Polska Bezgotówkowa: kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych terminali z nowym limitem 100 zł

Bezgotówkowo

W trwającej sytuacji epidemiologicznej Fundacja Polska Bezgotówkowa wraz z agentami rozliczeniowymi i bankami wyraziła gotowość do instalacji dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy urządzeń POS.

terminal
Fot. stock.adobe.com/ra2 studio

W trwającej sytuacji epidemiologicznej Fundacja Polska Bezgotówkowa wraz z agentami rozliczeniowymi i bankami wyraziła gotowość do instalacji dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy urządzeń POS.

#MieczysławGroszek: Instrumenty bezgotówkowe: karty płatnicze, zegarki czy telefony komórkowe, w obecnej sytuacji są bezpieczniejsze, bo nie przekazuje się ich z rąk do rąk i działają bezstykowo #ObrótBezgotówkowy #Koronawirus #Terminale #POS @bezgotowkowa

Wszystkie nowo instalowane terminale obsługują podwyższony limit 100 zł dla transakcji zbliżeniowych niewymagających podawania kodu PIN.

Takie działanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

‒ Chcemy jasno podkreślić, że zarówno my, jako Fundacja, jak i agenci rozliczeniowi oraz banki, w odpowiedzi na oczekiwania handlowców, wyrażamy gotowość, aby wspólnymi siłami zainstalować dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS w miejscach realizacji transakcji płatniczych.

Takie działanie jest w pełni zasadne, gdyż instrumenty bezgotówkowe, takie jak karty płatnicze, zegarki czy telefony komórkowe, w obecnej sytuacji są bezpieczniejsze, bo nie przekazuje się ich z rąk do rąk i działają bezstykowo – podkreślił dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Nowe terminale z wyższym limitem

Wszystkie nowo instalowane terminale będą dostosowane do zmian związanych ze zwiększeniem limitu transakcji zbliżeniowych niewymagających podawania kodu PIN z 50 na 100 zł. Wszystkie inne terminale funkcjonujące już na rynku są w trakcie procesu dostosowywania do nowego limitu.

Czytaj także: Limity transakcji kartami Mastercard podwojone w Europie

Z danych organizacji kartowych wynika, że około 86 proc. transakcji wykonywanych za pomocą kart płatniczych nie przekracza kwoty 100 zł.

Oznacza to, że podniesienie limitu do tego poziomu dodatkowo przyczyni się do ograniczenia kontaktu z terminalem w punktach usługowo-handlowych dla znaczącej liczby konsumentów i sprzedawców.

Silny wzrost transakcji bezgotówkowych

‒ Widzimy, że liczba transakcji bezgotówkowych i obroty znacznie wzrosły w ostatnim tygodniu, co oznacza, że Polacy przestawili się na płatności bezgotówkowe.

Dodatkowe podniesienie limitu płatności bez podawania kodu PIN do 100 zł jeszcze bardziej ograniczy kontakt fizyczny z urządzeniami płatniczymi.

Powaga sytuacji, w której wszyscy się teraz znaleźliśmy, pokazała, że wspólnymi siłami da się tak skomplikowaną procedurę przyspieszyćwskazał Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter>>>

Udostępnij artykuł: