Polski wskaźnik dobrobytu osłabił się. Zaskakująca zmiana

Gospodarka

Spadł wskaźnik dobrobytu polskiego społeczeństwa. Choć nie jest to duża zmiana, to jednak zaskakująca i najwyższa od dwóch lat.

Biznesmen patrzący na wykres pokazujący spadek
Fot. stock.adobe.com/fotogestoeber

Spadł wskaźnik dobrobytu polskiego społeczeństwa. Choć nie jest to duża zmiana, to jednak zaskakująca i najwyższa od dwóch lat.

Zamożność Polaków nieco zmalała choćby z powodu wzrost cen ropy naftowej na świecie i osłabienie złotego #BIEC #WskaźnikDobrobytu

Wskaźnik dobrobytu, który odzwierciedla ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, spadł o 0,8 pkt m/m w sierpniu br., jak podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do spadku przyczynił się słabszy przyrost zatrudnienia oraz wyższa inflacja w porównaniu do sytuacji sprzed roku.- Ten wskaźnik systematycznie rośnie od 2012-2013 - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.  - I osiągnął wysoki poziom, a spadek jest niewielki.

Zamożność Polaków nieco zmalała

Przez ostatnich 5-6 lat wskaźnik wzrósł do wysokiego poziomu. Obecne korekty są niewielkie, zamożność Polaków nieco zmalała choćby z powodu wzrost cen ropy naftowej na świecie i osłabienie złotego.- Gdyby miało dojść do dużego osłabienia, to z powodu zmian koniunktury gospodarczej na świecie, bo jak na razie polska gospodarka prezentuje się dobrze - dodaje ekonomista.

Źródło: MarketNews24

 
Udostępnij artykuł: