Poradnik inwestora: Inwestowanie w czasach niepewności (pierwsza odsłona)

KF 2010.01-03 (styczeń - marzec 2010)

Często w trakcie dyskusji i rozważań, jak inwestować sięgamy do utopii czyli że kiedyś było spokojnie, stabilnie i przewidywalnie.... Problem w tym, że tak nigdy w gospodarce rynkowej nie było, nie jest i nie będzie.

Zbigniew R. Wierzbicki

Jak się obudzimy kiedyś w takim spokojnym świecie, to znaczy, że los nas przeniósł w inne światy, bądź raczej w zaświaty. Stąd wniosek i imperatyw, że aby jako inwestor przeżyć i nie ponieść średnio- i długookresowo dotkliwych strat każdy z nas małych i średnich musi przyswoić sobie kilka podstawowych zasad. Mentalnie powinny one świadomie, a czasami nawet podświadomie, kierować naszymi decyzjami. Poniżej komentowane zasady to tylko początek Twojego świadomego wejścia w inwestowanie. Szargają one miejscami pewne świętości popularyzowane jako aksjomaty medialne stworzone za ciężkie pieniądze płacone agencjom reklamowym i badania opinii.

Pierwsza zasada – jak sądzisz, że nie inwestujesz, to wcale nie oznacza, że nie ponosisz ryzyka ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: