Polskie firmy obawiają się zmian w prawie i działań administracji

Firma

44 proc. przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2017 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi, 48 proc. uważa, że się nie zmieniły, a tylko 8 proc. jest przekonanych, że się poprawiły.

Dokumenty pracownicze
Fot. Pixabay.com

44 proc. przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2017 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi, 48 proc. uważa, że się nie zmieniły, a tylko 8 proc. jest przekonanych, że się poprawiły.

44 proc. przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2017 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi #firmy #prawo #KonfederacjaLewiatan @LewiatanTweets

Jednocześnie 64 proc. przedsiębiorców obawia się w tym roku zmian w prawie i działań administracji - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.W badaniu przeprowadzonym przed rokiem 48 proc. przedsiębiorców uważało, że warunki prowadzenia firmy pogorszyły się w 2016 roku w porównaniu z latami ubiegłymi.Ponad połowa respondentów (60 proc.) jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2018 roku, w kontekście biznesowym. Ale 64 proc. obawia się zmian w prawie i działań administracji (przed rokiem ten odsetek wynosił 72 proc.).

Ponad 27 tys. stron nowych aktów prawnych w 2017 r.

- Nie dziwi, że przedsiębiorcy, od lat, obawiają się przede wszystkim zmian w prawie. W ubiegłym roku, według danych Grant Thornton, uchwalonych zostało ponad 27 tys. stron nowych aktów prawnych. To zdecydowanie za dużo. Nikt nie jest w stanie zapoznać się z tym dorobkiem legislacyjnym. Przepisy zmieniają się szybko i często, to przekłada się na ich coraz niższą jakość.  Przedsiębiorcy najbardziej boją się właśnie tej zmienności i „bubli prawnych”, którymi są zaskakiwani – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.Firmy szczególnie często odczuwają niepewność w związku z działaniami rządu. Taką opinię formułuje 72 proc. przedsiębiorców.

Wśród barier, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2017 roku przedsiębiorcy  najczęściej wymieniali: rosnące koszty zatrudniania pracowników (95  proc.), niejasne lub niespójne przepisy podatkowe (93 proc.), przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej (91 proc.), niepewną sytuację polityczną (90 proc.), kontrole urzędów (88 proc.) czy niedobór wykwalifikowanych pracowników (80 proc.). Warto zauważyć, że we wszystkich tych kategoriach, poza niedoborem wykwalifikowanych pracowników, odsetek firm wskazujących na poszczególne bariery był wyższy niż w badaniu dotyczącym 2016 roku.

Rosnące koszty zatrudnienia

W tym roku przedsiębiorcy, zwłaszcza firmy średnie i duże,  też spodziewają się rosnących kosztów zatrudnienia (96 proc.), niejasnych lub niespójnych przepisów podatkowych (95 proc.), ogólnej niepewności sytuacji gospodarczej (94 proc.), lub innych regulacji  dotyczących działalności gospodarczej (93 proc.). I tym przypadkach również odsetek firm wskazujących na poszczególne bariery wzrósł w porównaniu z ubiegłorocznym sondażem.Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

Źródło: Informacja prasowa Konfederacji Lewiatan

Udostępnij artykuł: