Pomimo pandemii COVID-19 i kryzysu aż 88 proc. firm chce dalej działać

Firma / Gospodarka / Raporty

Przedsiębiorcy chcą przetrwać panujący kryzys i podejmują w tym celu zdecydowane działania. Ograniczają koszty i tną inwestycje, a co piąty właściciel firmy zdecydował się wprowadzić pracę zdalną – wynika z raportu Oferteo.pl.

firma, przedsiębiorcy
Fot. stock.adobe.comm/Robert Kneschke

Przedsiębiorcy chcą przetrwać panujący kryzys i podejmują w tym celu zdecydowane działania. Ograniczają koszty i tną inwestycje, a co piąty właściciel firmy zdecydował się wprowadzić pracę zdalną – wynika z raportu Oferteo.pl.

#Firmy starają się również szybko zdobyć pieniądze poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych, zintensyfikowaną windykację należności lub wyprzedawanie środków trwałych #Koronawirus #Kryzys #Przedsiębiorcy #Gospodarka @Oferteo

Aż 88% przedsiębiorstw chce kontynuować realizację zleceń pomimo kryzysu. Najlepiej przygotowana na trudności jest branża informatyczna.

Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług z ich dostawcami, przeprowadziło badanie wśród polskich przedsiębiorców.

Wynika z niego, że pomimo trwającego kryzysu są oni zdecydowani walczyć o utrzymanie się na rynku. Aż 46% zamierza kontynuować działalność w czasie epidemii koronawirusa. 42% zaznaczyło, że są zmuszeni ograniczyć swój zakres działań.

Firmy funkcjonują, ale odczuwają kryzys

Co dziesiąty ankietowany przyznał, że zawiesił działalność, a 2% firm zostało zamkniętych. Najbardziej dotknięta kryzysem została branża transportowa, w której aż 26% firm zamknęło lub zawiesiło działalność.

Badanie Oferteo.pl wskazuje na dużą determinację wśród przedsiębiorców, aby nie przerywać funkcjonowania firm. Mimo to większość z nich (66%) przyznaje, że w związku z trwającym kryzysem zmuszeni zostali do odwołania niektórych zleceń.

Największe wyzwania

Właściciele firm najczęściej wskazywali obawę o zdrowie swoje oraz całego zespołu (66%) jako największe wyzwanie w czasie epidemii. Dla 62% najtrudniejszym sprawdzianem jest prowadzenie działalności przy ograniczonym kontakcie z klientem. W 50% przypadków utrudnienia powodowane są przez opóźnienia w dostawach materiałów lub problemy z ich dostępnością.

Branża informatyczna najlepiej zabezpieczona

Wyniki badania pokazują, że prawie co trzecia firma w Polsce nie posiada żadnego zabezpieczenia finansowego, które pozwoliłoby jej na funkcjonowanie w ciężkich czasach. 35% przedsiębiorców przyznaje natomiast, że zgromadzone oszczędności wystarczą im na miesiąc lub dwa, a 22% badanych nie będzie w stanie utrzymać się z nich nawet przez miesiąc.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

W najlepszej sytuacji finansowej zdaje się być branża informatyczna. W jej przypadku 43% firm posiada zabezpieczenie na okres 1-2 miesięcy, a 24% – nawet na 3 miesiące lub dłużej.

Mimo posiadania rezerw finansowych większość (56%) przedsiębiorców przyznaje, że zaczyna już obserwować narastające zatory płatnicze, a 80% spodziewa się w najbliższych tygodniach coraz poważniejszych problemów z płynnością finansową.

Firmy boją się utraty zleceń

Przedsiębiorcy zdecydowanie chcą, aby ich firma działała w czasie epidemii oraz po jej zakończeniu. Najbardziej obawiają się więc zmniejszania się liczby zleceń, co w dłuższej perspektywie mogłoby uniemożliwić im funkcjonowanie. W badaniu Oferteo.pl tę obawę wskazało aż 78% badanych.

Wśród odpowiedzi często pojawiał się również lęk przed rezygnacją obecnych klientów (54%) oraz przed powstawaniem zatorów płatniczych (33%). Rzadziej przedsiębiorcy boją się utraty personelu oraz zamykania działalności przez swoich podwykonawców.

Cięcia kosztów i inwestycji

Aby zminimalizować negatywny wpływ obecnej sytuacji na funkcjonowanie firmy, przedsiębiorcy już teraz podejmują różne działania. Najpopularniejszym z nich jest znaczne ograniczanie kosztów funkcjonowania, na które zdecydowało się już 60% firm.

Na drugim miejscu, z wynikiem 41%, znalazło się minimalizowanie inwestycji. Co piąte przedsiębiorstwo zdecydowało się na oddelegowanie pracowników do pracy zdalnej, a 16% podzieliło ich na mniejsze zespoły.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Firmy starają się również szybko zdobyć pieniądze poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych, zintensyfikowaną windykację należności lub wyprzedawanie środków trwałych.

Ponadto w badaniu Oferteo.pl 22% przedsiębiorców przyznało, że planuje w najbliższym czasie zwolnienia wśród pracowników. 33% rozważa natomiast okrojenie etatów lub obniżenie płac. 10% badanych już podjęło te kroki.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w marcu 2020 roku na grupie ponad 2 700 przedsiębiorców.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij artykuł: