Polskie młode kadry dla biznesu…z Londynu

Technologie i innowacje

Bartłomiej Możdżeń

Młodzi Polacy studiujący za granicą organizują konferencję w Wielkiej Brytanii, która stała się platformą łączącą świat biznesu, technologii i nauki oraz studentów. Z Bartłomiejem Możdżeniem - Project Leader Poland 2.0 Summit rozmawia Magdalena Bryś.

#BartłomiejMożdżeń: #Poland2.0 łącząc studentów z przedstawicielami firm i instytucji naukowych, pozwala kierować ich dalszą karierą zawodową #BostonConsultingGroup

Magdalena Bryś: Czym zajmuje się Poland 2.0? Jakie inicjatywy rozwijacie w ramach swojej działalności?

Bartłomiej Możdżeń: Poland 2.0 to projekt studencki, który jest organizowany przez polskich studentów z całej Europie. Naszym wspólnym mianownikiem jest zamiłowanie do innowacji, technologii, a także chęć zrewolucjonizowania świata biznesu i różnych innych dziedzin funkcjonowania społeczeństwa. Naszym sztandarowym projektem jest konferencja Poland 2.0 Summit, która odbywa się jesienią w Londynie.

Na wydarzeniu poruszamy szeroką gamę tematów od finansów, przez medycynę do bardziej konwencjonalnych rozwiązań technologicznych jak cyfryzacja, e-commerce czy supply chain. To co spaja naszą tematykę to to, że zawsze patrzymy na te dziedziny przez pryzmat innowacji. W ramach przykładu w zeszłym roku między innymi mocno poruszyliśmy temat mobilności w mieście przyszłości.

Konferencja jest tak naprawdę platformą łączącą ludzi, w tym studentów, polskich przedstawicieli biznesu, start-upów i pracowników naukowych. Celem jest wspólna rozmowa na temat przyszłości świata i poszczególnych dziedzin, w których się specjalizujemy. Konferencja stanowi idealną szansę na zainspirowanie się nowym tematem czy podjęcie nowego zaangażowania.

Poland 2.0 łącząc studentów z przedstawicielami firm i instytucji naukowych, pozwala kierować ich dalszą karierą zawodową. Ponadto, wydarzenie pozwala scalić kręgi polonijne w Wielkiej Brytanii, aby miały ze sobą kontakt, ponieważ ostatecznie w grupie jest siła.

Czy może planujecie większą aktywność w Polsce?

Od czasu gdy przejąłem stery zaczynamy organizować wydarzenia poza Wielką Brytanią. W kwietniu zorganizowaliśmy debatę „Artificial Intelligence – The Blueprint for the Future” dotyczącą sztucznej inteligencji i jej przyszłości na Sali Notowań w Giełdzie Papierów Wartościowych.

To była tak naprawdę pierwsza okazja w całej historii naszego projektu, żebyśmy się spotkali poza samą konferencją. To była szansa, by opowiedzieć o Poland 2.0 w nowym gronie  i szerzyć tę chęć zmiany, rewolucji technologicznej wśród polskich studentów nie tylko w Anglii, ale również i w Polsce.

Mieliśmy sporo ciekawych prelegentów m.in.  Paweł Godula, dyrektor ds. analityki klienta w deepsense.ai, Aleksander Kijek – Chief Product Officer w Nethone, Marek Niedużak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii i Tomasz Huś – Prezes PZU LAB.

Panele dyskusyjne przedstawiły tematykę sztucznej inteligencji z różnych perspektyw – z perspektywy technicznej – jak ta sztuczna inteligencja tak naprawdę działa (kontekst edukacji technicznej), jakie jest jej zastosowanie w biznesie oraz problemy prawne, regulacje  i stronę etyczną AI. Dodatkowo rozmawialiśmy o polskich start-upach, czego potrzebują, by konkurować na rynku światowym. Partnerami wydarzenia były Fundacja GPW i Boston Consulting Group .

Chcieliśmy poruszyć temat sztucznej inteligencji dlatego, że ten temat często straszy ludzi, ale to nic nowego, jakakolwiek zmiana przeraża.

Za pierwszym razem, gdy ludzie mieli okazję pójść do kina i obejrzeć seans filmowy, na ekranie przedstawiono scenę z nadjeżdżającym pociągiem. W momencie gdy ten pociąg zaczął dojeżdżać do stacji to wiele osób obecnych na sali zaczęło panicznie z niej uciekać.  Dzisiaj wiele lat później kino jest rzeczą normalną, a nawet ważną częścią naszego życia.

Oczywiście kino nie stanowi zagrożenia dla przeciętnego człowieka , ale z samochodami było tak samo. Na początku nie było pasów bezpieczeństwa i nie było regulacji, na przykład jeśli chodzi o dozwolone prędkości.

W przypadku sztucznej inteligencji – obecnie trochę się tego boimy, ale z dalszym postępem, zwiększeniem i właściwymi regulacjami jesteśmy w stanie mieć z AI sporo pożytku, tak jak z samochodów czy z wcześniej wspomnianego kina.

Mamy w planach kontynuację spotkań poza główną konferencją, nie tylko w Polsce. Chcielibyśmy organizować spotkania na forum europejskim, bo duży potencjał tkwi we współpracy ogólnoeuropejskiej.

Szczególnie, że w zespole oprócz polskich studentów z Wielkiej Brytanii mamy Polaków z topowych uczelni z Francji, Holandii, Włoch, Danii i Polski.

 

Jaka jest aktywność polskich studentów za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii? Jaka jest ta aktywność w obszarze biznesu, finansów i edukacji?

Przed studiami mieszkałem w Kanadzie. Potem jak zacząłem studia w Wielkiej Brytanii to byłem pod wrażeniem, na jak wysokim poziomie Polonia jest zorganizowana tu na Wyspach i jak prężnie działa poza granicami kraju.

Mamy wiele takich konferencji i Polskie Stowarzyszenia Studentów, które aktywnie działają.  Poland 2.0 ma bardzo unikatową rolę w obszarze tych polskich organizacji i projektów w Wielkiej Brytanii ze względu zakres działania i grupę focusową.

Jest bardzo dużo polskich firm, które zauważają talent i potencjał polskich studentów w Anglii, ich kwalifikacje i chęć powrotu do Polski. Inicjatywy, takie jak nasza konferencja dają studentom okazję do networkingu i przedstawienia swoich kwalifikacji. W Polsce można rozwinąć karierę na wysokim poziomie europejskim.

Poland 2.0 dopasowuje i łączy dwa światy: polskich studentów i polskie firmy. Firmy bardzo często znajdują osoby z wysokimi kwalifikacjami na naszej konferencji i przyjmują je na staż, czy do pracy w Polsce, czy nawet w Wielkiej Brytanii.

Strategicznym partnerem naszej konferencji jest firma consultingowa Boston Consulting Group. Ważnym sponsorem był również Amazon, ale rozmawiamy z różnymi bankami czy firmami private equity.

Jesteśmy też centrum projektu mentoringowego, Empower PL, w którym też mogę uczestniczyć. Empower PL jest organizowane przez BCG.

Od samego początku tego programu był on promowany przez nas i oficjalne rozpoczęcie programu odbyło się na naszym corocznym balu. Na balu pojawiło się wielu prezesów i przedstawicieli polskiego biznesu, którzy są mentorami w tym programie.

Moją mentorką jest pani Monika Nachyła – partner w Abris Capital Partners. Jestem zachwyconym projektem i otrzymałem wiele inspiracji od Pani Moniki, która opowiedziała mi o swoim doświadczeniu i pracy.

Wśród mentorów w programie są m.in. Brunon Bartkiewicz  – Prezes Zarządu ING Bank Śląski, Dominika Bettman – Prezes Zarządu Siemens Polska, Marcin Chludziński – Prezes Zarządu KGHM, Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii czy Marek Lusztyn – Wiceprezes Zarządu Pekao S.A.

Czy polscy studenci za granicą myślą o powrocie do Polski?

Wydaje mi się, że w wielu przypadkach powrót do Polski wiążę się z tym, że można zrobić coś po raz pierwszy, czy rozwinąć biznes, technologie w sposób tak prężny i szybki, który niekoniecznie jest możliwy za granicą.

W Polsce mamy ocean możliwości. Na naszej konferencji zrobiliśmy ankietę dotyczącą chęci powrotu do Polski – jest duża część studentów, która chce powrotu do Polski z wielu powodów.

Dla mnie byłaby to chęć bycia tym pionierem.

W Wielkiej Brytanii podczas studiów można zdobyć wiedzę i rozwinąć się, a potem wrócić do Polski, i wykorzystać ją do ciekawych projektów.

Bartłomiej Możdżeń – Project Leader Poland 2.0 Summit, student drugiego roku na kierunku ekonomia i zarządzanie (King’s College London), Portfolio Manager w studenckim funduszu inwestycyjnym (King’s Investment Fund), Mentee w programie EmpowerPL.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: