Polska siódmym największym eksporterem w Unii Europejskiej

Gospodarka

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. eksport towarów unijnych poza UE wzrósł do 1 400,0 mld euro (wzrost o 13,8% w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2020 r.), a import do 1 306,6 mld euro (wzrost o 16,7% w porównaniu ze styczniem-sierpniem 2020 r.). W rezultacie UE odnotowała nadwyżkę 93,4 mld euro w porównaniu z nadwyżką 110,6 mld euro w tym samym okresie 2020 r., wynika z danych Eurostatu.

Koła zębate z napisem eksport i import
Fot. stock.adobe.com/Coloures-Pic

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. eksport towarów unijnych poza UE wzrósł do 1 400,0 mld euro (wzrost o 13,8% w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2020 r.), a import do 1 306,6 mld euro (wzrost o 16,7% w porównaniu ze styczniem-sierpniem 2020 r.). W rezultacie UE odnotowała nadwyżkę 93,4 mld euro w porównaniu z nadwyżką 110,6 mld euro w tym samym okresie 2020 r., wynika z danych Eurostatu.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku handel wewnątrzunijny wzrósł do 2187,6 mld euro, czyli o 20,6% w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2020.

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 r. eksport towarów strefy euro do reszty świata wzrósł do 1563,0 mld euro (wzrost o 15,2% w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2020 r.), a import do 1436,2 mld euro (wzrost o 16,8 % w porównaniu z okresem styczeń-sierpień 2020 r.).

W rezultacie strefa euro odnotowała nadwyżkę 126,9 mld euro w porównaniu z nadwyżką 126,8 mld euro w okresie styczeń-sierpień 2020 r. Handel wewnątrz strefy euro wzrósł w tym czasie do 1388,4 mld euro czyli o 20,3%.

Komu Unia sprzedaje, od kogo kupuje?

Najważniejszymi odbiorcami unijnych towarów w okresie ośmiu miesięcy 2021 roku były Stany Zjednoczone (255,8 mld euro), Wielka Brytania (181,9 mld euro), Chiny (147,2 mld euro), Szwajcaria (101,9 mld euro), Rosja (57,9 mld euro), Turcja (50,9 mld euro), Japonia (40,6 mld euro), Norwegia (36,5 mld euro), Korea Płd. (33,6 mld euro) i Indie (26,3 mld euro).

Najważniejszymi dostarczycielami towarów do Unii Europejskiej były: Chiny (285,9 mld euro), Stany Zjednoczone (145,8 mld euro), Rosja (94,6 mld euro), Wielka Brytania 88,7 mld euro, Szwajcaria (79,1 mld euro), Turcja (49,5 mld euro), Japonia (41,2 mld euro), Norwegia (38,9 mld euro), Korea Płd. (35,9 mld euro) i Indie (28,9 mld euro).

Unia Europejska notuje znaczne nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi (po ośmiu miesiącach 2021 roku 110 mld euro), Wielką Brytanią (93,1 mld euro) i Szwajcarią (22,8 mld euro).

Największy deficyt ma w handlu z Chinami (138,7 mld euro) i z Rosją (37 mld euro).

Polska jako eksporter

Polska jest siódmym największym eksporterem w Unii Europejskiej, po Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii.

W handlu wewnątrz Unii Europejskiej zajmujemy szóste miejsce – wyprzedzamy Hiszpanię.

Znacznie gorzej Polska wypada w handlu z krajami spoza Unii Europejskiej. Tu zajmujemy miejsce dziewiąte. Wyprzedzają nas także: Szwecja i Irlandia.

Polska ma po ośmiu miesiącach 2021 roku dodatnie saldo w handlu zagranicznym (1,8 mld euro). W handlu wewnątrz UE mamy nadwyżkę 15,6 mld euro, a w handlu z krajami spoza Unii deficyt 13,8 mld euro.

Wśród krajów Unii Europejskiej największy udział eksportu poza obszar Unii ma Cypr (68%) i Irlandia (61%). Polska poza Unię Europejską wysyła jedynie 25% swojego eksportu. Mniejszy udział eksportu poza Unię mają jedynie Luksemburg, Czechy i Słowacja (20%) i Węgry (21%).   

Handel zagraniczny krajów UE w okresie styczeń-sierpień 2021 r

 EksportImportBilans
 Mld euroWzrostMld euroWzrostMld euro
Belgia289,321%268,619%20,7
Bułgaria22,222%24,626%-2,4
Czechy124,020%114,121%9,9
Dania68,59%65,018%3,5
Niemcy895,616%766,116%129,5
Estonia11,529%12,631%-1,1
Irlandia104,1-2%61,613%42,5
Grecja24,926%39,524%-14,6
Hiszpania207,021%219,421%-12,4
Francja316,218%382,617%-66,4
Chorwacja11,725%18,420%-6,6
Włochy331,722%292,925%38,8
Cypr1,9-2%5,515%-3,6
Łotwa10,923%13,129%-2,2
Litwa21,419%23,326%-1,9
Luksemburg9,217%13,716%-4,5
Węgry77,818%76,519%1,3
Malta1,715%3,817%-2,1
Holandia444,717%394,717%50,0
Austria110,816%118,922%-8,1
Polska182,523%180,727%1,8
Portugalia41,122%51,618%-10,4
Rumunia47,724%62,825%-15,1
Słowenia30,320%29,627%0,7
Słowacja56,923%56,323%0,6
Finlandia42,316%44,615%-2,3
Szwecja101,816%99,519%2,3

Źródło: Eurostat

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: