Polski internet ma 26 lat

Polecamy

Dokładnie 26 lat temu, 26 września 1990 roku uruchomiono pierwsze w Polsce analogowe łącze internetowe. Zapewniało szybkość transmisji na poziomie 9600 b/s, a miesięczna opłata za jego utrzymanie wynosiła prawie 13,5 mln starych złotych.

Dokładnie 26 lat temu, 26 września 1990 roku uruchomiono pierwsze w Polsce analogowe łącze internetowe. Zapewniało szybkość transmisji na poziomie 9600 b/s, a miesięczna opłata za jego utrzymanie wynosiła prawie 13,5 mln starych złotych.

Powszechnie za początek Internetu w Polsce przyjęło się uważać 17 sierpnia 1991 roku. Wówczas Rafał Pietrak połączył się przez sieć z Janem Sorensenem z duńskiej Kopenhagi. Dokumenty, do których dotarła redakcja "Komputer Świata", mówią jednak co innego: faktyczny początek Internetu w Polsce przypada na 1990 roku. U podstaw przedsięwzięcia leżała współpraca pomiędzy Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie a CERN (Międzynarodowym Ośrodkiem Badań Jądrowych). Łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 roku. Miało ono następujące parametry techniczne: 9600 b/s, dwutorowe połączenie (duplex), jakość połączenia: M.1020 (szybkość transmisji 9600 b/s była w tamtym czasie standardem w Europie). Miesięczna opłata za łącze wynosiła dokładnie 13 452 400 starych złotych. Dziś byłoby to "zaledwie" nieco ponad tysiąc złotych, ale pamiętajmy, że siła nabywcza pieniądza była wówczas zupełnie inna. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie milowe kroki w dziejach polskiego Internetu.

Po udanych próbach z transmisją danych we wrześniu przyszedł czas na kolejny, rewolucyjny krok. W listopadzie 1990 roku udaje się wysłać z genewskiego CERN-u pierwszy e-mail, którego autorami byli Grzegorz Polok i Paweł Jałocha. Odbiorcą pierwszej wiadomości elektronicznej był w Krakowie mgr inż. Andrzej Sobala. Przeprowadzenie tej operacji było możliwe dzięki włączeniu Polski do światowej sieci komputerowej i przydzieleniu przez amerykańskie Ministerstwo Obrony pierwszego w kraju numeru IP. Symbolicznie datę 20 listopada 1990 roku przyjmuje się za początek ery Internetu w Polsce.

Pierwsza regularna wymiana poczty elektronicznej z zagranicą nastąpiła w 1991 roku, zaś wiadomość, która odebrano 23 sierpnia z Hamburga, jest najstarszym zarchiwizowanym mailem w historii polskiego Internetu. W tym samym miesiącu rozpoczęto również budowę sieci szkieletowej IP, za pośrednictwem której dostęp do globalnej sieci otrzymały ośrodki akademickie z Gdańska i Krakowa. Pełny dostęp do zasobów Internetu wciąż nie był jednak możliwy - światowa sieć stanęła dla Polski otworem dopiero w grudniu, wraz ze zdjęciem blokad ograniczających łączność ze Stanami Zjednoczonymi.

W 2015 roku dostęp do Internetu miało prawie 93% przedsiębiorstw, niemal wszystkie (91,9%) korzystały z łączy szerokopasmowych - dla porównania w 2004 roku stopień ich wykorzystania wynosił zaledwie 28%. Deloitte szacuje, że do 2020 roku jej udział w polskim PKB osiągnie nawet 9,5%, generując 345 miliardów złotych.

Marcin Złoch

Udostępnij artykuł: