Polska Pięknieje dzięki Funduszom Europejskim

Finanse i gospodarka

Do grona najciekawszych projektów turystycznych i rekreacyjnych dołączyły kolejne przedsięwzięcia. Poznaliśmy je podczas gali wręczenia nagród siódmej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", która odbyła 29 maja 2014 r. Statuetki zwycięzcom wręczyła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Do grona najciekawszych projektów turystycznych i rekreacyjnych dołączyły kolejne przedsięwzięcia. Poznaliśmy je podczas gali wręczenia nagród siódmej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", która odbyła 29 maja 2014 r. Statuetki zwycięzcom wręczyła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji. Poprzez promocję najlepszych przedsięwzięć, konkurs pokazuje wpływ unijnych środków na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 273 przedsięwzięcia, spośród których Kapituła Konkursu wskazała 18 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach. Następnie wybrała 7 nowych Cudów Funduszy Europejskich. Swojego faworyta wskazali również Internauci.

Najliczniej reprezentowane były województwa: małopolskie (30), dolnośląskie (29) oraz śląskie (26). Najpopularniejszymi kategoriami były tak jak w ubiegłym roku:  rewitalizacja (73 projekty), turystyka aktywna (62) i obiekt turystyczny (48).

Kategoria "Obiekt turystyczny"

I miejsce zajął projekt pn. Galicyjski Rynek - budowa sektora miejskiego w parku etnograficznym w Sanoku. Dzięki ponad 11,6 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko, zrekonstruowano centrum galicyjskiego miasteczka z równoczesnym pokazaniem wszystkich jego funkcji (społecznych, gospodarczych i kulturowych). Wokół brukowanego "kocimi łbami" rynku znalazły się obiekty takie jak np.: karczma z kręgielnią, urząd gminy, remiza strażacka, sklep kolonialny, trafika oraz warsztaty rzemieślnicze. Na terenie miasteczka znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów muzealnych. Projekt zwyciężył także w głosowaniu Internautów.

Kategoria "Rewitalizacja"

Przedsięwzięcie polegające na rewitalizacji parku miejskiego w Zakopanem (jego obszar podzielono na 5 stref: reprezentacyjną, sportu, kultury, wypoczynku, ochrony układu przyrodniczego) zwyciężyło w kategorii rewitalizacja. Dzięki kompleksowemu podejściu, park stał się miejscem przyjaznym dla każdego. Można w nim zarówno uprawiać sport, jaki i obcować ze sztuką. Najmłodsi mogą korzystać z dużego placu zabaw. Wartość dofinasowania UE (Małopolski RPO) dla projektu pn. Rewitalizacja Parku Miejskiego i przebudowa Placu Niepodległości w Zakopanem w celu dostosowania do potrzeb mieszkańców i wymogów ruchu turystycznego to blisko 4,9 mln zł.

Kategoria "Zabytek"

Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy Wzgórza Zamkowego oraz Bramy Krakowskiej to nazwa projektu który wygrał w kategorii zabytek. Przywrócono walory estetyczne Zamku Lubelskiego z romańskim donżonem z XIII w., Kaplicy Trójcy Świętej z bizantyńsko-ruskimi freskami z 1418 r. oraz gotyckiej Bramy Krakowskiej z XIV w. W ramach działań projektowych zwiększono dostępność obiektów. Wzbogacono również formy przekazu m.in. umożliwiono wirtualny dostęp do zabytków - powstała nowoczesna platforma internetowa. Fundusze Europejskie w wysokości ponad 7,9 mln zł zapewnił RPO Województwa Lubelskiego.

Kategoria "Produkt promocyjny"

Nagrodę główną zdobył projekt pn. Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski realizowany w latach 2011-2012. Polegał na promocji regionu w mediach regionalnych i ogólnopolskich oraz na promocji zewnętrznej (bilbordy) w największych miastach Polski. Ponadto, w okresie letnim organizowano szereg imprez plenerowych - od inscenizacji koronacji królewskich, poprzez pokazy filmowe i teatralne, spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, po Turniej Żużlowy o koronę Bolesława Chrobrego. Dotacja z RPO Województwa Wielkopolskiego wyniosła ponad 628 tys. zł.

Kategoria "Turystyka aktywna"

W tej kategorii I miejsce zajął projekt pn. Budowa Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment na Górze Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki w gminach Szypliszki i Jeleniewo - etap pierwszy. Dzięki ponad 6,1 mln zł ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego do dyspozycji turystów oddano 10 oświetlonych, naśnieżanych i ratrakowanych tras narciarskich, obsługiwanych przez 8 wyciągów. W ośrodku znajduje się również ekspozycja poświęcona sportom zimowym "Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk", w której można zobaczyć m.in. narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego zdobytego przez Wojciecha Fortunę w 1972 r. czy kombinezon Adama Małysza. Latem można skorzystać z pola do gry w paintball, zagrać w minigolfa lub wypożyczyć rowery.

Kategoria "Turystyka transgraniczna i międzynarodowa"

Współpraca miasta Eggesin, gminy Police i Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde zaowocowała powstaniem Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. W nowoczesnej, przystępnej i atrakcyjnej formie prezentowane są wystawy, dzięki którym można poznać różne dziedziny nauk przyrodniczych. Zwiedzający mogą skorzystać z sal laboratoryjnych i przeprowadzić doświadczenia, a także prowadzić obserwacje w terenie lub testować interaktywne ekspozycje. Zwycięski projekt pn. Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej, edukacja ekologiczna i historia otrzymał ponad 3,6 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.

Kategoria "Miejsce przyjazne dzieciom"

W ramach przedsięwzięcia pn. Poprawa dostępności do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej dla mieszkańców Włodawy, współfinansowanego w kwocie niemal 2,1 mln zł z RPO Województwa Lubelskiego, pomieszczenia biblioteczne podzielono na trzy strefy: Słowo, Muzyka i Obraz. Wszystkie elementy wyposażenia nawiązują do tego podziału. W bibliotece regularnie odbywają się festiwale twórczości dziecięcej.

Wyróżnienie specjalne

Za nietypowe podejście do rewitalizacji, nagrodzono realizowany w Poznaniu projekt pn. Rewitalizacja w budowie - tworzymy zręby rewitalizacji w Polsce. Dotacja w wysokości ok. 649 tys. zł pochodziła z Programu Kapitał Ludzki. Programem rewitalizacji objęto zdegradowane, najstarsze tereny śródmiejskie: Śródkę i Chwaliszewo oraz Jeżyce. Przez prawie półtora roku, 730 mieszkańców uczestniczyło w dziewięciu różnego rodzaju inicjatywach, takich jak: Biura Mieszkańców, Koalicje Lokalne, Uniwersytet Alternatywny. Podnosili oni również swoje kwalifikacje poprzez udział w warsztatach architektonicznych i szkoleniach zawodowych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Udostępnij artykuł: