Polisy OC i AC: przybył nowy konkurent

Aktualności / Finanse osobiste

Firma PKO Ubezpieczenia została nowym członkiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ubezpieczycielom komunikacyjnym przybywa zatem nowy konkurent. W Polsce kierowcy mogą kupić polisy komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej już w 30 towarzystwach.

Logo UFG
Logo UFG Źródło: Materiały prasowe

Firma PKO Ubezpieczenia została nowym członkiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ubezpieczycielom komunikacyjnym przybywa zatem nowy konkurent. W Polsce kierowcy mogą kupić polisy komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej już w 30 towarzystwach.

W 2018 roku nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali #UFG - i innych kierowców wykupujących polisy OC – blisko 100 mln zł #PolisyOC #PolisyAC #RynekUbezpieczeniowy

Każdy ubezpieczyciel, który oferuje obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, wraz ze sprzedażą pierwszej polisy OC, zostaje członkiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przepisy zobowiązują bowiem tego typu firmy do partycypowania w finansowaniu odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców. Ich wypłatą zajmuje się UFG. Aktualnie ubezpieczyciele płacą na ten cel - 1,3 proc. składki, zbieranej przez siebie z obowiązkowych polis OC: komunikacyjnych i rolnych.

Finansowanie UFG

W 2018 roku nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali UFG - i innych kierowców wykupujących polisy OC – blisko 100 mln złotych, a łączne koszty kompensacji (wypłacone odszkodowania wraz ze zmianą stanu rezerw) przekroczyły 150 mln złotych.UFG finansowany jest przede wszystkim ze składki od zakładów ubezpieczeń, jak również wpływów z kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC (komunikacyjne i rolne) oraz wpływów z regresów (zwrot odszkodowania) od nieubezpieczonych sprawców wypadków.

30 firm w UFG

Z tych źródeł finansowane są trzy podstawowe obszary działalności Funduszu:
  • wypłacanie odszkodowań z polis OC: komunikacyjnych i rolnych, za nieubezpieczonych i nieznanych sprawców wypadków, również w przypadku ubezpieczeń wystawionych przez upadłe zakłady ubezpieczeń,
  • działalność Ośrodka Informacji UFG administrującego ogólnopolską bazą danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych; baza jest podstawowym źródłem informacji firm ubezpieczeniowych dla taryfikowania składek za polisy OC i AC,
  • działalność prewencyjna czyli wykrywanie nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów na podstawie danych z Ośrodka Informacji.
Aktualnie członkami Funduszu jest trzydzieści firm ubezpieczeniowych:21 krajowych i 9 zagranicznych (w tym trzy oddziały zagranicznych firm i sześć firm działających transgranicznie).Pełną listę można znaleźć na www.ufg.pl w zakładce „O nas / Członkowie Funduszu”
Udostępnij artykuł: