakres ich polis komunikacyjnych – wynika z badania Porówneo.pl Najgorzej wypada wiedza kierowców o dobrowolnych polisach autocasco.

Kluczyki do samochodu leżą na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/Tomasz

Zaledwie 15 procent polskich kierowców ma dobrze dobrane polisy do wieku i wartości swojego auta. Natomiast aż 80 procent ma niewystarczająco dopasowane ubezpieczenia i często nie wie, jaki jest zakres ich polis komunikacyjnych – wynika z badania Porówneo.pl Najgorzej wypada wiedza kierowców o dobrowolnych polisach autocasco.

.@Porowneo: zaledwie 15 proc. polskich kierowców ma dobrze dobrane polisy do wieku i wartości swojego auta, aż 80 proc. ma niewystarczająco dopasowane ubezpieczenia i często nie wie, jaki jest zakres ich polis komunikacyjnych #OC #AC #UbezpieczeniaKomunikacyjne

Właściciele pojazdów często nie zdają sobie sprawy z zakresu swojej ochrony, np.: na jaką pomoc ubezpieczyciela mogą liczyć w razie awarii auta, jaki jest zakres ich polis autocasco, jak choćby czy auto zostanie naprawione częściami oryginalnymi czy zamiennikami, ale również czy mogą naprawić samochód u swojego ubezpieczyciela OC w ramach tzw. bezpośredniej likwidacji szkód (BLS).

- To bardzo cenna wiedza, która ułatwia życie po kolizji czy awarii samochodu – mówi Wojciech Rabiej, prezes Porówneo.pl, porównywarki ubezpieczeń. - Nasze badania pokazują, że kierowcy w dużej mierze są nieświadomi tego jaki jest zakres ubezpieczenia ich aut. Tym samym nie wykorzystują możliwości, jakie daje im ich polisa i nie czerpią korzyści z różnorodności ofert dostępnych na rynku – dodaje.

Najgorzej wypada wiedza kierowców o AC

Najgorzej wypada wiedza kierowców o dobrowolnych polisach autocasco. Tymczasem jest w nich wiele rozwiązań pozwalających dopasować zakres ochrony do wieku i wartości pojazdu, tak by nie przepłacać za ochronę. Szczegółowe wyniki ankiety Porówneo.pl pokazują, iż blisko 50 procent ankietowanych przyznało, że nie wie jaki jest udział własny w ich AC, a jest to kwota, o którą pomniejszone ma być wypłacone odszkodowanie. Jej wysokość zapisana jest w ogólnych warunkach AC, często również na polisie.

Ubezpieczenie AC
Źródło: Porówneo.pl

- To niepokojący wynik, szczególnie w zestawieniu z tym, że dodatkowo 55 proc. badanych przez nas kierowców nie zdaje sobie sprawy czy wypłata odszkodowania pomniejsza sumę ubezpieczenia auta w ich AC. W efekcie to prosta droga do rozczarowania przy wypłacie odszkodowania – mówi prezes Porówneo.pl. - Dlatego stawiamy na edukację naszych klientów wyjaśniając im prostym językiem na czym polegają tajniki polis komunikacyjnych – dodaje.

Właściciele nowych aut lepiej orientują się w zakresie posiadanej ochrony ubezpieczeniowej

Przy czym właściciele nowych aut, do 3 lat, znacznie lepiej orientują się w zakresie posiadanej ochrony ubezpieczeniowej. Natomiast wraz z wiekiem pojazdu wyraźnie spada stan wiedzy jego właścicieli o zakresie ubezpieczenia. Posiadacze aut starszych niż 9-letnie nawet 6 krotnie częściej udzielają odpowiedzi ‘nie wiem’ niż w przypadku nowych pojazdów.

Kiedy przysługuje bezpłatna pomoc na drodze, a kiedy auto zastępcze?

Niezbyt dobrze jest również z wiedzą kierowców o tym, kiedy przysługuje im bezpłatna pomoc na drodze, a kiedy auto zastępcze. Ubezpieczyciele oferują te usługi w ramach ubezpieczenia assistance. To polisa, które zapewnia pomoc w niespodziewanych sytuacjach, zazwyczaj związanych z unieruchomieniem samochodu. Tymczasem posiadając to ubezpieczenie kierowcy dość często nie wiedzą, kiedy mogą z niego skorzystać. Ponad 1/3 ankietowanych nie wie, czy bezpłatna pomoc w ich assistance przysługuje tylko po kolizji na drodze, czy również po awarii auta. Z kolei blisko 45 procent kierowców nie zdaje sobie sprawy, kiedy, w ramach tego ubezpieczenia, mogą otrzymać samochód zastępczy (po kolizji, czy również po awarii).

Czytaj także: Jak koronawirus wpłynie na autocasco?

Wyniki ankiety Porówneo.pl pokazują również, iż 46 procent badanych kierowców nie zdaje sobie sprawy, że gdy przytrafi się im kolizja z winy kogoś innego, będą mogli zlikwidować szkodę z polisy OC sprawcy - u swojego ubezpieczyciela. To usługa zwana BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkód, która ułatwia życie poszkodowanym. Nie muszą bowiem szukać ubezpieczyciela sprawcy, tylko zgłosić się do własnego, w którym mają wykupione OC. W opisanej sytuacji zajmie się on naprawą auta lub wypłatą odszkodowania i rozliczy z ubezpieczycielem sprawcy. Usługa ta jest bezpłatna i nie wypływa na zniżki poszkodowanego kierowcy.

Badania przeprowadzone zostały w lipcu tego roku. Ocena końcowa, ustalana była przez specjalny algorytm Porówneo.pl, który brał pod uwagę m.in.: zakres polisy autocasco, posiadanie bezpłatnego assistance do OC, zakres ubezpieczenia assistance oraz innych opcji dostępnych w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Źródło: Porówneo.pl
Udostępnij artykuł: