Polska na drodze do osiągnięcia najwyższego wolumenu inwestycji w nieruchomósci komercyjne od 2006 roku

Raporty

Według najnowszego raportu Savills, dotyczącego rynku inwestycyjnego w Polsce, wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na koniec roku może wynieść € 3,0 mld, co byłoby rekordowym wynikiem od 2006 roku. Savills prognozuje, że nawet 70% tej wartości mogą stanowić transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych.

Według najnowszego raportu Savills, dotyczącego rynku inwestycyjnego w Polsce, wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na koniec roku może wynieść € 3,0 mld, co byłoby rekordowym wynikiem od 2006 roku. Savills prognozuje, że nawet 70% tej wartości mogą stanowić transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych.

Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że w pierwszej połowie 2013 roku odnotowano 28 transakcje o łącznej wartości € 1,26 mld, w porównaniu z jedynie 12 transakcjami w pierwszej połowie 2012 roku. Dodatkowo, od początku roku podpisano umowy przedwstępne kupna - sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości około € 850 mln, co w połączeniu z negocjowanymi obecnie transakcjami, powinno istotnie wpłynąć na wolumen inwestycyjny w 2013.

Chociaż analitycy Savills uważają rynek powierzchni handlowych za najbardziej popularny, o czym świadczy wartość zawartych transakcji z pierwszej połowy roku na poziomie około € 475 mln oraz przewidywany znaczny wzrost wolumenu w drugiej połowie 2013 roku, 51% transakcji w pierwszej połowie 2013 roku dotyczyło nieruchomości biurowych. Savills oczekuje jednak, że te proporcje ulegną zmianie do końca roku. Co ciekawe, transakcje w sektorze powierzchni magazynowych, których najwyższy wolumen w ostatnich latach przypadł na 2012 rok z 17% udziałem w rynku, według prognozy agecji utrzymają się na poziomie powyżej średniej (6,2% w latach 2002-2011) i wyniosą 10-12% do końca roku.

cwiklinski.michal.01.150x224Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Inwestycyjnego w Savills Polska, mówi: "Oczekujemy, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym na koniec roku osiągnie udział w rynku około 10-12%, niemal dwukrotnie więcej niż długoterminowa średnia. Nieruchomości handlowe będą odpowiadały za niemal 70% rocznej wartości zawartych transakcji inwestycyjnych, co  przełoży się na zmniejszający się udział atrakcyjnych obiektów biurowych w rynku inwestycyjnym. W rezultacie przewidywany udział sektora biurowego w całkowitym wolumenie w 2013 wyniesie 20-30%".

Pod względem lokalizacji, Warszawa pozostaje preferowanym miejscem transakcji biurowych, o czym świadczy 11 spośród 14 transakcji zawartych w pierwszej połowie 2013 roku.  Analitycy Savills podają też, że niektóre obszary miasta, jak np. Mokotów, cieszyły się nieco mniejszym zainteresowaniem, głównie dlatego, że wielu inwestorów posiada już tam swoje aktywa.  Według raportu Savills, stopy kapitalizacji w centrum Warszawy wynoszą obecnie 6,0%, a stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości w Centralnym Obszarze Biznesu w porównaniu z pozacentralnymi lokalizacjami, zwiększyły się ostatnio do około 150 punktów bazowych. Według prognozy Savills, różnica ta powinna się zmniejszać w nadchodzących miesiącach i ustabilizować w długim okresie na poziomie 50-70 punktów bazowych. Poza Warszawą, w pierwszej połowie 2013 roku, inwestorzy byli aktywni we Wrocławiu i Trójmieście, a wśród preferowanych lokalizacji znalazły się również Kraków i Poznań. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych dla tych rynków szacowane są na poziomie 7.50-7.75%.

Według analityków Savills, na rynku nieruchomości handlowych, inwestorzy koncentrują się na dwóch rodzajach aktywów - dominujących centrach handlowych zlokalizowanych w największych miastach regionalnych oraz starszych, ale dobrze prosperujących i znanych centrach handlowych zlokalizowanych w średnich i małych miastach. Najwyższe osiągalne stopy kapitalizacji wynoszą obecnie 5,75% dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie, 6% dla dominujących centrów w największych miastach regionalnych i 7,5-8% dla wiodących obiektów handlowych w mniejszych miastach.

Savills odnotował też, że najlepsze osiągalne stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych wynoszą obecnie 7,5% dla nowoczesnych magazynów w całości wynajętych jednemu najemcy na co najmniej 10 lat.  W przypadku nieruchomości magazynowych wynajętych na rzecz wielu najemców, najlepsze osiągalne stopy kapitalizacji wynoszą 8,25%.

Market in Minutes Poland investment - pobierz.

Źródło: Savills Polska

Udostępnij artykuł: