Ponad 100 mln zł dla elektroenergetyki na nowatorskie projekty

ESG

Przedsiębiorcy z branży elektroenergetycznej otrzymają ponad 100 mln zł z NCBR na realizację nowatorskich projektów. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiła wyniki II konkursu programu sektorowego PBSE.

Słupy wysokiego napięcia
Fot. Pixabay.com

Przedsiębiorcy z branży elektroenergetycznej otrzymają ponad 100 mln zł z NCBR na realizację nowatorskich projektów. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiła wyniki II konkursu programu sektorowego PBSE.

W programie duży nacisk został położony na #innowacje proekologiczne: zwiększenie udziału energii pozyskiwanej odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisji zanieczyszczeń #OZE #NCBR #energetyka @NCBR_pl

- Projekty realizowane w ramach programów sektorowych NCBR mają przynieść korzyści nie tylko danej branży, ale całej gospodarce i obywatelom. Ma to szczególne znaczenie w branży elektroenergetycznej, bo innowacje w tym sektorze przekładają się nie tylko na jakość i cenę usług i produktów, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo energetyczne. Ponad 100 mln zł, które przekazujemy polskim przedsiębiorcom na opracowanie lepszych, bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań to inwestycja, która zwróci się z nawiązką i będzie służyła kolejnym pokoleniom Polaków - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski 

Celem programu PBSE jest wsparcie wysiłków przedsiębiorców tworzących technologie i rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz efektywność sektora energetycznego, co ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki. W programie duży nacisk został położony na innowacje proekologiczne: zwiększenie udziału energii pozyskiwanej odnawialnych źródeł energii (OZE) i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

- Wyłonione w konkursie projekty są zróżnicowane pod względem tematów prac badawczych, co odpowiada zdefiniowanym przez nas w programie wyzwaniom technologicznym, z którymi musi się zmierzyć polska elektroenergetyka. Dzięki wsparciu NCBR 19 firm lub konsorcjów firm różnej wielkości będzie mogło podjąć się realizacji projektów z obszarów takich jak m.in. energetyka konwencjonalna, energetyka odnawialna czy sieci elektroenergetyczne. Wierzę, że opracowane rozwiązania przyczynią się do dynamicznego rozwoju tej branży - mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.Budżet II konkursu programu PBSE wynosił 120 mln zł. Przedsiębiorcy mogli się ubiegać nie tylko o dofinansowanie projektów B+R - o wartości od 2 do 40 mln zł - ale także prac przedwdrożeniowych, takich jak na przykład opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy czy badania rynku. Do NCBR wpłynęło 59 wniosków o dofinansowanie projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 297 mln zł. Do II etapu oceny merytorycznej (ocena panelowa) skierowano 38 wniosków, a 19 z nich zostało ocenionych pozytywnie i rekomendowanych do dofinansowania, które wynosi łącznie 100,7 mln zł.

Jakie projekty otrzymają wsparcie?

Wsparcie z NCBR otrzymają m.in. projekty mające na celu:- stworzenie systemu autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej,- zwiększenie wydajności krzemowych ogniw w architekturze IBC lub BIFACIAL,- stworzenie platformy zarządzania flotą baterii trakcyjnych i infrastruktury energetycznej,- opracowanie sezonowego akumulatora ciepła dla celów ogrzewania pomieszczeń, zasilanego energią z OZE,- skonstruowanie robota do inspekcji pyłowych kotłów energetycznych.Szczegółowe informacje o II konkursie PBSE dostępne są na stronie NCBR.

Źródło: Centrum prasowe PAP/NCBR

Udostępnij artykuł: