Polski Ład: kwota wolna od podatku rośnie z 8 tysięcy do 30 tysięcy złotych

Finanse osobiste

Resort finansów rozpoczął dziś konsultacje publiczne projektów zmian podatkowych - potrwają one do 9 sierpnia.

Tadeusz Kościński
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów

Resort finansów rozpoczął dziś konsultacje publiczne projektów zmian podatkowych - potrwają one do 9 sierpnia.

Przewidziane w "Polskim Ładzie" zmiany w zakresie klina podatkowego oznaczają ok. 8 mld zł oszczędności w kieszeniach podatników, a nowe ulgi i zmiany w ryczałtach będą kosztować 20 mld zł, poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Projekt zawiera propozycję, aby zmienić kwotę wolną z obecnych 8 tys. zł na kwotę 30 tys. zł.

"To jest historycznie rekordowa wolna kwota od podatku. Proponujemy podnieść próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł na 120 tys. zł, co spowoduje, że ponad połowa podatników, którzy obecnie płacą wyższy podatek - 32% - zejdą na 17%" - powiedział minister.

Składka zdrowotna sprawiedliwiej?

"Już od przyszłego roku proponujemy, aby przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotna na takich samych zasadach, jak pracownicy. Nie może być tak, że pracownicy, którzy zarabiają mniej od swoich pracodawców płacą większą składkę zdrowotną" - dodał Kościński.

Podkreślił, że "Polski Ład" to kilkadziesiąt udogodnień dla przedsiębiorców. Zaznaczył, że brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami.

Estoński CIT i ulgi podatkowe

"Mamy np. bardzo atrakcyjny tzw. estoński CIT, kolejne obniżki ryczałtu czy ulgi na innowację, na ekspansję zagraniczną - to wszystko jest sposobem na jeszcze większe dochody dla przedsiębiorców i dobre odbicie naszej gospodarki po pandemii" - wymienił minister.

W ramach "Polskiego ładu" zapowiedziano wcześniej obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: