Polskę czeka ucieczka od etatów? Własny biznes daje więcej satysfakcji

Rynek pracy

Kobieta z komputerem
Fot. Pixabay.com

Co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat założy własną działalność, wynika z badania Tax Care.

Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości #TaxCare, własny biznes daje naszym rodakom więcej satysfakcji niż #etat #praca #rynekpracy

11 września 2018 r. w Warszawie Tax Care zaprezentował wyniki badania „Indeks Przedsiębiorczości”. Deklaracja co czwartego etatowca o przejściu na własną działalność oraz najwyższy poziom satysfakcji z pracy odnotowany wśród właścicieli firm były przedmiotem dyskusji z zaproszonymi ekspertami i dziennikarzami. Środowisko start-upów, które gromadzi sporą liczbę najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców, reprezentowała Magdalena Jagieło z Fundacji Startup Poland.

Ponad 3 mln zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce

Liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekroczyła 3 miliony. – Ten wynik utrzymuje się od ostatnich pięciu miesięcy – zaznaczył, prezentując badanie, Marek Sikorski, szef departamentu marketingu Tax Care.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowało się ponad ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, czyli ponad 900 nowych biznesów dziennie. To o ok. 100 więcej niż w dwa czy trzy lata temu – podkreślił.

W tym roku zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o spadek wyrejestrowań działalności gospodarczych: w czerwcu to zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw. Widać więc, że liczba firm w Polsce zaczęła rosnąć.

Ze swojej pracy jest wyjątkowo zadowolona połowa właścicieli firm

Jak wynika z badania Indeks Przedsiębiorczości Tax Care, własny biznes daje naszym rodakom więcej satysfakcji niż etat: ze swojej pracy jest wyjątkowo zadowolona połowa właścicieli firm. Natomiast tylko co czwarty zatrudniony na etacie wykazuje ten sam poziom optymizmu. Biorąc pod uwagę fakt, że co czwarta osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat założy własną działalność, otwiera się pole na działanie instytucji wspierających przedsiębiorców.

– Badanie pokazało, że prowadzenie firmy przypomina survival, ale daje dużo satysfakcji. Zdecydowanie bardziej bezpieczna jest praca na etacie, a mimo to rozczarowuje – podkreślał Marek Sikorski.

Według prezesa Tax Care, można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli faktycznie tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Rzeczywistość temu sprzyja.

– Praca na swoim nie tylko przynosi dużą satysfakcję, ale dzięki łatwiejszemu dostępowi do informacji i technologii, która opanowała już biznes na dobre, prowadzi się go sprawniej i szybciej niż kilkanaście lat temu. Dziś wielu przedsiębiorców korzysta z szeregu rozwiązań online pomocnych w prowadzeniu własnej firmy: e-faktur, usług w chmurze czy rachunku bankowego online – podsumował Adam Głos.

Motywacja do założenia własnej firmy

Istotna jest również motywacja do założenia własnej firmy.

– Start-upowcy odczuwają silną potrzebę integracji z innymi z branży i budowania networkingu. To bardzo częste zjawisko występujące w ich środowisku, widoczne zwłaszcza w dużych miastach – mówi Magdalena Jagieło ze Startup Poland.

Jej  zdaniem własny biznes umożliwia przedsiębiorcy wykorzystanie talentów oraz współpracę z podobnymi sobie ludźmi. Ponadto skraca ścieżkę decyzyjną – zamiast 30 kroków do podjęcia decyzji, można wykonać dwa – trzy i działać.

Perspektywę osób stawiających pierwsze kroki w biznesie przedstawił Łukasz Jasiński na co dzień szkolący zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności: – Obecni początkujący przedsiębiorcy są bardziej niż ich poprzednicy sprzed 5-10 lat świadomi tego, co chcą robić, jaką formę prawną nadać swojej firmie i jakie wybrać opodatkowanie. Z jego obserwacji wynika, że w dużych miastach wśród przedsiębiorców dominuje zainteresowanie nowymi lub innowacyjnymi zawodami związanymi z IT. Natomiast w małych miejscowościach nadal duże znaczenie mają tradycyjne zawody, takie jak np. krawcowa.

Praca na etacie nie stała się przeżytkiem

Zdaniem Marka Sikorskiego, wnioski z wyników Indeksu Przedsiębiorczości wcale nie pokazują, że praca na etacie stała się przeżytkiem.

– Część powstających firm stworzy miejsca pracy i będzie zatrudniać nowych pracowników na etatach. Część nawiąże współpracę z samozatrudnionymi lub z firmami jednoosobowymi – powiedział Sikorski.

Potwierdza to wypowiedź przedstawicielki Startup Poland – Z danych zebranych przez naszą Fundację wynika, że aż 60% start-upowców deklaruje, iż zatrudnia swoich pracowników na umowę o pracę – skomentowała Magda Jagieło.

– Widać jednak, że obecnie praca na etacie nie daje tyle satysfakcji, co prowadzenie własnej firmy. Dziś jest w Polsce dobry nastrój dla przedsiębiorczości – podsumował Sikorski.

Udostępnij artykuł: