Polscy deweloperzy z rekordem Guinnessa!

ESG

150 domków, niemal 70 zaangażowanych firm deweloperskich i niezliczone godziny spędzone na projektowaniu, składaniu, planowaniu i budowaniu, a wszystko to, by choć trochę zwiększyć bioróżnorodność w naszych miastach oraz edukować, inspirować i zmieniać branżę deweloperską. Największy dom dla owadów zbudowany przez deweloperów oficjalnie pobił rekord Księgi Rekordów Guinnessa, czytamy w komunikacie PZFD.

eco avengers
Źródło: PZFD

150 domków, niemal 70 zaangażowanych firm deweloperskich i niezliczone godziny spędzone na projektowaniu, składaniu, planowaniu i budowaniu, a wszystko to, by choć trochę zwiększyć bioróżnorodność w naszych miastach oraz edukować, inspirować i zmieniać branżę deweloperską. Największy dom dla owadów zbudowany przez deweloperów oficjalnie pobił rekord Księgi Rekordów Guinnessa, czytamy w komunikacie PZFD.

Nie było łatwo. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w Wielkiej Brytanii, a sam dom mierzył 81,26 m3.

Po konsultacji z edukatorem przyrodniczym badającym owady – Igorem Siedleckim okazało się, że jeden wielki dom stwarza wiele zagrożeń, takich jak rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów lub ich wzajemne zwalczanie się.

Projektanci domu architekt Paweł Wołejsza i Igor Siedlecki wpadli więc na pomysł modułowej konstrukcji, która z jednej strony pozwoli kształtować bioróżnorodność w wielu regionach Polski, a z drugiej – umożliwi prawidłowy rozwój owadów. Księga Rekordów Guinnessa wymagała szczegółowej dokumentacji, raportów specjalistów, a także precyzyjnych dowodów pobicia rekordu. Udało się.

Czytaj także: Wiceprezes PKO BP: brakuje dobrych „zielonych” projektów do finansowania

Dom ze 150 modułów

22 maja na Bulwarach Wiślanych w Warszawie powstał największy dom dla owadów na świecie o objętości 89,37 m3. Dom został skonstruowany ze 150 mniejszych domków, które następnie stanęły na terenie inwestycji deweloperskich w całej Polsce, a także w miejskich parkach w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu. Domki stoją w otoczeniu zieleni i łąk kwietnych i… są pełne „lokatorów”.

– Dwa lata temu jako PZFD powołaliśmy do życia zespół Eco Avengers – grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie mieli wypracować ekologiczne standardy dla branży deweloperskiej i przyczynić się do stopniowej, ale znaczącej zmiany w projektowaniu inwestycji deweloperskich.

W 2020 roku wydaliśmy Ekoprzewodnik – od dewelopera do ekobohatera, który trafił do wszystkich naszych członków. Zmiany ogromnie cieszą. Większość firm wprowadza już ekologiczne i zielone rozwiązania, prawie wszystkie planują je w przyszłości.

Budowa największego domu dla owadów miała za zadanie nie tylko zwiększyć bioróżnorodność w miastach, ale i przypominać całej branży i każdemu z nas, żeby z każdą inwestycją być bardziej eko – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD i założyciel grupy Eco Avengers.

Czytaj także: Santander Bank Polska prezentuje nowy „Raport ESG”

Grupa Eco Avengers

– Cieszę się, że działania Eco Avengers przynoszą realną zmianę w branży deweloperskiej. Projekt budowy największego domu dla owadów od początku prowadzony był profesjonalnie przy współudziale edukatora przyrodniczego Igora Siedleckiego.

Dzięki naszej współpracy pierwotna koncepcja największego domu dla owadów została zmieniona i dom został podzielony na 150 niezależnych domków. Takie działanie zwiększa, a przynajmniej podtrzymuje bioróżnorodność.

Szczerze wierzę w to, że pieniądze deweloperów zostały dobrze zainwestowane, a PZFD po raz kolejny udowodnił, że biznes i marketing może być prawdziwie ekologiczny komentuje Paweł Wołejsza, członek grupy Eco Avengers, architekt i projektant domku.

Akcja budowy domu dla owadów - warsztaty dla dzieci.
Akcja budowy domu dla owadów - warsztaty dla dzieci. Źródło: PZFD

– Cieszymy się, że możemy przyznać tytuł największego domu dla owadów Księgi Rekordów Guinnessa Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich.

Jest to fantastyczne osiągnięcie, które promuje edukację i świadomość dotyczącą bioróżnorodności oraz łączy społeczności w celu realizacji celów organizatorów.

To doskonały projekt, który pokazuje wszechstronność i moc bicia rekordów z korzyścią dla środowiska – powiedział Neil Foster, wiceprezes EMEA APAC, Guinness World Records.

W akcję zaangażowanych było wiele firm. To na terenach ich inwestycji, zarówno mieszkaniowych, jak i biurowych, magazynowych czy handlowych, które są rozlokowane w całej Polsce, stanęły domki.

Oficjalna strona rekordu PZFD: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/430241-largest-insect-hotel-house

Udostępnij artykuł: