Polskiemu złotemu nie pomagają nawet dobre dane makro

Komentarze ekspertów

Polskiemu złotemu nie pomaga silny dolar, którego umacniają optymistyczne wypowiedzi Jerome'a Powella na temat amerykańskiej gospodarki. Tymczasem na poprawę kursu złotego nie przekładają się nawet pozytywne dla polskiej gospodarki publikacje makroekonomiczne.

Łukasz Wardyn
Fot. Materiały prasowe CMC Markets

Polskiemu złotemu nie pomaga silny dolar, którego umacniają optymistyczne wypowiedzi Jerome'a Powella na temat amerykańskiej gospodarki. Tymczasem na poprawę kursu złotego nie przekładają się nawet pozytywne dla polskiej gospodarki publikacje makroekonomiczne.

Polskiemu złotemu nie pomaga silny #dolar, którego umacniają optymistyczne wypowiedzi Jerome'a Powella na temat amerykańskiej gospodarki #złoty #USA #PLN #USD @CMCMarkets_PL

Zeznający drugi dzień z rzędu w Kongresie szef Rezerwy Federalnej USA powtórzył wczoraj swoje oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu gospodarczego za oceanem, co skutkowało wybiciem kursu USD na najwyższy poziom od trzech tygodni. Tymczasem w Polsce lepsze od przewidywań analityków dane na temat produkcji przemysłowej nie wpłynęły pozytywnie na kurs PLN. Wskaźnik za czerwiec wyniósł 6,8% r/r, względem prognozowanych 6,1%. Taka rozbieżność in plus powinna skutkować reakcją rynku walutowego, jednak ten całkowicie zignorował tę kwestię, skupiając się jedynie na sytuacji globalnej.

Niekorzystna dla walut rynków wschodzących siła dolara

Tu z kolei widoczna jest niekorzystna dla walut rynków wschodzących siła USD. Indeks dolara, reprezentujący jego wartość względem sześciu najważniejszych światowych walut, znajduje się w okolicach szczytów z bieżącego roku. Kurs EUR/USD utrzymuje się w dalszym ciągu w trwającej od końca maja konsolidacji w przedziale 1,1510 – 1,1810, a od początku tego tygodnia zmierza w kierunku jej dolnego ograniczenia. Aktualnie notowania EUR/USD kształtują się w okolicach 1,1625. Inwestorzy przeprowadzający transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets oczekują jednak w najbliższym czasie odbicia – 69% pozycji na parze EUR/USD stanowią obecnie pozycje długie.

Taka wzrostowa korekta na EUR/USD mogłaby w krótkim terminie pomóc złotemu umocnić się względem dolara. Na parze USD/PLN może dziś dojść do próby zejścia poniżej poziomu 3,7000. Obecnie rynek znajduje się o 1,1 grosza wyżej. Również w przypadku EUR/PLN istotna może być bliskość okrągłego poziomu 4,3000 i lokalnego wsparcia, ulokowanego o 1 grosz niżej. Przebicie tych pułapów mogłoby pozwolić na kontynuację lipcowej korekty spadkowej na tej parze.

Źródło: CMC Markets/ISBnews

 
Udostępnij artykuł: