Polskie mieszkania jednymi z najmniejszych w Europie

Finanse i gospodarka

Przeciętny Polak ma do dyspozycji niespełna 25 m kw. mieszkania. Duńczyk, Austriak czy Luksemburczyk ponad dwa razy tyle. Ponadto z danych Eurostatu wynika, że sytuacja mieszkaniowa w Warszawie jest tylko odrobinę lepsza niż średnia dla całej Polski.

Przeciętny Polak ma do dyspozycji niespełna 25 m kw. mieszkania. Duńczyk, Austriak czy Luksemburczyk ponad dwa razy tyle. Ponadto z danych Eurostatu wynika, że sytuacja mieszkaniowa w Warszawie jest tylko odrobinę lepsza niż średnia dla całej Polski.

Dopiero 13 miejsce w gronie 15 przebadanych państw Europy zajmuje Polska pod względem powierzchni mieszkania przypadającej na jedną osobę. Nad Wisłą na obywatela przypada bowiem 24,7 m kw. - wynika z danych GUS za 2010 rok. Informacje dla pozostałych przebadanych Państw pochodzą z baz danych Eurostatu. Niestety stosowne dane dostępne są tylko dla 14 państw starego kontynentu. Powód wydaje się prosty. Poza granicami Rzeczypospolitej wielkość mieszkań liczona jest przeważnie liczbą pokoi, a nie powierzchnią lokalu.

130202.pow.mieszk.01.550x

Do końca stawki tylko dwa państwa

Gorsza sytuacja mieszkaniowa niż w Polsce ma miejsce tylko w dwóch krajach europejskich - na Łotwie i w Rumunii. W pierwszym z nich na mieszkańca przypada tylko 17,9 m kw. lokalu mieszkalnego. W Rumunii, która zamyka zestawienie z najgorszym wynikiem, jest to tylko 15 metrów na głowę.

Z drugiej strony w kraju, gdzie mieszkania są największe, na osobę przypadają przeciętnie aż 53 m kw. Taka sytuacja panuje w Danii. Niewiele gorzej jest w Austrii i Luksemburgu. W obu tych państwach na mieszkańca przypadają około 52 m kw. mieszkania. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy niż w Polsce. Podobne do rodzimych wyników notują Słowacja (25 m kw. na osobę) i Litwa (24,9 m kw.)

130202.pow.mieszk.02.550x

W Warszawie lepiej niż w całym kraju

Gdyby analogiczne zestawienie przygotować dla stolic krajów europejskich, to okazałoby się, że pozycja Warszawy byłaby w nim trochę lepsza niż na poprzedniej liście. Na 16 stolic, ta nad Wisłą zajęłaby 12 miejsce. W Warszawie na mieszkańca przypada bowiem średnio 28,4 m kw. lokalu. Podobny wynik zanotowano w Bratysławie (29 m kw. na osobę) i Sofii (27,2 m kw.). W tym zestawieniu także w najgorszej sytuacji mieszkaniowej byliby mieszkańcy stolicy Rumunii i Łotwy. Ci zgodnie z danymi Eurostatu mają do dyspozycji odpowiednio 15,9 m kw. i 16 m kw. mieszkania. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Luksemburga. Przeciętny Luksemburczyk ma bowiem do swojej dyspozycji aż 62,7 m kw. mieszkania. To dokładnie tyle ile w Polsce ma do dyspozycji cała rodzina mieszkająca w mieście. Na drugim i trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Wiedeń i Kopenhaga. W miastach tych na obywatela przypada odpowiednio 46,4 m kw. i 43,9 m kw. nieruchomości mieszkalnej.

130202.pow.mieszk.03.550x

Bartosz Turek
Lion’s House

Udostępnij artykuł: