Polski rynek nieruchomości wtórnych Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Raporty

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, wakacyjny rynek mieszkaniowy charakteryzuje się dużą stabilnością. Ceny w większości dużych miast uległy jedynie nieznacznym zmianom. W najbliższych miesiącach można się spodziewać zwiększenia zainteresowania nabyciem lokalu. Będą temu sprzyjały nowe regulacje w programie MdM. Na rynku kredytów hipotecznych widoczny jest wzrost średniej wartości marż. 
Dla wielu kredytobiorców najważniejszą kwestią jest podpisanie przez prezydenta i Senat ustawy dotyczącej preferencyjnego przewalutowania kredytów walutowych.

Letni sezon na rynku nieruchomości
Rynek nieruchomości charakteryzuje się sezonowością. Zwykle w miesiącach wakacyjnych panuje zastój. Średnie ceny mieszkań nieznacznie spadły. Różnica ta nie jest jednak duża. Odnotowujemy obniżkę stawek zaledwie o 0,1% w stosunku do ubiegłego miesiąca. Jedyne w 6 na 15 analizowanych miast nie doszło do redukcji cen. Są to Wrocław, Sopot, Katowice, Szczecin, Olsztyn i Łódź. Natomiast największy spadek cen nieruchomości miał miejsce w Krakowie – wyniósł 0,8%.

– W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stawki ofertowe są niższe o 1,6% – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl – W ciagu ostatnich 12 miesięcu na wartości straciły mieszkania w kilku miastach. Zaliczają się do nich Olsztyn (5,6%), Poznań (4,8%), Toruń (4,6%). Natomiast w Łodzi, we Wrocławiu, Sopocie i Lublinie osoby zainteresowane nabyciem lokalu będą musiały zapłacić więcej niż w roku ubiegłym – dodaje ekspert. W nadchodzących miesiącach można się spodziewać znacznego ożywienia na rynku nieruchomości. Będzie to wynik zmian wprowadzonych w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki dopłatom zwiększy się liczba transakcji kupna sprzedaży w miastach, w których dostępność nieruchomości mogących zostać objętymi programem jest duża.

MdM szansą dla poszukujących lokali
Nowe przepisy w ustawie o MdM umożliwiają dofinansowanie kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Niestety zmiana ta, mimo że pozytywna, nie wpłynie szczególnie na sytuację w większych miastach. Z analiz ekspertów wynika, że spośród największych miast jedynie w Łodzi kupujący nie będą mieli trudności ze znalezieniem lokalu, który spełniałby limity cenowe programu. – Na wprowadzonych zmianach w rządowym programie najbardziej skorzystają osoby planujące zakup mieszkania w mniejszych miastach, ponieważ na tamtejszych rynkach transakcje dotyczą głównie lokali z drugiej ręki – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Największe szanse na znalezienie mieszkania z dopłatą będą mieć poszukujący mieszkań m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Łodzi czy w Zielonej Górze.

W lipcu ceny ofertowe nie uległy znacznym zmianom. W Łodzi i Gdyni kupowano tańsze nieruchomości niż przed miesiącem. Klienci wybierali lokale w średniej cenie 3 482 zł za mkw. Natomiast na zakup mieszkania przeznaczano średnio 165 tys. zł.

Marże kredytów wzrastają
W ostatnim czasie wiele banków podjęło decyzje dotyczącą zmiany obowiązującej marży dla kredytów z niskim (10%) wkładem własnym. W większości przypadków były to podwyżki, przez co średnia tego parametru wynosi obecnie 1,99%. – Ogólny obraz rynku kredytów hipotecznych nie zmienił się jednak w ostatnim czasie. Nadal oprocentowanie jest bardzo niskie, co pozytywnie przekłada się na wysokość rat. Przykładowa rata wynosi 1 500 zł podczas gdy 3 lata temu było to 2 050 zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dla osób już spłacających kredyty hipoteczne w walutach obcych najważniejszym wydarzeniem jest to, że Sejm przegłosował bardzo korzystną wersję ustawy pozwalającej na preferencyjne przewalutowanie takich kredytów. Aż 90% kosztów związanych z taką operacją mają pokryć banki. Pojawiają się jednak sygnały mówiące o tym, że senatorzy przywrócą ustawie pierwotny kształt, w którym opłaty te są dzielone równo pomiędzy instytucję a kredytobiorców. Pozostaje też pytanie, czy ustawa jest zgodna z konstytucją oraz czy podpisze ją prezydent Duda.

Krzysztof Madej

Udostępnij artykuł:

Polski rynek nieruchomości wtórnych Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Polecamy

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, kupujący są coraz bardziej wymagający w stosunku do oferowanych mieszkań. Oprócz obniżek cen zmusza to sprzedających do dodatkowych wysiłków. Z drugiej jednak strony zmniejsza się skłonność właścicieli nieruchomości do negocjacji cen, co obserwujemy np. w Warszawie i Łodzi. Eksperci przewidują, że obecne bardzo korzystne warunki kredytowania mogą w przyszłości ulec pogorszeniu. Dotyczy to zarówno oprocentowania, jak i dostępności kredytów.

Okres stabilizacji cen nieruchomości
Ceny mieszkań wystawianych na sprzedaż w maju uległy bardzo niewielkiej zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Średnia zmiana wyliczona na podstawie danych ze wszystkich 15 miast wyniosła tylko +0,1%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wartości lokali spadły natomiast o 1,7%. – Rynek  nieruchomości jest obecnie rynkiem kupujących – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Co ciekawe, aktualnie obniżki cen nie są wystarczającym argumentem przemawiającym za kupnem nieruchomości. Dlatego też w celu sfinanlizowania transakcji właściciele i pośrednicy wykorzystują inne metody zachęcenia potencjalnych nabywców. Coraz większą popularnością cieszą się usługi Home Stagingu. Polegają one na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży. Można założyć, że dbałość o jakość informacji oraz dobre i atrakcyjne zdjęcia przygotowanych do sprzedaży nieruchomości staną się standardem.

Ceny transakcyjne
W porównaniu do poprzedniego miesiąca aż w pięciu z siedmiu analizowanych w raporcie miast obserwujemy wzrost średniej wartości zawieranych transakcji. Największe wzrosty dotyczą nieruchomości w Warszawie. – Nieoczekiwanie średnia cena nabywanych mieszkań na stołecznym rynku wtórnym wzrosła do prawie 7 500 zł za mkw. – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Natomiast wydatki kupujących nieruchomości w Poznaniu znacznie spadły. W stolicy Wielkopolski średnia cena metra kwadratowego wynosi już 5 002 zł, i jest najniższa od ponad roku. Kolejnym miastem, w którym ceny transakcyjne mieszkań spadły jest Wrocław – dodaje ekspert.

Największą różnicę pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi obserwujemy na wrocławskim rynku nieruchomości. Natomiast dysproporcja między tymi wartościami maleje w przypadku mieszkań w Warszawie, gdzie różnica spadła do 69 zł za mkw. Również w Łodzi ceny ofertowe są zaledwie o 1,2% większe od tych obowiązujących przy finalizowaniu transakcji.

Oprocentowanie kredytów nadal niskie  
W maju zaczął rosnąć wskaźnik WIBOR, a to przełoży się na wysokość oprocentowania kredytów. Na początku maja wynosił on 1,65%, a obecnie już 1,70%. Mimo tej niekorzystnej tendencji dla kredytobiorców, oprocentowanie zobowiązań długoterminowych nadal jest niskie. Dla nowo udzielanych kredytów z dziesięcioprocentowym wkładem własnym wynosi ono średnio 3,66%. Natomiast dla tych z wkładem na poziomie 25% jest to zaledwie 3,45%. – Potencjalni kredytobiorcy powinni liczyć się z możliwością wzrostu oprocentowania. Jednocześnie może pogarszać się dostępność kredytów mieszkaniowych – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

– Zależy ona bowiem przede wszystkim od dochodu rodziny ubiegającej się o dodatkowe środki na sfinansowanie zakupu mieszkania, a także od kosztów zobowiązania. Gdy ten koszt rośnie, a dochód się nie zmienia, to spada dostępna kwota kredytu.

Krzysztof Madej

Udostępnij artykuł: