„Polscy ratownicy w Nepalu”

Finanse i gospodarka

To film dokumentalny poświęcony heroicznej pomocy polskich strażaków w Nepalu, który powstał dzięki współpracy Discovery Channel i Telewizji Polskiej. Działania Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP – HUSAR POLAND, udokumentowane przez reportera TVP Info Rafała Stańczyka, są pierwszą tak znaczącą koprodukcją obu nadawców. Materiał filmowy będą mieli okazję zobaczyć wkrótce zarówno widzowie Discovery Channel, jak i publicznej TVP Info.

Składająca się z 81 osób grupa polskich strażaków, była jedną z najliczniejszych, które przybyły na ratunek Nepalczykom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi 25 kwietnia 2015 roku. Polscy ratownicy przez kilka dni z wielkim zaangażowaniem przeszukiwali ruiny i gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. Ich pracę udokumentował Rafał Stańczyk wraz z ekipą filmową TVP Info, co było punktem wyjścia do stworzenia dokumentu „Polscy ratownicy w Nepalu”.

„Discovery zawsze starało się pokazywać ludzi z pasją, których postawy mogą inspirować innych do działania. Dlatego też tak bardzo zainteresowała nas historia polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, która nie zważając na niebezpieczeństwo, wyruszyła z Polski, aby nieść bezinteresowną pomoc ofiarom kataklizmu po drugiej stronie świata. Cieszę się, że zjednoczyliśmy nasze siły z TVP, aby bliżej pokazać wkład polskich ratowników w pomoc poszkodowanym Nepalczykom” – podkreśla Olgierd Dobrzyński, Country Manager Central Europe, Discovery Networks CEEMEA.

„Nasi reporterzy relacjonują najważniejsze zdarzenia z całego świata. Dzięki zaangażowaniu ekip filmowych TVP Polacy mieli okazję śledzić zarówno niedawne wydarzenia w Nepalu, jak i ogrom tragedii, która kilka lat temu dosięgnęła Haiti.  Misją TVP jest zapewnienie polskim widzom dostępu do ważnych, bieżących informacji, a współpraca z Discovery pozwala dotrzeć do jeszcze szerszego grona widzów. Dokument „Polscy ratownicy w Nepalu” to wzruszający film, który powinien obejrzeć każdy, by wiedzieć i nie zapomnieć zarówno o samym zdarzeniu, jak i zaangażowaniu polskich strażaków w pomoc na miejscu tragedii” – mówi Tomasz Sandak, Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP – HUSAR POLAND jest jedną z kilkunastu na świecie, które dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym oraz psami szkolonymi do poszukiwania ludzi. Strażacy z Polski biorą udział w misjach, ratując ludzi i wspomagając poszkodowanych w wyniku kataklizmów, takich jak trzęsienie ziemi w Nepalu, czy tsunami na Haiti. Członkowie grupy dalecy są od przypisywania sobie tytułu bohaterów, którymi bez wątpienia są. Z unikatowego dokumentu wyprodukowanego przez Discovery Networks i Telewizję Polską dowiedzieć się będzie można, jak znoszą ciężkie warunki na miejscu tragedii, z dala od bliskich, co czują, gdy narażają własne życie oraz zobaczyć jak, przy pomocy wyszkolonych labradorów oraz specjalnego sprzętu codziennie przeszukiwali gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. W dokumencie widzowie zobaczą unikatowe zdjęcia z akcji poszukiwawczej, kręcone przy użyciu zaawansowanego sprzętu filmowego.

W filmie dokumentalnym „Polscy ratownicy w Nepalu” znajdziemy także informacje eksperckie o aktywności sejsmicznej w rejonie Nepalu i potrzebie konstruowania budynków z uwzględnieniem zagrożenia trzęsieniem ziemi. Na temat mentalności Nepalczyków oraz ich stosunku do życia i śmierci wypowie się Lama buddyjski.

Dokument stworzony we współpracy z TVP nie będzie jedynym programem Discovery, poświęconym skutkom trzęsienia ziemi w Nepalu. Tydzień później, o tej samej porze widzowie Discovery Channel zobaczą również film dokumentalny ukazujący katastrofę z perspektywy międzynarodowej. „Trzęsienie ziemi w Nepalu” to 60-minutowy dokument, który przedstawi szczegółowy opis przyczyn, przebiegu i skutków zdarzenia. Zobaczymy w nim, m.in. wypowiedzi i komentarze sejsmologów, symulacje komputerowe przebiegu katastrofy oraz relacje świadków zdarzenia. Ten wstrząsający materiał zapisze się na zawsze w pamięci widzów. 

POLSCY RATOWNICY W NEPALU

Premiera: czwartek, 28 maja 2015 r., o godz. 22.00 

na Discovery Channel i w czerwcu w TVP Info

 

TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU

Premiera: czwartek, 4 czerwca 2015 r., o godz. 22.00

na Discovery Channel

Źródło: TVP

 

 

Udostępnij artykuł: