Polski program wsparcia dla gospodarki w wysokości 450 mln euro zatwierdziła Komisja Europejska

Firma / Gospodarka

Komisja Europejska zatwierdziła 11.05. polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) ‒ poinformowała KE w komunikacie.

euro, unia europejska, polska
Fot. stock.adobe.com/ studio v-zwoelf

Komisja Europejska zatwierdziła 11.05. polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) ‒ poinformowała KE w komunikacie.

Jak podała Komisja Europejska szacuje się, że ze wsparcia skorzysta około 7 tys. przedsiębiorstw #Koronawirus #Kryzys #EFSI @EUinPL @EU_Commission

„Ten polski program o wartości 450 milionów euro ‒ współfinansowany z funduszy strukturalnych UE ‒ umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo.

Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa" ‒ poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Współfinasowanie z EFSI

Środki wsparcia dostępne w ramach programu będą współfinansowane z funduszy strukturalnych UE (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych ‒ EFSI).

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w tym roku z powodu pandemii.

Państwa członkowskie mogą decydować o sposobie wykorzystania funduszy strukturalnych UE zgodnie z zasadami EFSI,  i ‒ w przypadku, gdy fundusze te są wykorzystywane do udzielania wsparcia przedsiębiorstwom, być może przy współfinansowaniu ze strony państwa członkowskiego ‒ zgodnie z zasadami pomocy państwa UE.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Pożyczka i gwarancje publiczne

Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Program będzie dostępny dla firm działających we wszystkich sektorach, które mają dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i borykają się z trudnościami w wyniku wybuchu koronawirusa.

Jak podała Komisja Europejska szacuje się, że ze wsparcia skorzysta około 7 tys. przedsiębiorstw.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: