Polska w awangardzie płatności natychmiastowych

Finanse i gospodarka

Prognozy zaprezentowane podczas, zakończonej w dniu dzisiejszym, 17 konferencji ICCI (International Conference of Clearing Institutions), w której wzięło udział 60 reprezentantów izb rozliczeniowych i innych instytucji sektora finansowego z 25 krajów Europy, pozwalają przypuszczać, że płatności natychmiastowe staną się wkrótce powszechnie stosowaną formą płatności. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych latach przelewy natychmiastowe zagrożą istnieniu przelewów standardowych.

Prognozy zaprezentowane podczas, zakończonej w dniu dzisiejszym, 17 konferencji ICCI (International Conference of Clearing Institutions), w której wzięło udział 60 reprezentantów izb rozliczeniowych i innych instytucji sektora finansowego z 25 krajów Europy, pozwalają przypuszczać, że płatności natychmiastowe staną się wkrótce powszechnie stosowaną formą płatności. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych latach przelewy natychmiastowe zagrożą istnieniu przelewów standardowych.

Płatności natychmiastowe - Premium czy standard?

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania ICCI były płatności natychmiastowe. Swoimi doświadczeniami z tego obszaru dzielili się przedstawiciele instytucji rozliczeniowych z krajów, które wdrożyły płatności natychmiastowe lub są w trakcie opracowywania autorskich rozwiązań. Chris Dunne
z brytyjskiej izby rozliczeniowej VocaLink, która jako pierwsza w Europie uruchomiła system rozliczeń płatności natychmiastowych - Faster Payments, wskazał na czynniki stymulujące i ograniczające wzrost liczby przelewów dokonywanych w czasie rzeczywistym.

Z doświadczeń brytyjskich wynika, że płatności natychmiastowe są przyjmowane przez rynek w bardzo szybkim tempie stając się wygodnym rozwiązaniem dla klientów banków, ale traktowane są jako rozwiązanie komplementarne w stosunku do przelewów standardowych. W systemie Faster Payment przetworzonych zostanie w 2012 roku ok. 600 mln przelewów, podczas gdy w tradycyjnym systemie BACS ok. 6 mld. Liczby te pokazują, że przelewy natychmiastowe stały się uzupełnieniem oferty brytyjskich banków. Są one wykorzystywane przez klientów indywidulanych, korporacje jak również agendy rządowe. Zdaniem Chrisa Dunne, szczególnie istotny jest fakt, że przelewy natychmiastowe stają się rozwiązaniem globalnym, bo takie wymagania klientów banków widoczne są nie tylko na brytyjskim rynku.

Podczas konferencji został zaprezentowany także polski system płatności natychmiastowych - ExpressELIXIR. Polska jako drugi, po Wielkiej Brytanii, kraj w Europie, w którym wdrożony został tego rodzaju system, należy do awangardy w rozliczeniach natychmiastowych. Uruchomiony przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. w czerwcu br. system ExpressELIXIR spotkał się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli organizacji rozliczeniowych z innych krajów, które z naszych osiągnięć czerpią konkretne wnioski. Taka wymiana doświadczeń jest cenną lekcją dla wszystkich uczestników konferencji - powiedział Michał Szymański, wiceprezes KIR S.A.

SEPA i EACHA - nowe kierunki rozwoju

Druga część konferencji poświęcona była planom rozwojowym w zakresie wdrażania standardów Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) w rozliczeniach krajowych, a także nowym kierunkom aktywności, istotnym z punktu widzenia instytucji rozrachunkowych i rozliczeniowych. Dzięki Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A. polskie banki mają także możliwość funkcjonowania w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) - inicjatywie mającej na celu uproszczenie i obniżenie kosztów płatności w ramach Unii Europejskiej. System EuroELIXIR spełnia już standardy SEPA w zakresie europejskiego polecenia przelewu (SEPA Credit Transfer) a w najbliższym czasu uruchomiona zostanie obsługa europejskiego polecenia zapłaty (SEPA Direct Debit).

Wyraźnie wskazane zostały także kierunki rozwoju współpracy w ramach Stowarzyszenia Europejskich Izb Rozliczeniowych EACHA (European Automated Clearing House Association). Dzięki uczestnictwu w EACHA zrzeszone izby rozliczeniowe mogą bezpośrednio wymieniać między sobą komunikaty płatnicze, co przyczynia się do usprawnienia procesu i obniżenia kosztów jego obsługi. KIR S.A. należy do aktywnych członków EACHA.

Uczestnicy konferencji rozważali wpływ płatności mobilnych oraz rozwiązań NFC (z ang. Near Field Communication - technologia płatności zbliżeniowych) na podstawową działalność i kierunki zmian instytucji rozliczeniowych, w tym związanych z koniecznością dostosowywania infrastruktury technicznej. Istotnym tematem dyskusji były także oczekiwania rynku w zakresie rozwoju systemów płatniczych, szczególnie  w kontekście płatności natychmiastowych i mobilnych oraz produktów powiązanych z rynkiem e-commerce.

Konferencje ICCI to cykliczne spotkania europejskich izb rozliczeniowych, organizowane od 1997 roku  w różnych krajach Europy. Inicjatorem spotkań ICCI była Krajowa Izba Rozliczeniowa, obchodząca w tym roku jubileusz 20-lecia swego istnienia. W tegorocznym spotkaniu ICCI 2012 wzięło udział 60 przedstawicieli 32 instytucji finansowych z 21 krajów Europy.

Udostępnij artykuł: