Pomoc dla kredytobiorców: 8 miesięcy wakacji, zamiennik WIBOR-u; premier przedstawił szczegóły

Kredyty / Nieruchomości

Rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe, po 4 miesiące w 2022 i 2023 roku, poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Marcin Obara

Rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe, po 4 miesiące w 2022 i 2023 roku, poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku oraz cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt - a korzyść dla kredytobiorców - to ok. 3 mld zł z tego tytułu. Po drugie, udzielimy pomocy dla kredytobiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej - ustawowo zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który dzisiaj opiewa na kwotę 600 mln zł, zwiększony zostanie do 2 mld zł, do wykorzystania jeszcze nawet w tym roku. Na kolejny rok będzie to co najmniej kolejne 2 mld zł. To też jest koszt do poniesienia przez sektor bankowy" - powiedział premier.

Czytaj także: Ile banki zapłacą za rządowy plan pomocy kredytobiorcom?

Jak wynika z prezentacji, wakacje kredytowe mają być możliwe po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 r., oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Mają dotyczyć kredytów hipotecznych w złotym. Wakacje kredytowe dotyczą części odsetkowej i kapitałowej raty.

Czytaj także: Prezes ZBP: plan pomocy dla kredytobiorców wymaga szczegółowego przeanalizowania i doprecyzowania >>>

Zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do 2 mld zł

Rząd planuje też zwiększyć finansowanie działającego już Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Aby z niego skorzystać, co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status bezrobotnego, lub gdy miesięczny koszt obsługi kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów, lub miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza określonej kwoty (w 2022 r. to 1.552 zł w gospodarstwie jednoosobowym, 1.200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym).

Zmiany we wskaźniku WIBOR

W planach są też zmiany we wskaźniku WIBOR. Zmiany te mają kosztować 1 mld zł.

Czytaj także: Manipulacja WIBOR-em, czyli rozprawka o tym, jak cudowne recepty zwykle łączą się z trudnymi do oszacowania kosztami >>>

"Wprowadzimy też mechanizmy od 1 stycznia, które pomogą kredytobiorcom w spłacie kredytu poprzez niższą wartość referencyjną. Wskaźnik WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki, a jeżeli sektor bankowy tego nie wypracuje, to mamy gotowe rozwiązanie rezerwowe, będzie to stawka overnight POLONIA NBP, która jest korzystniejsza w cyklu życia kredytu hipotecznego, nawet o 0,4 pkt. proc. To są też oszczędności w wysokości 1 mld zł" - powiedział premier.

Wzrost oprocentowania depozytów

Rząd w ciągu najbliższych dni zaproponuje nowe rozwiązania w zakresie oszczędności, zmiany mające na celu wzrost oprocentowania depozytów oferowanych przez banki - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Rozwiązania te nie będą miały charakteru ustawowego.

"Zaproponuję w ciągu najbliższych paru dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności, zarówno oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane, i spróbujemy przedstawić jak najlepsze warunki dla naszych obywateli" - powiedział premier.

Pod koniec kwietnia premier ocenił, że banki powinny podnosić oprocentowanie depozytów dla klientów indywidulanych i firm, na rynku powinny się pojawić dobre stawki dla lokat bankowych, na poziomie co najmniej 3-4- proc.

W jego opinii, obecnie banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych.

Premier zapytany, w jaki sposób rząd chce skłonić sektor bankowy do podniesienia oprocentowania depozytów, czy będzie to tylko "persfazja", czy może pojawią się rozwiązania ustawowe, powiedział: "poprzez persfazję".

Uatrakcyjnienie oferty obligacji detalicznych

Ministerstwo Finansów pracuje nad uatrakcyjnieniem oferty obligacji detalicznych - poinformowała z kolei minister finansów Magdalena Rzeczkowska na tej samej konferencji.

Minister zapytana, czy Ministerstwo Finansów planuje jakąś formę emisji obligacji, które byłyby powiązane oprocentowaniem ze wskaźnikiem inflacji powiedziała: "Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. Premier zapowiedział, że taka informacja do Państwa w najbliższym czasie trafi, odnośnie pakietu oszczędnościowego, rozwiązań, które mają zachęcić, wspomóc zakładanie depozytów i oszczędzanie przez Polaków" - powiedziała Rzeczkowska.

"W ramach tych propozycji pracujemy również nad kwestią obligacji detalicznych dla obywateli" - dodała. 

Kiedy rząd przyjmie nowe przepisy?

Konsultacje projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych mają potrwać do 13 maja, resort finansów chce, aby 17 maja rząd przyjął nowe przepisy - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski.

"Projekt przygotowywaliśmy we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Chcemy, by 17 maja Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy. Do 13 maja trwają konsultacje społeczne, podczas których chcemy poznać opinię rynku" - napisał w komentarzu Patkowski.

Rząd planuje wprowadzić nowe rozwiązania mające na celu wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych, w tym m. in. wakacje kredytowe w 2022 r. i 2023 r., rozszerzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i zmiany wskaźnika WIBOR.

Część zmian miałaby wejść w życie od 1 lipca 2022 r.

Zmiana WIBOR planowana jest od 1 stycznia 2023 r.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: