Polski Ład będzie dużym impulsem inflacyjnym?

Gospodarka

Reformy podatkowe tzw. Polskiego Ładu będą dużym impulsem inflacyjnym i są wprowadzane w bardzo niefortunnym momencie, powiedziała agencji Bloomberg członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

By Andrzej Barabasz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47994421

Reformy podatkowe tzw. Polskiego Ładu będą dużym impulsem inflacyjnym i są wprowadzane w bardzo niefortunnym momencie, powiedziała agencji Bloomberg członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

Cytowana przez Bloomberga Grażyna Ancyparowicz dodała, że jeżeli odczyty inflacji będą przekraczać ścieżkę inflacji z listopadowej projekcji, potrzebne będą dalsze podwyżki stóp procentowych.

Ekonomistka zaznaczyła, że trudno jest wskazać kiedy Rada zakończy cykl podwyżek stóp, ponieważ zbliża się koniec kadencji obecnej RPP, a kolejna Rada być może będzie musiała ten cykl dokończyć.

Nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych?

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w rozmowie z TVN24, opublikowanej w piątek, że wszystko wskazuje na to, że inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych.

2 dni wcześniej prezes NBP powiedział w trakcie konferencji prasowej, że RPP zrobi wszystko, żeby sprowadzić inflację do celu, przy czym nie ma decyzji, czy RPP przeprowadzi cykl podwyżek stóp procentowych, choć nie można tego wykluczyć.

Zaznaczył, że prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu jest większe niż brak ruchu.

Podwyżka mocniejsza niż oczekiwano

Rada Polityki Pieniężnej 3 listopada drugi miesiąc z rzędu podwyższyła stopy procentowe, mocniej niż oczekiwano.

Stopa referencyjna poszła do góry o 75 pb do 1,25 proc., podczas gdy konsensus PAP Biznes wskazywał na podwyżkę o 50 pb.

Miesiąc wcześniej RPP nieoczekiwanie podwyższyła główną stopę o 40 pb do 0,50 proc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: