Polski twórca Wirtualnych Doradców w światowej czołówce

Finanse i gospodarka

Stanusch Technologies SA - krajowy lider branży Wirtualnych Doradców, został uznany w międzynarodowym przeglądzie "Top Virtual Assistant Companies", za jedną z najbardziej znaczących i wpływowych firm w tej kategorii na świecie. Główny produkt spółki - Wirtualny Doradca "EWA" zajął też pierwsze miejsce w krajowym rankingu, opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stanusch Technologies SA - krajowy lider branży Wirtualnych Doradców, został uznany w międzynarodowym przeglądzie "Top Virtual Assistant Companies", za jedną z najbardziej znaczących i wpływowych firm w tej kategorii na świecie. Główny produkt spółki - Wirtualny Doradca "EWA" zajął też pierwsze miejsce w krajowym rankingu, opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Spółka Stanusch Technologies, została wyróżniona w raporcie "Top Virtual Assistant Companies“, który tworzy międzynarodowa firma technologiczno-badawcza TechNavio. Autorzy międzynarodowego zestawienia, zaliczyli Stanusch Technologies do prestiżowego grona najbardziej znaczących i wpływowych firm w tej kategorii na świecie.

- Nasza firma wdrożyła już ponad 70 projektów wirtualnych doradców i jest jednym ze światowych liderów tego rynku. W Polsce, mimo najkrótszej historii spośród działających na tym rynku firm, mamy pozycję lidera i cały czas szybko się rozwijamy. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie technologią wirtualnych doradców, która systematycznie zwiększa swoje możliwości i pozwala na znaczną obniżkę kosztów obsługi klienta - mówi Maciej Stanusch, prezes zarządu Stanusch Technologies.

W lutym 2014 roku szczegółową analizę polskich Wirtualnych Doradców, wykonała dr Karolina Kuligowska z Katedry Informatyki Gospodarczej i Analiz Ekonomicznych Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, która od lat bada zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie. W opracowanym raporcie "Polska konwersacyjna sztuczna inteligencja - 10 lat rozwoju rynku wirtualnych doradców", porównano 7 najpopularniejszych polskich Wirtualnych Doradców. Cechy i sposób działania każdego wirtualnego asystenta, zostały poddane kompleksowemu badaniu: począwszy od wyglądu i sposobu implementacji na stronie, przez możliwości dialogowe i reagowanie na kontekst rozmowy, po syntezę mowy i dodatkowe funkcjonalności. Każdemu z wirtualnych doradców zadawano również identyczne pytania sprawdzające: zasób wiedzy (ogólnej i specjalistycznej), rys osobowościowy, opcje personalizacyjne i reakcje awaryjne w sytuacjach wyjątkowych. Wirtualny Doradca EWA zrealizowany dla firmy ORANGE - stworzony przez zespół Stanusch Technologies, został oceniony najwyżej, uzyskując najlepsze wyniki prawie we wszystkich kategoriach.

Wirtualni Doradcy coraz bardziej popularni

Od ponad 10 lat rynek Wirtualnych Doradców w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, aktywnie współtworząc światowe trendy technologiczne. Pierwszy komercyjny Wirtualny Doradca został uruchomiony w naszym kraju w 2003 roku. Od tego czasu rynek Wirtualnych Doradców dynamicznie się rozwija. Pod względem ilości wdrożeń Polska znajduje się na 3 miejscu na świecie, po USA i Wielkiej Brytanii. Jesteśmy światowym liderem wśród wdrożeń systemów nieanglojęzycznych (wg danych portalu chatbots.org). W naszym kraju zrealizowano do tej pory ponad 120 projektów tego typu, a ich liczba rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie.

- W 2013 roku, nasza firma urosła o 35 % i po raz pierwszy osiągnęła pozytywny wynik EBITDA. W ubiegłym roku, Wirtualni Doradcy naszej produkcji, przeprowadzili rekordową liczbę 3 826 065 konwersacji, odpowiadając na 9 995 909 pytań, z czego 81 % stanowiły tzw. pytania merytoryczne. Szacujemy, iż do 2020 roku 50 % interakcji dotyczących obsługi klienta, będzie realizowana przez systemy automatyczne na bazie sztucznej inteligencji. Już teraz, obserwujemy znaczny wzrost zapytań ofertowych oraz rozwój istniejących systemów - mówi Maciej Stanusch, prezes Stanusch Technologies.

Wirtualni Doradcy coraz częściej wspierają tradycyjne kanały obsługi klienta. Stają się wizytówką nowoczesnych firm i jednocześnie umożliwiają  nawet pięciokrotne obniżenie kosztów. Najlepsze systemy sztucznej inteligencji, są w stanie poprawnie odpowiedzieć na ponad 90% pytań internautów. Tak duża efektywność, przekłada się na coraz większe zainteresowanie tego typu produktami na całym świecie. Międzynarodowa firma badawcza Grand View Research szacuje, że w 2020 roku, wartość rynku Wirtualnych Doradców wyniesie 3 mld $, a średni wzrost roczny jest oczekiwany na poziomie 37 %.

Raporty:

Polska konwersacyjna sztuczna inteligencja - 10 lat rozwoju rynku wirtualnych doradców
Top Virtual Assistant Companies

Portal Chatbots.org

Źródło: Stanusch Technologies SA

Udostępnij artykuł: