Ponad 15 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń w najbliższym kwartale

Rynek pracy

Obecnie 15,6% firm planuje podwyżki w nadchodzącym kwartale, co oznacza wzrost o 4,3 pkt proc. w ujęciu rocznym, wynika z dziesiątej edycji badania "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service. W analogicznym okresie 2016 roku 9,4% firm planowało podwyżki płac, natomiast w 2015 roku o tej porze - 5,2% pracodawców.

Ludziki stojące na stosach monet
Fot. stock.adobe.com/mnimage

Obecnie 15,6% firm planuje podwyżki w nadchodzącym kwartale, co oznacza wzrost o 4,3 pkt proc. w ujęciu rocznym, wynika z dziesiątej edycji badania "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service. W analogicznym okresie 2016 roku 9,4% firm planowało podwyżki płac, natomiast w 2015 roku o tej porze - 5,2% pracodawców.

#WorkService: najbardziej gotowe do podnoszenia płac są firmy zatrudniające ponad 250 pracowników (20,4%), a także firmy z branży usługowej (26,5%) i produkcyjnej ( 25%) #podwyżki #płace #wynagrodzenia @Workservicepl

"Obecnie tylko 8,7% Polaków obawia się utraty, a ponad 88% jest przekonanych o utrzymaniu obecnego zatrudnienia, co jest najwyższym wynikiem w historii naszych badań. Takie nastroje przekładają się również na inne aspekty, jak choćby najlepsze od 3 lat wskazania związane ze spodziewanym czasem znalezienia nowej pracy, a także wysokie aspiracje zarobkowe. Nadal niemal 60% oczekuje podniesienia poziomów płac, a przy zmianie zatrudnienia liczą na wyższe stawki o 25-50%. Taka silna presja płacowa z pewnością staje się dużym wyzwaniem dla strony pracodawców, ale jednocześnie napędza wysokie poziomy konsumpcji w polskiej gospodarce" - powiedział prezes Work Service Maciej Witucki, cytowany w komunikacie poświęconym badaniu.

Jakie firmy najbardziej gotowe na podwyżki?

Z badania wynika, że najbardziej gotowe do podnoszenia płac są firmy zatrudniające ponad 250 pracowników (20,4%), a także firmy z branży usługowej (26,5%) i produkcyjnej ( 25%).

"Największymi optymistami w zakresie wzrostu wynagrodzeń są mieszkańcy dużych miast o wielkości zaludnienia ponad 500 tys. - w tych lokalizacjach przeszło 2/3 badanych spodziewa się poprawy przychodów z pracy. Ten trend nie powinien dziwić , choćby ze względu na to, że w dużych aglomeracjach miejskich, w ostatnich kwartałach notowane są śladowe poziomy bezrobocia (poniżej 3%), a także rekordowe ilości ofert pracy. [...] Co ciekawe , również na terenach wiejskich ponad 61% badanych oczekuje wzrostu wynagrodzeń" - czytamy w raporcie.Ponadto raport wykazał, że 49,7% firm ma problemy z dostępnością odpowiednich kandydatów, a 16,4% pracodawców nie podejmuje nowych inwestycji z powodu deficytów kadrowych.

Do 2020 r. dalszy wzrost zatrudnienia

"Prognozy zatrudnienia pokazują, że do 2020 roku będziemy obserwować dalszy wzrost zatrudnienia. Nadal istnieje szeroka baza zasobów pracowniczych, zwłaszcza osób po 50. roku życia. Pamiętajmy również o tym, że osoby po 56. roku życia nie będę objęte programem pracowniczych planów kapitałowych (PPK), więc koszty po stronie pracodawcy będą mniejsze" - powiedział zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym Piotr Arak podczas konferencji prasowej.Dane prezentowane w ramach "Barometru Rynku Pracy X" zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=305) w dniach 18-27.07. 2018 r. oraz pracowników (N=554) w dniach 16-20.07.2018 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: