Polski Ład: Ministerstwo Finansów przygotowało cztery pakiety zmian podatkowych, kiedy wejdą w życie?

Firma / Gospodarka

W ramach "Polskiego Ładu", Ministerstwo Finansów przygotowało 4 pakiety zmian, które mają pomóc stworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości po pandemii, poinformował wiceminister Jan Sarnowski.

Budynek Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów (źródło: Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347)

W ramach "Polskiego Ładu", Ministerstwo Finansów przygotowało 4 pakiety zmian, które mają pomóc stworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości po pandemii, poinformował wiceminister Jan Sarnowski.

"Polski Ład w dziedzinie podatków ma za zadanie dostosowanie polskiego systemu podatkowego do nowych szans i możliwości, które pojawiają się po pandemii. Sama pandemia bardzo doświadczyła przedsiębiorców, w wyniku zamykania granic oraz wprowadzania lockdownu, zamykania całych gałęzi gospodarki, ale - przede wszystkim - pokazał pewne globalne trendy. Jednym z nich okazała się kruchość globalnych łańcuchów dostaw oraz ogromne ryzyko, jakim stała się odległość pomiędzy miejscem produkcji towarów, a w miejscem, w którym mieszkają jego ostateczni odbiorcy. Cóż z tego, że da się bardzo tanio wyprodukować, jeśli nie jest się w stanie odpowiednio szybko dotrzeć do konsumenta - przez co, w naturalny sposób, jego ostateczna cena rośnie" - powiedział Sarnowski.

Czytaj także: Polski Ład podwójnie uderza w polskich przedsiębiorców, będą szukać optymalizacji podatkowej?

Stąd globalny trend przenoszenia produkcji bliżej ostatecznego odbiorcy. Europa Środkowa - zdaniem wiceministra - może skorzystać na tych zmianach.

"Wszystkie kraje naszego regionu obserwują zainteresowanie wielkich inwestorów przenoszeniem produkcji bliżej ostatecznego odbiorcy w Europie Zachodniej. I wszystkie już stoją w boksach startowych, przygotowane do walki o wielkie inwestycje. A to nowe miejsca pracy i szanse biznesowe, nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla całego otoczenia biznesowego, które wokół tych inwestycji się tworzy" - stwierdził Sarnowski.

"Stworzenie w Polsce optymalnych warunków do inwestowania"

Jak podkreślił, zadaniem resortu finansów jest stworzenie w Polsce optymalnych warunków do inwestowania i optymalnych warunków dla polskich firm sektora małych, średnich przedsiębiorstw.

"Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, przygotowaliśmy cztery pakiety zmian, tak, abyśmy mogli być liderem, jeżeli chodzi o nowoczesne rozwiązania dla przedsiębiorców, w porównaniu z innymi krajami regionu, a kto wie, czy nie w skali Europy" - dodał.

Czytaj także: Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, drugi próg podatkowy od 120 tys zł, propozycje PiS >>>

Wiceminister wyjaśnił, że pierwszy pakiet dotyczyć będzie stworzenia w Polsce optymalnych warunków do relokowania inwestycji.

"Już teraz możemy konkurować z innymi krajami regionu wykwalifikowaniem pracowników, dobrą infrastrukturą i - po prostu - bliskością geograficzną do ostatecznego odbiorcy, np. na rynku niemieckim. Kluczową kwestią jest to, aby sprowadzić do Polski kapitał, zarówno ludzki, jak i finansowy" - powiedział.

"Stąd rozwiązania nakierowane przede wszystkim na to, żeby do Polski wracały osoby, które wyemigrowały w ostatnich latach. Żeby wracały jako wykwalifikowani pracownicy, z nowym, bardzo dobrym doświadczeniem oraz z pieniędzmi, które będzie można zainwestować w polską gospodarkę" - dodał.

Rozwiązania dla wielkich holdingów

Drugi pakiet - jak twierdzi Sarnowski - dedykowany jest wielkim inwestorom, wielkim holdingom.

"Korporacje, które będą przenosić do Polski swoją produkcję, są zainteresowane wysokością opodatkowania w Polsce. Kluczową kwestią nie jest tylko sama wysokość podatku, ale także wysokość kosztów ich obsługi, tzw. compliance costs, czyli po prostu, ile będzie kosztować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Drugie pytanie, jakie stawiają sobie zagraniczni przedsiębiorcy, tj. dystans do otrzymania wiążącej informacji nt. podatkowych skutków realizowanej w Polsce albo planowanej w Polsce, inwestycji. Też trudno jest kupować kota w worku. I bardzo ważne jest to, żeby decyzję o relokacji reprodukcji do któregoś z konkretnych państw regionów podejmować na podstawie już konkretnych informacji dotyczących wysokości opodatkowania, a nie tylko - z grubsza - szacunków" - wyjaśnił.

Zdaniem wiceministra, mają temu sprzyjać dwa kluczowe elementy. Po pierwsze, zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności w Polsce, poprzez zwiększenie atrakcyjności podatkowych rozwiązań dla holdingów.

"Tutaj kluczowym rozwiązaniem jest uatrakcyjnienie regulacji podatkowych grup kapitałowych. Teraz dotyczą one tylko wspólnego, w ramach całej grupy rozliczenia CIT-u. Chcemy, aby Polska dołączyła do grona 18 państw UE, gdzie funkcjonują również podatkowe grupy kapitałowe w VAT-cie" - powiedział. Jak wyjaśnił, firmy w grupie kapitałowej nie będą musiały rozliczać między sobą VAT-u, dzięki czemu obrót między nimi będzie tańszy.

Drugim kluczowym elementem będzie stworzenie dostępu do szybkiej informacji nt. całości podatkowych konsekwencji związanych z relokowaniem do Polski inwestycji zagranicznej. "Chcemy, żeby tego rodzaju informacji udzielało inwestorowi bezpośrednio Ministerstwo Finansów" - stwierdził Sarnowski.

Czytaj także: Wychodzenie z kryzysu to nie czas na podnoszenie podatków >>>

Trzeci pakiet ma polegać na skierowaniu środków napływających do Polski z przemysłu 4.0, w kierunku tych gałęzi gospodarki, które przynoszą ze sobą największą wartość dodaną.

"Dlatego, zależy nam na tym, aby uzupełnić ekosystem ulg wspierających produkcję innowacyjnych towarów" - wyjaśnił.

Przypomniał, że w Polsce funkcjonuje ulga badawczo-rozwojowa oraz ulga IP BOX. Ulga IP BOX przewiduje niższą - 5% zamiast 19% - stawkę opodatkowania towarów wytworzonych w Polsce, bazujących na zarejestrowanej w Polsce własności przemysłowej, własności intelektualnej.

"Chcemy wprowadzić dodatkowe elementy oraz zapewnić możliwość skorzystanie ze wszystkich w toku jednego procesu produkcyjnego, żeby na każdym jego stadium działała nie tylko zachęta, ale również wsparcie podatkowe, które sprawi, że cały proces inwestycji - od a do z - będzie płynniejszy" - podkreślił wiceminister.

Stąd - jak zaznaczył - zaczynając od prac koncepcyjnych, ulga badawczo-rozwojowa, później ulga na prototyp, która pozwoli na przeniesienie pewnej koncepcji produktu na język praktyki. Kolejna to ulga na robotyzację, która ułatwi polskim przedsiębiorstwom nabycie robota przemysłowego.

Odbiorcami tych rozwiązań będą - według niego - inwestorzy zagraniczni oraz polskie firmy, które muszą przeprowadzić rewolucję technologiczną.

Czwarty pakiet - ostatni - jest dedykowany polskim przedsiębiorstwom, które będą tworzyły ekosystem wokół wielkich inwestycji zagranicznych.

"Chcemy ułatwić polskim firmom, dostęp do kapitału. Stąd np. ulga na IPO [Initial Public Offering - pierwsza oferta publiczna], czyli na wejście na giełdę. Ma to być ulga również dedykowana potencjalnym inwestorom tak, aby z większą chęcią inwestowali w giełdowych debiutantów. Będą też inne rozwiązania podatkowe, które będziemy chcieli zaproponować firmom poszukującym inwestorów np. korzystających z funduszy venture capital" - podsumował wiceminister finansów.

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu mają wejść w życie od 2022 r.

Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany podatkowe zawarte w programie Polskiego Ładu wejdą w życie od 2022 r. - powiedział w trakcie konferencji prasowej Jan Sarnowski. Dodał, że nową wyższą kwotą wolną od podatku zostaną objęci wszyscy podatnicy.

"Proces legislacyjny tych projektów został zaplanowany w taki sposób, by teraz powoli zamykać etap koncepcyjny (...). Teraz MF zajmie się przelaniem pewnych założeń, słupów milowych określonych na poziomie politycznym na język przepisów. Chcemy zakończyć tę pracę w perspektywie końca czerwca, by proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu, by wczesną jesienią projekty mogły trafić do parlamentu. Zależy nam na tym, by przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku, by weszły w życie od pierwszego stycznia i by pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był 2022 r." - powiedział.

Wyższa kwota wolna obejmować będzie wszystkich podatników

Sarnowski poinformował, że wyższa kwota wolna obejmować będzie wszystkich podatników, a wszystkie obowiązujące do tej pory ulgi podatkowe pozostaną niezmienione.

Według Sarnowskiego rozwiązania Polskiego Ładu poszerzą bazę podatkową, a jego koszty szybko się zwrócą.

"Wprowadzone zmiany będą kosztować budżet państwa 5-7 mld zł. Jest to wydatek, który nie będzie pokryty zmianą obciążenia osób najlepiej zarabiających. (...) Celem polskiego ładu jest stworzenie w Polsce przyjaznych warunków do rozwoju biznesu, stąd kilkanaście ulg dla firm, które będą wprowadzone w jego efekcie. Skutkiem tych rozwiązań będzie poszerzenia bazy podatkowej, która w naturalny sposób zwiększy również zasobność polskiego budżetu. Dla nas jest to inwestycja w przyszłość Polski, która dość szybko się zwróci" - powiedział Sarnowski. 

Koszt zmian podatkowych Polskiego Ładu dla budżetu to 5 - 7 mld zł

Koszt zmian podatkowych Polskiego Ładu dla budżetu wyniesie między 5 a 7 mld zł - poinformował wiceminister finansów.

Zgodnie z wyjaśnieniami Sarnowskiego w przypadku budżetu koszt zmian wyniesie między 5 mld zł a 7 mld zł. Wiceminister zwrócił uwagę, że zmiany będą częścią szerokiego pakietu stymulacyjnego dla polskiej gospodarki, którego efektem będzie poprawa wpływów podatkowych.

"Bezsprzecznie te zmiany będą nie tylko krokiem w kierunku tworzenia sprawiedliwego systemu podatkowego na poziomie europejskim, ale także będą miały korzystny wpływ na gospodarkę. Obniżenie klina podatkowego, czyli globalnego obciążenia podatkowo-składkowego, to mniejsze koszty pracy i koszty zatrudnienia pracownika przez przedsiębiorcę. Skorzystają na tym firmy i cała gospodarka" - ocenił.

"Musimy pamiętać, że dodatkowe wpływy podatkowe pojawiają się w budżecie nie tylko z powodu podnoszenia podatków albo uszczelnienia systemu podatkowego, ale przede wszystkim dzięki poszerzaniu bazy podatkowej. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej w firmach zwiększają się obroty, pracownicy zaczynają zarabiać coraz więcej, przez co w naturalny sposób zwiększają się również podatkowe wpływy budżetu" - dodał.

Sarnowski poinformował także, że Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodów czy składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu spowodują, że wpływy z PIT spadną o ok. 20-22 mld zł

Rozwiązania podatkowe, zaproponowane w Polskim Ładzie, spowodują, że wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT spadną o ok. 20-22 mld zł - wynika z wypowiedzi dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów Marka Skawińskiego. Łączny koszt planowanych zmian podatkowych dla budżetu ma wynieść 5-7 mld zł.

"Co do kosztów, to skutki, które podał pan minister, dotyczą całego sektora finansów publicznych i rozdzielone są w ten sposób, że dochody NFZ zwiększą się (...) o kilkanaście mld zł. Natomiast dochody z PIT spadną o ok. 20-22 mld zł. W związku z czym strata JST to będzie około połowa tej kwoty, którą podałem, jeśli chodzi o stratę w PIT" - powiedział dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w resorcie finansów.

Skawiński zaznaczył, że są to wstępne szacunki.

Udostępnij artykuł: