Polska spółka rozpoczęła produkcję leku na COVID-19

Gospodarka

Biomed-Lublin planuje przekazać pierwszą serię leku na COVID-19 do badań klinicznych pod koniec października - poinformował we wtorek członek zarządu Piotr Fic. Na początku września ma być znana liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Spółka chciałaby wyprodukować ok. 3 tys. ampułek.

Napis koronawirus na tle flagi Polski
Fot. stock.adobe.com/leestat

Biomed-Lublin planuje przekazać pierwszą serię leku na COVID-19 do badań klinicznych pod koniec października - poinformował we wtorek członek zarządu Piotr Fic. Na początku września ma być znana liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Spółka chciałaby wyprodukować ok. 3 tys. ampułek.

#BiomedLublin planuje przekazać pierwszą serię leku na #COVID19 do badań klinicznych pod koniec października #koronawirus

"Dziś ruszyła produkcja polskiego leku z osocza ozdrowieńców na COVID-19. Od dziś do momentu przekazania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 do badań klinicznych miną około dwa miesiące, czyli prawdopodobnie z końcem października będziemy mogli zwolnić lek do badań klinicznych" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Piotr Fic.

Po wyprodukowaniu serii leku zostanie on przekazany do konsorcjantów: Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w celu wykonania niezbędnych badań.

Pierwsze 3.000 dawek leku zabezpieczone dla Polski

Biomed Lublin podał, że na początku września będzie znane miano przeciwciał i liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Pierwsze 3.000 dawek jest zabezpieczone dla Polski w ramach umowy z Agencją Badań Medycznych.

"Chcielibyśmy wyprodukować około 3 tys. ampułek. Jest to ilość, którą szacujemy w oparciu o nasze doświadczenia z produkcji innych podobnych leków" - powiedział Fic.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Pod koniec lipca spółka informowała, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrały dla niej 171,7 litrów osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2, czyli ilość niezbędną do rozpoczęcia wytwarzania preparatu.

Projekt realizowany w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych dotyczącego minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

"Część kosztów, które dotyczą głównie zakupu osocza do produkcji, jest finansowana przez ABM. Reszta kosztów jest ponoszona przez firmę, a to już jest wewnętrzna tajemnica firmy" - powiedział członek zarządu Biomed Lublin.

"Cały grant jest w wysokości 5 mln zł - to jest kwota przeznaczona na wszystko co dotyczy projektu od wyprodukowania do zebrania efektów przez ośrodki naukowe. Część z tego przeznaczamy na zakup osocza, reszta kosztów jest ponoszona przez firmę" - dodał.

Priorytetem spółki jest rynek polski

”Część ośrodków medycznych, w tym lubelski SPSK 1, stosuje już terapię samym osoczem ozdrowieńców, które jest przetaczane najciężej chorym pacjentom. Jednak zdaniem polskich naukowców uzyskanie leku na bazie osocza ozdrowieńców będzie znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem” – poinformował prezes Marcin Piróg.

”Aktualne doniesienia naukowe wskazują, że terapia samym osoczem ozdrowieńców przynosi rezultaty. Można zatem zakładać, że badania kliniczne potwierdzą skuteczność naszego leku” – dodał Piotr Fic.

Spółka podała, że lek będzie zawierał wyizolowane przeciwciała - immunoglobuliny IgG przeciwko SARS-CoV-2.

"Surowcem jest osocze ludzkie, które od lat stosuje się w lecznictwie, i które jest uznane za bezpieczne. Już w trakcie trwania pandemii koronawirusa zarówno WHO, jak i polskie Ministerstwo Zdrowia, wydały pozytywną rekomendację do stosowania osocza w leczeniu COVID-19" - podała spółka.

"Wyższość terapii lekiem w stosunku do terapii samym osoczem ozdrowieńców polega na tym, że osocze trzeba podawać, biorąc pod uwagę zgodność grupy krwi dawca-biorca. Polski lek na COVID-19 będzie można podawać wszystkim" - dodano.

Biomed-Lublin zaproponuje cenę leku na COVID-19 po ukończeniu pierwszej serii produkcyjnej

Biomed-Lublin zaproponuje Ministerstwu Zdrowia cenę leku na COVID-19 po ukończeniu pierwszej serii produkcyjnej - poinformowała PAP Biznes prezes Marcin Piróg. Wtedy oszacowane zostaną również koszty projektu.

"Po pierwszej produkcji spółka będzie mogła dokładnie oszacować koszty i zaproponuje cenę Ministerstwu Zdrowia" - poinformował prezes.

Biomed-Lublin to spółka farmaceutyczna notowana na rynku głównym GPW od 2015 roku.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: