Polsko-Izraelska współpraca branży spożywczej

Samorząd

Lublin po raz drugi gości zagranicznych przedsiębiorców, którzy mogą nawiązać współpracę z rodzimymi firmami. Spotkania przedstawicieli branży spożywczej to okazja nawiązania stosunków biznesowych pomiędzy firmami z Lublina i Izraela.

Lublin po raz drugi gości zagranicznych przedsiębiorców, którzy mogą nawiązać współpracę z rodzimymi firmami. Spotkania przedstawicieli branży spożywczej to okazja nawiązania stosunków biznesowych pomiędzy firmami z Lublina i Izraela.

Branża spożywcza stanowi jedną z podstawowych sektorów wskazanych jako dominujące
w Strategii Rozwoju Lublina 2020.

- Lublin jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu spożywczego w kraju. Lokalizacja miasta w rolniczym regionie stanowi doskonałą bazę surowcową, głównie dla produkcji roślinnej. Wobec niewątpliwych atutów rozwojowych tej branży Lublin ma szansę stać się czołowym ośrodkiem certyfikacji i badań nad żywnością w Polsce. Forum jest doskonałą okazją nie tylko do nawiązania współpracy biznesowej, ale również do wzajemnej wymiany doświadczeń pomiędzy lubelskimi, a izraelskimi przedsiębiorcami - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Izraelscy przedsiębiorcy, którzy gościli w Lublinie to głównie importerzy zainteresowani zakupem produktów takich jak: słodycze, wyroby piekarnicze, napoje alkoholowe, w szczególności piwa, soki, owoce i warzywa, w tym mrożone oraz przetworzone, żywność ekologiczna i bezglutenowa, produkty suche, a także odżywki i suplementy diety.

Podczas Forum lubelscy przedsiębiorcy mieli okazję do pozyskania informacji na temat specyfiki sektora spożywczego w Izraelu oraz wymagań dotyczących produktów spożywczych sprzedawanych na rynku izraelskim, ze szczególnym uwzględnieniem certyfikatu koszerności.

Po zakończeniu części konferencyjnej odbyła się sesja spotkań typu business to business, w której udział wzięło 14 firm z Izraela i ponad 30 firm z Lublina i województwa lubelskiego.

Forum Gospodarcze Branży Spożywczej w Lublinie jest współorganizowane przez Federację Izraelskich Izb Handlowych (FICC), Krajową Izbę Gospodarczą oraz Ambasadę Izraela w Polsce.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i regionu oraz zaproszeni goście z Izraela, w tym Tal Harmelin - Attache Handlowy Ambasady Izraela w Polsce, Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski, Reuven Schlussel - Federacja Izraelskich Izb Handlowych (sektor spożywczy), Zee’v Lavie - Dyrektor Wydziału Stosunków Międzynarodowych w Federacji Izraelskich Izb Handlowych.

Forum jest drugim wydarzeniem tego typu organizowanym przez Urząd Miasta Lublin w ramach projektu dofinansowanego ze środków EFRR w ramach II Osi Priorytetowej, Działanie 2.4 Schemat B RPO WL 2007-2013 pod tytułem "Promocja gospodarcza Lublina". W październiku 2014 r. miało miejsce podobne wydarzenie z udziałem przedsiębiorców z Włoch.

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Udostępnij artykuł: